Hamilelikte Reflü | Hanımların Dünyası

loading...

Hamilelikte Reflü

Hamilelikte Reflü

Hamilelikte Reflü

hamilelikte-reflu-2

Hamilelikte reflü oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle akşam yenilen yemekler hamile bayanlara reflü rahatsızlığı yaratmaktadır. Hamile bayanlarda daha çok yemek borusunda yiyecek atıkları geri kaçar ve reflü başlar. Hamile bayanların çoğu reflü rahatsızlığı ile rastlamaktadır. Özellikle hamilenin sonlarında reflü oluşmaktadır. Reflü, zaman, zaman biter sonra yine başlar. Reflüye bir tedavi gerekmiyor. Hamilelikte reflünün nedenlerine gelecek olursak bebekler anne rahminin büyümesini sağlar ve karna baskı yaptığınız için mide de bu yüzden baskı görerek reflü artmış olur. Hamilelik döneminde ilaç içilmediği için reflü ilaçla tedavi edilemez. İlaçsız reflü tedavisini sizlere anlatacağız. Yatarken kesinlikle üç saat önce akşam yemeği yemelisiniz. Yatmadan üç saat önce yemek yiyin. ok aşırı karnınızı da yiyecekle doldurmayınız.

hamilelikte-reflu-1

Akşam yemeklerinde acı, baharatlı ve kızartmalardan uzak durunuz. Her yemekten sonra da sakız çiğneyin. Ayrıca yatarken de sol tarafınıza yatınız. Kesinlikle sırt üstü ve yüz üstü yatmayın. Hamilelikte doktorlar bayanlar çok rahatsız olmadıkça reflüde ilaç kullanımını önermez. Gebelikte reflü çok sık duyulan bir rahatsızlık olduğu için akşam yemeklerinde daha hafif besinler tüketin. Öğlen sıralarında ise abur, cubur asla tüketmeyiniz. Çünkü bunlarda reflüye neden olmaktadır. Atıştırmalar yerine meyve tüketiniz. Aynı zaman da çay ve kahve tüketimini de aza indirmelisiniz. Reflü ağza acı su gelmesi anlamına gelmektedir. Özellikle hamilelikte reflü bitmek bilmiyor.

hamilelikte-reflu-1

Reflü besinlerin mide borusuna gitmesi yerine boğaza doğru gitmektedir. Bu da bazı bayanların mide bulantısı ve kusma gibi sorunlarda yaşamaktadır. Ayrıca bilmeniz gereken bebeklerde doğdukları zaman gaz sorunu yaşamalarına da sebep olmaktadır. Hamile bayanlar reflü sorunu yaşarken şişkinlik ve mide yanması da çok sık yaşanmaktadır. Gebelikte reflü problemi sık yaşanır. Neden mi? Çünkü gebelikte aydan aya bebek büyürken aynı zaman da rahim de büyümektedir. Rahim büyüdüğü için de diğer organları sıkıştırmaktadır. Hamile bayanlarda hamilelikleri boyunca çok fazla besin yedikleri için mide dolar ve reflü sıkıntısı yaşanır. Mide ekşir ve mide yanar. Bununla birlikte mide şişkinliği de yaşanmaktadır.

hamilelikte-reflu-1

Bu dönemlerde bol su içerek reflüyü azaltabilirsiniz. Alkol, kahve ve çaydan uzak durun. Bu şekilde reflüyü azaltmak mümkündür. Biraz da olsa bütün bu anlattıklarımız anne adaylarını rahatlatacaktır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Reflüyü yaşayan hamile bayanlar fazla beyaz ekmek tüketmektedirler. Hazımsızlık ve şişkinlik yaşamayacaksınız. Midenizde de ağır bir his oluşmayacaktır. Kızartma, limon ve portakal suyu reflünüzü daha çok tetiklemekte olduğunu da biliniz. Yattığınız zaman da yastığınızı yüksek tutarak da gece reflünün oluşmasını engelleyebilirsiniz.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb