Hamilelikte Tansiyon Düşüklüğü

Author

Categories

Share

Hamilelikte Tansiyon Düşüklüğü

Hamilelikte tansiyon düşüklüğü oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bunun birçok nedeni olabilir. Hamilelik her kadın için hassas bir dönemdir. Bazı kadınların hassasiyeti psikolojik yönde gelişirken bazılarının ki anatomik yönde gelişir. Her iki durumda da tansiyon düşüklüğü söz konusu olabilir. Fakat tansiyon yükseliyorsa sorun daha büyük demektir. Tansiyon düşüklüğünde hamile kadında tıpkı normal insanlardaki gibi baş dönmesi meydana gelir. Normal insanlardan farklı olarak baş dönmesini bulantı, kusma, dengeyi kaybetme, göz kararması ve hatta baygınlık izler. Tüm bu izlenimler ortaya çıktığında anne adayının tansiyonu düşüyor demektir. Eğer anne adayının tansiyonu 9-5’ ten daha aşağıda ise düşük sayılıyor. Tansiyon düşmesinde kan basıncı da düşüyor. Tansiyon Nedir? Tansiyon kanın damarlar içerisinde yaptığı basınçtır. Bu basınç arttığı zaman tansiyon yükselir, azaldığı zaman ise tansiyon düşer. Bu durumda nabız da düşer. Nabzın yavaşlaması hamile kadınlarda en çok görülen durumdur. Özellikle yaz aylarında hamilelik geçiren kadınlar sıcak hava kaynaklı olarak bu durumu daha fazla yaşarlar. Fakat yaz hamileliklerinin tek derdi sıcak havadan bunalmak değildir. Yaz aylarında hamile kalan kadınların tansiyonları kış aylarında hamilelik geçirenlere oranla daha fazla düşer. Bu durumun başlıca nedenleri arasında aşırı su kaybı da gösterilebilir. Aşırı su kaybı ile hem tansiyon düşer hem de idrar yollarında yanma başlar. Daha ileri durumlarda bebek düşükleri bile meydana gelebilir. Böyle durumlarda anne adayı hastaneye kaldırılır ve ağız yolu ile alamadığı sıvı serum yolu ile takviye edilir.

Hamilelikte Düşük Tansiyon Sebepleri Hamilelikte tansiyon düşüklüğünün bir diğer sebebi düzensiz ve yetersiz beslenme şeklidir. Örneğin sadece protein ağırlıklı olarak beslenmek, gereksiz hamilelik diyetleri, gereğinden fazla su içmek, fazla şekerli beslenmek veya fazla yağlı beslenmek gibi durumlarda da tansiyon düşüklüğü meydana gelebilir. Aş verme durumunuz dışında beslenme şeklinizden endişe duyuyorsanız hamile kadınlar için özel olarak çalışan beslenme uzmanlarından yardım alabilirsiniz. Hamile hanımların beslenirken unuttukları en önemli şey, artık sadece kendilerine göre değil iki kişilik olarak beslenmek zorunda oldukları ve vitamin değeri yüksek besinler ile beslenmeleri gerektiğidir. Bu sayede hem kendileri normal bir gebelik yaşayacak hem de bebekleri daha sağlıklı olarak dünyaya gelecektir. Düşük Tansiyona Sebep Olan Kan Basıncı Gebelik süresince kalbe pompalanan kan miktarı artar. Bu artışa kalp damarları yeterli cevabı veremez. Dar oldukları için gelen fazla kanı dolaştırmakta yetersiz kalırlar. Bu durumda anne vücudunda ödem meydana gelirken baş dönmeleri, mide bulantıları, halsizlik gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda hamile kadının ani oturup kalkmalardan uzak durması gerekir. Yanındaki kişilerin onu düz olarak yatırıp ayaklarının altına yastık yerleştirmeleri gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki hamile kadınların vücutlarının oksijene çok daha fazla ihtiyaçları vardır. Bu nedenle kapalı ve kalabalık alanlarda fazla kalmamaları gerekir. Bunun aksine bol oksijenli ortamlarda bulunmaları daha hayırlıdır.

