Hamilelikte Grip | Hanımların Dünyası

loading...

Hamilelikte Grip

Hamilelikte Grip

Hamilelikte Grip

Gebelik süreci çok zorlu bir süreçtir. Bu zaman içerisinde anne adayının kendini koruması gerekir. Eğer kendine iyi bakmaz ise bir takım rahatsızlıklar yaşayacak ve bu durumlardan olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Özellikle kışın gebe kalan bir bayanın işi oldukça zordur. Dışarıdan soğuk alabilir. Gelen misafirlerinden grip virüsü ile karşılaşabilir. İçinde bir can taşıyan anne adayı ile kendi halinde biri ile grip kesinlikle kıyaslanamaz. Gebelikte durum daha ağır olur. Anne ne kadar bundan olumsuz etkilenirse bebek adayı da bir o kadar bundan olumsuz etkilene bilmektedir. Hamilelikte grip riski oldukça yorucudur. Bir kere anne adayı halsiz olur ve içinde taşıdığı cana daha iyi bakma fırsatını bulamaz. Beslenmesinde de zayıf kalır. Bu nedenle anne adayı bu tür rahatsızlıklara kapılmaması için düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmeli özellikle kış aylarında fazla soğuğa çıkmamalıdır. Soğuk hava basıncı ve değişen sürekli mevsimsel özelliklerde bir grip başlangıcı olabilmektedir. Bakterilerin havada canlanması ve bunun sizin gözle görülmeyecek şekilde olması gribe davetiye çıkartır. Bir kere gebe olan biri bakteri üreten yerlerden kesinlikle uzak durmalıdır. Çünkü gebelik en hassas dönemlerden birisidir.

Gebeliği iyi yaşamak için önce dikkat etmek gerekir. Peki, hamilelikte grip yaşanmaması için anne adayının neler yapması gerekir? Bir de bu konular hakkında bilgiler verelim.

• Anne adayı için beslenme en önemli aşamalardan birisidir. Anne adayı genelde gribi önleyecek vitaminleri alması gerekir. Bunlardan bazılarını şöyle bir ele aldığımızda aklımıza ilk gelen C vitamini gelmektedir. C vitamini nelerde bulunur. Öncelikle her yeşil sebzede yoğun miktarda C vitamini bulunmaktadır. Brokoli, kivi, maydanoz, ananas, elma, portakal, kırmızı pancar, marul, tere otu, yeşil soğan, greyfurt, limon badem, ceviz bunların içerisinde C vitamini fazlası ile bulunur. Bir kere beslenme alışkanlığınızda meyve ve sebzelerin lif içerikli besinler olmasına dikkat ediniz. Gribi en çok önleyen sebze ve meyvelerin organik olması ve yüksek miktarda C vitamini içermesi gerekir. Ayrıca havucunda C vitamini bakımından çok zengin bir sebze olduğunu hatırlatmak isteriz. Grip için havuç ve kivi sizi çok fazla koruma altına alır. Dilerseniz bir demet maydanozdan birkaç tane dal yiyebilir, bağışıklığınızı bu şekilde arttırabilirsiniz.

• Limon salatalarınızda vazgeçilmeniz olmalıdır. Taze limonu her yemek arasında salatalara sıkabilir bu şekilde gribin önüne geçebilirsiniz. Fazlasını tavsiye etmiyoruz.

• Sabahları uyandığınızda ilk işiniz taze portakal suyu sıkmak olsun. Gebelikte siyah çay içmeyiniz onun yerine taze sıkılmış portakal ya da elma suyu idealdir. Sizi korur ve bağışıklığınızı inanılmaz derecede güçlendirir.

• Süt kalsiyum bakımından zengin bir içecek türüne girer. Hem zekâ hem de gelişim için günde en az 2 kere içmeniz ve bunun özellikle bal karıştırarak uygulamanız sizi grip tehlikesinden kesinlikle korur. Bunun severek içmeli ve bir can taşıdığınızı katiyen unutmamalısınız. Grip için en önemli etken beslenme şeklinin gidişatıdır. Eğer güçsüz besinler alırsanız bu sizi hasta edecek ve bakterilere karşı dirençsiz olmanıza neden olacaktır.

