Hamilelikte Karın Ağrısı Hakkında Merak Edilenler | Hanımların Dünyası

loading...

Hamilelikte Karın Ağrısı Hakkında Merak Edilenler

Hamilelikte Karın Ağrısı Hakkında Merak Edilenler

Hamilelikte Karın Ağrısı Hakkında Merak Edilenler

hamilelikte-karin-agrisi

Karın ağrısı hamilelik süresi boyunca hemen her dönemde karşılaşılabilecek bir yakınmalar arasındadır. Özellikle de gebeliğin erken dönemlerinde pek çok kadın karın ağrısından yakınmaktadır. Erken dönemlerde ortaya çıkan karın ağrısı adet gecikmesini takip eden ilk birkaç gün içinde bile ortaya çıkabiliyor. Çoğu kadın bunu adet olacakmışım fakat olamıyormuşum şeklinde tarif etmektedir. Gebelikte görülen karın ağrısı ile rahatsızlığın en önemli nedenlerinden birisi rahimi yerinde tutan bağların gerilmesinden kaynaklanmaktadır. Rahim büyüdükçe onu yerinde tutan ve özellikle çevreleyen zarlarda gerilmeye neden oluşmaktadır. Bu gerilme kişi tarafından ağrı şeklinde algılanır.

hamilelikte-karin-agrisi-1

Bu tür ağrılar bıçak saplanır tarzda şeklinde tanımlanıyor. Hamilelikte karın ağrısı hakkında merak edilenler; Gerilme ağrıları her dönemde görülebileceği gibi en fazla 12-20. Hafta arasında saptanmaktadır. Tek tarafta ve ya her iki yanda görülebiliyor. Ani bir hareket ya da gerinme ile ortaya çıkabilirler. Bu ağrıların herhangi bir klinik önemi bulunmaz. Öte yandan kabızlık ve mide yanması da zaman zaman karın ağrısına neden olabilmektedir. Hamileliğin ileri dönemlerinde büyüyen rahimin yarattığı bası nedeni ile kaburgaların alt kısımlarında ada ağrılar hatta acı hissedilmektedir. Yine de ileri dönemlerde braxton hicks kasılmaları olarak adlandırılan rahim kasılmaları da ağrıya ya da karında rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Hamilelikte Karın ağrısı neden olur

Bebeğin sürekli olarak bir noktaya vurması da o bölgede hassasiyete yol açar. Büyümüş olan uterus zaman zaman çevre dokulara ve ya sinirlere bası yaparak ağrıya yol açabiliyor. Kasıklarda ve ya bacaklarda karıncalanma iğnelenme şeklinde his değişiklikleri fark edilmektedir. Bunlar gebelik sırasında normalde görülebilecek ve herhangi bir önemi olmayan ağrı çeşididir. Fakat karın ağrısı çok değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir ve gerek bebeğin gerekse de annenin sağlığını tehdit eden bir durum olabilmektedir. Mesela belirli aralıklarla gelip giden ve karının alt kısmında şiddetli kramplar şeklinde hissedilen ağrılar düşüğün ya da erken doğumun belirtisi olabilmektedir.

hamilelikte-karin-agrisi-hakkinda

Yine de çok erken dönemde karın ağrısı dış gebeliğin bir belirtisi olabiliyor. Son zamanlarda ise plasentanın erken ayrılması ya da preeklampsi belirtisi olabilir. Bu gibi durumlarda dışında gebelik ile ilgisi olmayan nedenler de karın ağrısına yol açar. Apandisit, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı, dejenere olan miyomlar ve hatta mide delinmesi bile karın ağrısı şikâyeti ile kendini belli etmektedir. Bu nedenle her ne tür olursa olsun karın ağrısı şikâyetiniz ortaya çıktığı zaman mutlaka doktorunuzla irtibata geçmeli ve onun görüşünü almanız gerekir.

hamilelikte-karin-agrisi-hakkinda-1

Hamilelikte Karın Ağrısı Nasıl Geçer? Gebelerde görülen şikâyetler arasında en fazla rastlananı karın ağrılarıdır ve anne adayını bunaltacak dereceye kadar gelebiliyor. Bu ağrıların birçoğu zararsızdır ancak bazı özel durumlarda annenin ve ya bebeğin sağlığını tehlikeye atacak oluşumları haber vermesinden dolayı doktor kontrolünde olunması gerekir. Gebelikte karın ağrısının pek çok farklı nedeni olabilir ve eğer erken dönemlerden itibaren ağrılarınız başlamış ise hazımsızlıktan ve bağırsak hareketlerinin yavaşlamasından doğan ağrılar yaşama ihtimaliniz vardır.

hamilelikte-karin-agrisi-hakkinda-merak-edilenleri-1

Hamilelikte Karın Ağrısı Hakkında Merak Edilenler Resimleri

hamilelikte-karin-agrisi-hakkinda-merak-edilen-1hamilelikte-karin-agrisi-hakkinda-merak-edilenhamilelikte-karin-agrisi-hakkinda-merak-edilenhamilelikte-karin-agrisi-hakkinda-merak-edilenlerhamilelikte-karin-agrisi-hakkinda-merak-edilenlerhamilelikte-karin-agrisi-hakkinda-merak-edilenler-1hamilelikte-karin-agrisi-hakkinda-merak-edilenlerihamilelikte-karin-agrisi-hakkinda-merak-edilenleri

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb