Hamilelikte Sigara Kullanımı | Hanımların Dünyası

loading...

Hamilelikte Sigara Kullanımı

Hamilelikte Sigara Kullanımı

Hamilelikte Sigara Kullanımı

Yapılan son araştırmalara göre hamilelikte sigara kullanımı, doğacak bebeğinize büyük zararlar verdiği kanıtlanmıştır. Eğer hamileyseniz ve sigara içmeye devam ediyorsanız bilmelisiniz ki aynı anda bebeğinize de sigara içiriyorsunuz. Birçok anne adayı gebelik döneminden önce sigara kullanmakta ve hamile kaldıkları an itibariyle bu kötü alışkanlıklarını bırakmak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Gebelikten önce içilen sigaranın bebeğinize ne gibi zararlar vereceği ise bilimsel olarak kanıtlanamamıştır. Hamilelikte sigara kullanımı, özellikle de hamileliğinizin ikinci ve üçüncü ayında bebeğinizin göreceği zararlar ise kanıtlanmıştır. Şimdi hamilelikte sigara kullanımından dolayı oluşabilecek zararları maddeler halinde şöyle sıralayalım:

-Hamilelikte sigara kullanımı, erken doğum ve düşük riskini arttırmaktadır.

-Bebeklerin anne karnında ölmesine sebep olabilir.

-Normal dışı plesenta yerleşmesi ve erken plasenta ayrılmasına neden olur.

-Vajinal kanamalar görülür.

-Premature yani düşük kilolu bebek doğumu gerçekleşir. Gelişmiş ülkelerde düşük ağırlıklı doğan bebeklerin üçte birinde fazlası hamilelikte sigara kullanımından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Ayrıca küçük bebek doğumları, hastalık ve bebek ölümlerinin gerçek sebebinin de hamilelikte sigara kullanımından kaynaklandığı belirtilmiştir. Hamilelikte sigara kullanımından kaynaklı doğan bebekleri bekleyen başka tehlikelerde vardır. Hamilelik döneminde bebeğe olumsuz etkileri olan sigara kullanımının birde doğum sonrası verdiği zararlar vardır. Bunları şöyle sıralamak mümkündür;

-Sigara için annelerin bebeklerinin soluk alması güçleşir ve hatta durma riski fazlalaşır.

-Sigara kullanan annelerin ani bebek ölümleri ile karşılaşmaları oldukça yüksektir.

-Sigara içen annelerin bebeklerinin sigara içmeyen annelerin bebeklerine göre hem zihinsel hem de fiziksel gelişimleri daha yavaş olmaktadır. Özellikle sigara içen annelerin bebeklerinde hiperaktife sorunları daha fazla yaşandığı kanıtlanmıştır.

-Yine günde bir paket sigara içen annelerde sigara içmeyen annelere oranla düşük doğum ağırlıkları yüzde yüz otuz daha fazla görülmektedir.

– Yapılan son çalışmalara göre hamilelikte sigara kullanımı kaynaklı doğan bebeklerin sigara içmeyen annelerin bebeklerine göre okul başarıları düşüş göstermiş ve daha kısa boylu oldukları ispatlanmıştır.

-Ayrıca yapılan son çalışmalar göstermiştir ki, hamileliğinin erken dönemlerinde sigara kullanımın bırakan annelerin özellikle ilk dört ay içinde olması koşuluyla sigara içmeyen anneler seviyesine indiği de görülmüştür. Bu nedenle anne adaylarının bu zararlı tütün maddesini ne kadar erken bırakırsa hem kendi sağlığı hem de doğacak bebeğinin sağlığı açısından çok önemlidir. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek istiyorsanız bu yazdıklarımızı dikkate almanızı öneririz. Çünkü sigara içtiğinizde bebeğinizin duman dolu bir ortama hapsetmiş olursunuz. Bu da bebeğinizin kalp atışlarını hızlandırarak zorlanmasına neden olur. Ayrıca bebeğiniz gerekli büyüme ve gelişimi gösteremez ve düşük doğumlu bir bebek olarak dünyaya gelir. Bebeğinizin ağırlığı ve gelişim hızı içilen sigara miktarıyla doğru orantılıdır.

Yani hamilelikte içilen sigara miktarı ne kadar artarsa bebeğinizin premature doğma riski de o kadar artmaktadır. Hamilelikte sigara kullanımının verdiği zararları göz önüne aldığınızda bir an önce sigarayı bırakmanız gerekmektedir. Bebeğiniz için bunu yapabileceğinize inanarak işe başlayabilirsiniz. Sigarayı bıraktığınızda ilk zamanlar bir yoksunluk hissi, sinirlilik, huzursuzluk, baş dönmesi, kaygı vb. belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Ancak bu belirtileri kısa süre içinde atlatabilmeniz için şu önerilerimizi dikkate almalısınız. Sigara kullanımını bıraktığınız anda yaşayacağınız sinirliliği azaltmak için, süt, peynir, balık, tavuk, yeşil sebze, meyve suyu ve meyve tüketimin arttırmalısınız. Bu süre içinde kahveden uzak durmanız da önemlidir. Bol bol dinlenin spor yapmaya başlayın, sinema ve tiyatrolar gidin. Ayrıca zihninizi farklı şeylere odaklamaya çalışın. Göreceksiniz ki sigarayı bırakmanın verdiği tüm bu etkiler kısa süre içinde geçecektir. Ama sizin ve bebeğinizin sağlığı bir ömür boyu sürecektir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb