Hamilelikte Nefes Darlığı

Author

Categories

Share

Hamilelikte Nefes Darlığı

 

Hamilelikte en sık rastlanan şikayetlerden biride nefes darlığıdır. Hamilelik ilerledikçe yaşanan nefes darlığı riskli mi?, Hamilelikte Nefes Darlığı Nasıl Önlenir?, Hamilelikte Nefes Darlığı Neden Olur? Nefes darlığı ile ilgili rahatsızlığı olan kişiler hamile kalmalı mıdır? Hamilelikte Nefes Darlığı başlıklı yazımızda cevabını hep birlikte bu soruların cevap arayacağız. Hamilelik süreci ilerledikçe artan nefes darlığı bebeğin anne karnında büyümesi ile alakalıdır. Bunda endişe edecek herhangi bir durum yoktur. Özellikle ikiz bebek bekleyen anne adaylarının hamileliğin ilerleyen sürecinde çok sık rastladığı bir durumdur. Bu şekilde hamileliğin ilerlemesi süreci ile ilintili olan nefes darlığı anne adayına ya da bebeğe her hangi bir zarar vermez. Hamileliğin sonlarına doğru bu sorun azalmaktadır.

Doğumdan sonra ise bu sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Astım, akciğer, kalp hastalıkları gibi çeşitli rahatsızlıkları bulunan anne adayları hamile kalmadan önce mutlaka bir doktora başvurmalıdır. Sürekli kullanmış oldukları bir ilaç var ise,bunu bırakıp hamile kalmak riskli olabilir. Hamile kalmadan önce ilaç kullanımına devam edimi ,bırakılması konusunda mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz. Aksi durumda hamilelik süresinde yaşanan nefes darlığı takip edilmediği durumlarda anne ve bebek için hayati riskler oluşturabilir. Doğum sırasında anne ya da bebekte nefes darlığ nedeniyle beyne oksijen gitmemesi vs gibi durumlarda kalıcı izler bırakabilir. Bu nedenle anne adayları en ufak bir hamileliği süresince nefes darlığı vs rahatsızlıklar yaşadıklarında hiç zaman kaybetmeden doktoruna başvurmalıdır.

Hamilelikte Nefes Darlığı Neden Olur? Hamilelik süreci ilerledikçe vücutta oksijen ihtiyacı da artar. Bebeğin anne karnında büyümesi göğüs kafesinde sıkışmalara neden olduğundan sıklıkla nefes darlığı gibi şikayetler sıklıkla görülebilinir. Hamileliğin son aylarında bebeğin aşağı inmesiyle rahatlayan anne adayları daha rahat nefes almaya başlayacaktır. Hamileliğin başında ya da ileriki süreçlerinde yaşanan nefes darlığı ile birlikte uzun süren göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı, öksürük, vs gibi şikayetler görülürse yine hiç zaman kaybetmeden doktorunuza başvurulmalıdır. Yazımızın üst paragrafında belirttiğimiz üzere, anne adayında, astım, bronşit, kalp akciğer gibi nefes darlığına neden olan kronikleşmiş hastalıkları varsa hamileliği de ağır geçebilir. Hamileliğin ilerleyen süreçlerinde süresinde anne adaylarının bu tür hastalıklarla başa çıkabilmek için, grip aşısı vurulması gerekir. Bu anne adayını nefes alışında büyük oranda rahatlama sağlayacaktır.

Hamilelikte çok nadir de olsa akciğerde pıhtılaşma gibi ciddi bir sağlık sorun yaşanabilir. Fark edilmediğinde ölümcül olabilmektedir. Akciğerde meydana gelen bu pıhtılaşma genellikle şiddetle artan nefes darlığı ve kap çarpıntısı ile kendini gösterir. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden en yakınınızdaki sağlık kurumuna ya da doktorunuza başvurmanızı önerilir. Ayrıca astım ya da bronşiti olan anne adayları nefes alıp vermeniz sıklaştı ise, göğsünüzde gittikçe sıklaşma bir ağrı ya da bir sıkışma oluyorsa halsizlik vs gibi şikayetleriniz varsa bu vücudun yeterli derecede oksijen almadığına işaret eder. Olası bir astım krizi atağına ya da kalp durması gibi durumlarla karşı zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz. .

Hamilelikte Nefes Darlığı Nasıl Önlenir. Hamilelikte Nefes Darlığı konusunda bazı önlemler almak, hamilelik sürecinin çok daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Yine koltuk ya da yatakta oturur vaziyette iken sırtınızın arkasına bir yastık koyarak dik oturmanızı sağlamak nefes almanızı daha da kolaylaştıracaktır. Yatarken de aynı şekilde yastığınızı biraz daha yükseltmek nefes almanızı kolaylaştıracaktır. Yine yatakta yan yatarken başınızın ya da bacaklarınızın arasına yastık koymanız sizin rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

Author

Share

Önceki İçerikDüğün salonları ismi
Sonraki İçerikYüz Dolgu Fiyatları