Su ve Tuz Kaybı Nedeni İle Tansiyon Düşüklüğü Hamilelikte tansiyon düşüklüğünün bir diğer nedeni de su ve tuz kaybıdır. Özellikle sıcak havalarda meydana gelen bu durum hızlı nefes alıp verme, kalp atışlarında hızlanma, ayakta duramama, baş dönmesi gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Bu durumda hamile kadının hemen oturtulup tuzlu bir ayran ile vücudunun desteklenmesi gerekir. Tuzlu ayran tansiyonu dengelemeyi sağlarken su ve tuz kaybını da giderecektir. Tabi ayran içtim diye su içmekten vazgeçmek doğru değildir. Yaz aylarında özellikle su tüketimi 3 litreden az, 3,5 litreden çok olmamalıdır. Düşük Riski Olan Gebeliklerde Tansiyon Düşüklüğü hamilelikte çok sık rastlanan bir durum olarak, damarların genişlemesinden kaynaklı tansiyon düşüklüğü meydana gelir. Bu durumda bacakları ve kolları soğuk su ile yıkamak iyi gelir. Fakat düşük riski olan gebeliklerde tansiyonun normale dönmesi kolay olmaz. Tansiyon düşüklüğü sürekli hale gelir. Düşük riski taşıyan gebeliklerde halsizlik ve yorgunluk daha fazla olabilir. Kanamaların meydana gelmesine karşı bu tip gebeliklerin sürekli yatarak geçirilmesi doktorlar tarafından önerilmektedir. Normal gebeliklerde olduğu gibi düşük riski taşıyan gebelerin ani hareket etmesi sakıncalıdır. Bu tip hareketler tansiyonun düşmesi için yeterli sebeplerdir.

Gebelikte Stresten Tansiyon Düşmesi Stres ve sıkıntı içinde geçen bir gebelik en çok tehlike arz eden gebelik türüdür. bu gibi durumlarda anne adayı ya çok fazla yer ya da yemek istemez. Her iki durumda da tansiyonun düşmesi muhtemeldir. Strese bağlı olarak kan basıncında düşme meydana gelir. Anne adayının ellerinde ve bacaklarında şişmeler olur. Bu durumda anne adayında halsizlik ve yorgunluk baş gösterir. Buna bağlı olarak ani yapılan hareketlerde baş dönmeleri, dengeyi sağlayamama gibi durumlar ortaya çıkar. Çözümü ise anne adayının psikolojik durumunun düzelmesi, normal ve vitamin içeriği bol beslenmesi, yeterli derecede su tüketmesidir. Besin Türlerinden Meydana Gelen Tansiyon Düşüklüğü Anne adayı yeterli ve dengeli beslense de bazen yediği besinlerin abartılı ya da fazla yağlı olarak tüketilmesi tansiyon düşüklüğüne neden olabilir. Örneğin beyaz et yemesi gerekiyor ama yağda kızartıp yemeyi tercih ediyor. Çilek canı istiyor ama abartıp bir kiloyu tek başına yemeyi tercih ediyor. Tatlı yemesi gerekiyor, gereğinden fazla tüketiyor. Tuzlu beslenmesi gereken zamanlarda tatlı besleniyor. Bu gibi durumların hepsi tansiyon düşmesine neden olabilir. Bu nedenle beyaz ve kırmızı eti mümkün olduğunca ızgara olarak tüketmesi gerekir. Sebze türlerini kesinlikle kızartma olarak değil, mümkün ise buharda pişmiş olarak tüketmesi gerekiyor. Buharda pişen sebzeler vitaminlerini korur. Bu da en çok bebeğin işine yarar.

Aşırı Karbonhidrat Yüklemesi Tansiyonu Düşürür Ye tatlıyı getir Hakkı’ yı demiş ya atalar. İşin aslı öyle değil. Çok tatlı yerseniz oğlunuz olmaz. Fakat tansiyonunuz düşer ve vücudunuz gereksiz yere ödem yapar. Bu durumda vücudunuza farklı şeyler yapamayacağınıza göre hamileliğiniz boyunca şişik bir vaziyette gezeceksiniz. Ayrıca hamur işleri için de aynı şey söz konusu. Hamur işi besinler fazla tüketildiğinde aşırı karbonhidrat yüklemesi ile bulantı ve kusma meydana gelir. Bu durumda tansiyon düşmesi, halsizlik ve yorgunluk kaçınılmazdır. Bu nedenle azı karar çoğu zarar diyerek her türlü besinden yeteri kadar tüketmeniz tavsiye edilir. Hamilelikte Tansiyon Düşmesinin En Çok Olduğu Dönem Gebelikte tansiyon düşmesinin en çok olduğu dönem ilk üç aydır. Bu dönem içerisinde kendi kalıbından farklı bir kalıp içerisine giren kadın vücudu, bu duruma ayak uydurmaya çalışırken değişik evreler geçirir. Örneğin her ay düzenli olarak görülen adet kanamaları kesilir. Vücutta vitamin ve su kaybı oluşmaya başlar. Karın içerisinde bebek için bir yer hazırlanmaya başlar. Bu yer hazırlanırken vücudun tüm kasları gevşer ve rahatlama ister. Bu durumların hepsi ilk üç ay içerisinde hızla gerçekleşmeye başladığından tansiyon düşüklüğü meydana gelir. Tansiyonun düşmesine engel olmak mümkün mü? Aslında mümkün. Bu dönemde anne adayının çok fazla ev işine yüklenmemesi, sürekli dinlenmesi, su tüketimini artırması, ani hareketlerden kaçınması gerekir. Özellikle ani baş dönmelerine karşı cam silmek gibi bir gaflete düşmemek gerekir.

Author

Share