Hamilelikte Meme'de Kaşıntı ve Ağrı Şikayeti | Hanımların Dünyası

loading...

Hamilelikte Meme’de Kaşıntı ve Ağrı Şikayeti

Hamilelikte Meme’de Kaşıntı ve Ağrı Şikayeti

Hamilelikte bayanlarımızın karşılaştıkları ve sıkça görülen rahatsızlıklardan biri de memede kaşıntı ve ağrıdır. Genelde hamileliliğin ilk aylarında başladığı gibi sonraki aylarda da kaşıntı ve ağrı oluşabilir. Tabi ki bu durumda karşılaşan anne adayları da sıkıntı günler geçirmektedir.

Hamilelikte memede kaşıntı ve ağrının nedeni bu dönemde artan progesteron, östrojen ve prolaktin hormanlarının göğüslerde meydan getirdiği şişme, büyüme, ağırlaşma, ve dolgunlaşmadır. Bundan dolayı da göğüs uçları koyu bir renk halini alır. Hatta bazı durumlarda çatlaklarda meydana gelebilir. Göğüste cildin altındaki damarlarda belirgin olmaya başlar. Bunlar genelde hamileliğin ilk aylarında oluşmaya başlar.

Memelerde çatlaklar ve kaşıntı

Göğüslerde(memede) çatlak ve kaşıntıdan dolayı göğüslerin dolgunlaşmasına bağlı olarak deride gerilme olur. Bu sorunu da nemlendirici kremler sayesinde ortadan kaldırabilirsiniz.

Göğüslerde ağrı

Göğüslerdeki ağrının nedenlerini de yukarıda belirttik. Bu çok şiddetli bir ağrı değildir. Göğüslerdeki ağrıyı da daha rahat sütyenler ve sıkı giysilerden kurtularak daha sıkıntısız atlatmanız mümkündür. Hatta gece sütyenleri, gebelik sütyenleri kullanabilirsiniz.

Hamilelikte Meme'de Kaşıntı ve Ağrı Şikayeti (2)

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb