Hamilelikte İshal | Hanımların Dünyası

loading...

Hamilelikte İshal

Hamilelikte İshal

Hamilelikte İshal Hakkında Bilinmesi Gerekenler

hamilelikte-ishal

İshal, sık sık ve sulu kıvamlı, kimi zaman değişik koku ve renkte dışkılama olarak tanımlanabilir. Hamilelikte ishal anne adaylarının endişelenmesine sebep olsa da çoğu zaman yaşanan normal bir ishal vakasından farksızdır. Yani özellikle süt, yumurta gibi çabuk bozulan gıdaların bozulduğu fark edilmeden tüketilmesi sonucu oluşur. Özellikle sıcak ortamlarda bakteri üremesi oldukça hızlanır ve bu da besinlerin çok çabuk bozulmasına sebep olur. Kimi zaman ishal bağırsakta meydana gelen kramplar sebebiyle ağrılı olabilir. Basit gıda zehirlenmesinin sebep olduğu ishaller çoğu zaman bir iki gün içerisinde herhangi bir tedavi uygulanmaksızın düzelirler. İshalin sonlanmasına zararlı bakterilerin vücuttan atılması sebep olur.

hamilelikte-ishal

Bu yüzden ishal durumunun başladığı anda ishal ilaçları alınmamalı ve ishalin kendi kendine düzelmesine zaman tanınmalıdır. Ancak çok daha uzun süren kimi zaman kanlı ve inatçı ishal vakaları kolera, dizanteri, tifo gibi bir çok hastalığı işaret ediyor olabilir. Bu gibi durumlarda doktorun uygulayacağı çeşitli tahlil ve tetkikler ile hastalık belirlenerek antibiyotik tedavisine ya da gerekli görülen durumlarda serum tedavisine başlanabilir. Gebelik döneminde yaşanan ishal durumları genellikle besinlerin bozulmasından kaynaklanan basit gıda zehirlenmeleri olduğundan genelde bebeğe hiçbir zarar vermeden kısa süre içerisinde düzelirler. Ancak tüm ishal vakaların da sulu dışkılama sebebiyle normalin üzerinde su ve mineral kaybı yaşanmaktadır. Böyle bir durum anne adayında dehidrasyona yani ciddi boyutlarda susuzluğa sebep olabilir. Bu bebek için tehlike oluşturabilecek bir durumdur.

hamilelikte-ishal-1

Bu durumun önüne geçilmek için bol sıvı tüketimi yeterli olabileceği gibi çok yoğun ishal vakalarında yaşanan sıvı kaybı serum tedavisi gerektirebilmektedir. Hamilelik döneminde yaşanan uzun süreli ishalin sebebi özellikle hamilelik dönemi için oldukça tehlikeli olan listeriosis hastalığı olabilir. Listeriosis, listeria monocytogenes bakterisinin sebep olduğu bir hastalıktır. Bu bakteri doğada oldukça yaygın olarak görülür. Bir çok bakterinin yaşayamayacağı soğukluklarda ve kuru ortamlarda hayatta kalabilir. Genellikle süt ve süt ürünlerinin sebep olduğu bu hastalık hamilelikte erken doğuma ya da ölüme bile sebep olabilmektedir. Hamilelikte ishal görünme durumlarının tedavisi için ishal çok şiddetli değilse ve uzun suredir devam etmiyorsa, yeteri kadar sıvı almak ve çok ağır olmayan bir beslenme düzeni yeterli olacaktır.

hamilelikte-ishal

Özellikle çok yağlı gıdalardan kaçınarak sindirim sistemini yormayacak yağsız pirinç lapası, haşlanmış patates ve ekmek gibi besinleri sık tüketmek ishal dönemini daha rahat atlatmayı sağlar. İshal durumunun kanlı olması, şiddetli mide bulantısı ya da kusmanın olması ve yüksek ateş gibi sorunların ishale eşlik ettiği durumlarda mutlaka bir sağlık kuruluşunda gerekli testlerin yapılması gerekir. İshal olmamak için dikkat edilebilecek en önemli konu beslenmedir. Çiğ tüketilen sebze ve meyveler mutlaka bol su le yıkanmalı maydonoz, marul, lahana gibi yapraklı ve temizlenmesi zor besinlerin sirkeli suda bekletilmelidir. Ayrıca içme sularının temizliğinden mutlaka emin olunmalıdır. Süt ve süt ürünleri gibi paketli hazır gıdaların son tüketim tarihleri mutlaka kontrol edilmelidir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb