Hamilelikte Mide Yanması

Author

Categories

Share

Hamilelikte Mide Yanması

Gebeliğin en sık rastlanan durumlarından birisi mide yanmasıdır. Mide yanması neredeyse her gebe kadının dert ettiği sorundur. Bu genelde hamileliğin ilk üç ayında hızlanır. Gebelikte oluşan reflü geniz akıntısından mideye kadar iner. Bu da insanı çok yoran bir türdür. Özellikle mide yanması ile devam eden kusmalarda bu problemin daha fazla artmasına neden olur. Hamilelikte mide yanması sık rastlanan bir durum olduğu için zararlı bir durum değildir. Her gebe kadının başına gelir. Ama bu şikâyetlerin artması sonucu yaşam kalitenizin düşmesine sebep olabilir. Hayatı daha dinamik güçlü yaşamak istiyorsanız gebeliğinizde de bir takım değişikliklere ihtiyacınız var demektir. Örneğin beslenme şeklinizin gidişatını takip ediniz. Her zaman yediğiniz şeyler bu sefer sizin rahatsız olmanıza neden olabilir. Bu konuda titiz davranıp seçici olursanız bu tür rahatsızlıklarında önüne taş koymuş olursunuz.

İsterseniz hamilelikte mide yanmasına neden olacak yiyeceklerden bahsedelim. Kızartma türleri: Ağır ve oldukça yağlı olan bu yemek türü hamile bayanın midesinde istenmeyen gaz ve reflü durumları ortaya çıkartabilmektedir. Bu nedenle kızartma gebelikte oldukça ağır bir yemek sitilidir. Bu alışkanlığınız var ise bundan bir an önce vazgeçmeniz gerekir. Bu sizde aşırı mide bulantısı, tansiyon yükselmesi hatta ödeme yol açabilir. Tedbirli ve dikkatli olmanızda yarar bulunmaktadır. Çok acılı yemek: Gebe kadının bu konuda en çok dikkat etmesi gereken yiyecek türü acıdır. Acı bebeğinde zarar görmesini sağlar. Üstelik mide problemlerine, gaza ve kabızlığa yol açabilir. Bu konuda sıkıntılar yaşayacak, tuvalete giderken zorlanacaksınız.

Mide yanması dışında mide sindirim kanalını da bozan acıyı gebelikte çok az tüketmenizi istiyoruz. Özellikle acı biber, pul biber karabiber, soğan çok fazla mide yanmasına neden olabilmektedir. Sosis-Sucuk- Mangal: Bu üç lezzete hayır diyecek yoktur. Fakat gebelikte etin bile daha sağlıklı yollar ile tüketilmesi gerekir. Özellikle en sağlıklı ürünler deniz ürünleridir. Deniz ürünlerini yiyen bir gebe bu sıkıntıların içerisine girmez. Balık, palamut, somon, hamsi ve benzeri deniz türleri yemek mide yanmasına yol açamaz. Fakat ağır kokusu olan, sucuk, salam, mangal gibi sağlıksız gıdalar hamilelikte mide yanması sebebidir. Bunun için bu 3 saydığımız besinden kesinlikle uzak durun. Bunun yerine balık, tavuk, kırmızı et yiyebilirsiniz.

Yeşil sebzeler her daim sağlıklıdır. Ödem yapmaz ve bebeğinde zekâ için ihtiyaç duyduğu kaynak gıdadır. Örneğin lif içeren besinler hangileri ise bunlardan yenmeli ve midenizi rahat edecek gıdaları seçmelisiniz. Mide hassas bir yapıya sahiptir. Eğer bu durumda gebelik varsa zaten mide en zayıf döneminde olacak çoğu besini red edecektir. Bunun için her zaman sevdiğiniz gıdaları yemek yerine en çok sağlıklı gıdalar neler ve gebelikte beslenme nasıl sağlanmalıdır bunu araştırmanız gerekir. Peki, hamilelikte mide yanması için neler yemek gerekir?

• Günde en az 10 bardak su içmek gerekir.

• Süt ve süt ürünleri tüketmek gerekir.

• Balık yemek gerekir.

• Soğan biber ve benzeri bahara içeren acı gıdalardan uzak durmak gerekir.

• Kahve ve çay yerine ayran içmek daha sağlıklıdır.

• Bitki çaylarından sadece ıhlamur tercih edilmelidir.

• Yumurtayı haşlanmış bir şekilde yemeniz gerekir.

• Asitli gıdalardan mümkün oldukça uzak durmak gerekir.

• Çok tuzlu yemeklerden uzak durmak ve sebze ve meyveyi tercih etme gerekir.

• Hamilelikte mide yanması olur.

Bunun için yaşam şeklinizi biraz daha düzene koymalı gebe olduğunuzu kesinlikle unutmamalısınız. İlk 3 ay içerisinde mide yanmaları çok fazla görülür. Ama sonradan bu şikâyetler azalır.

Author

Share