• Kivi kışın en çok sevilen mucizevi meyvesidir. Faydalarını sizlere saymakla bitiremeyiz. İçerisinde yoğun miktarda C vitamini, D vitamini, A vitamini K vitamini, E vitamini, demir, fosfor, bakır magnezyum, potasyum, helyum ve nicesi bulunmaktadır. Yüksek lif içerdiğinden sağlık için inanılmaz derecede etkileri bulunmaktadır. Özellikle taze sıkılmış kivi suyunu içen gebeler hamilelikte grip olma riskinden kurtulurlar. Bu da onların sosyal yaşantısında sağlıklı gebelik süreci geçirmelerine katkıda bulunur. Akşam yemeğinden 1 saat sonra anne adayının kışın kendisini enfeksiyonel rahatsızlıklardan koruyabilmesi için taze sıkılmış kivi suyu içmesi gerekir. Dilerse onun yerine 1 adet kivi yemesi yeterlidir.

• Yılların vazgeçilmezi portakal suyu ile gribin önüne geçebilirsiniz. Portakalları taze siz sıkın. Ve bunu doğal yolla alın. Hazır meyve suları sizi tam olarak korumayabilir. Portakal suyu C vitamini deposu olduğunda antioksidan görevini yapar. Vücut içine yerleşmiş zehirli bakterileri dışa atar ve sizi inanılmaz derecede korur.

• Brokoli her anlamda şifa yemeğidir. Pazardan, manavdan taze aldığınız brokolinin yemeğini ya da salatasını yaparak yiyin gribe karşı kendinizi önceden koruyun. Brokoli kanserli hücrelerle de savaşır. Bakterileri öldürür, mideyi temizler. Sağlık bakımında zengin lif içerikli yeşil bir gıdadır. Alınması sizde olumlu etkiler yaratabilir.

• Kış ayının vazgeçilmezi olan pırasa ve havuç. Bu iki gıda ile yapılan pırasa yemeği ve içerisine sıkılan taze limon ve az miktarda taze nane tam şifa kaynağıdır. Grip için etkilidir. Özellikle gebelikte bu hastalığa yakalanmış iseniz doğal yollardan iyileşmeyi seçebilirsiniz. Hamilelikte grip için yapmanız gereken size iyi gelen besinleri tüketmenizdir.

• Ihlamur kışın en çok sevilerek içilen bitki çaydır. Her anlamda şifa deposudur. Bunu içen her türlü faydayı alır. Doğal bir antioksidandır. Antibiyotik yerine de kullanılır. Baş ağrılarına ve çeşitli grip hastalıklarında tedavi edici özelliği taşır. Kışın sizi dirençli güçlü yapar. Sağlığınız için oldukça idealdir. Yaşam için gereklidir. Yaz kış tüketilmesi gerekir. Gebelikte alındığı zaman sizi hastalıklara karşı korur ve grip için koruyucu özelliğini sizlere sağlar. Eğer gebe iseniz ve grip olmaktan korkuyorsanız kendinizi koruyun ve ıhlamurun mucizevilerinden yararlanın.

• Karanfil çayı grip için oldukça önem taşımaktadır. İçerisinde bulunan hoş koku sayesinde ağız kokularına karşı dirençli olacak ve ağız içinde oluşan yara ve diş ağrıları da aynı şekilde iyi gelecektir. Karanfil çayının etkisi ile tedavi süreniz hızlanacaktır. Karanfilin güzel kokusu nefes açıcı bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle sizin daha sağlıklı bir nefes almanıza yardımcı olur kötü kokulara ve özellikle grip de oluşan kötü kokuları engeller. Bu nedenle karanfil çayını gebelikte rahatlıkla tüketebilirsiniz. Hamile iken gribe yakanmış iseniz tercihiniz karanfil çayından kullanın. Kısa sürede bağışıklığınızın güçlendiğini fark edeceksiniz.

• Nane ve limon çayı yılların vazgeçemediği bir kültürden gelmektedir. Gerçekten etkisi çok büyüktür. İçerisinde bulunan yoğun vitaminler gribi azaltır ve kısa sürede iyileşmeye katkıda bulunur. Kış boyu gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Nane çayı grip içi en çok iyi gelen bitki çaylarındandır.

• Ada çayı sakinleştirici bir etkiye sahip olduğundan vücutta yorgunluğu halsizliği alır. Grip için idealdir. Sizi kötü bakterilere karşı uyarır. Huzur veren bir enzime sahiptir. Uykuyu düzenler ve sizde ki stresi alır.

• Ispanak, demir bakımından zengin olan ıspanak aynı zamanda soğuk algınlığında da çok fazla faydası bulunmaktadır. Ispanağın yemeğini yaparak yiyin ve bu sorunlardan kısa bir sürede kurtulun. Güç kazandığınıza şahit olacaksınız. Demir bakımında zengin ola ıspanağın sayısız faydaları bulunmaktadır.

• Lavanta çayı hoş kokusu ile solunuma oldukça iyi elen lavanta çayı boğaz ağrısına da oldukça iyi gelmektedir Hamilelikte grip olanlar kullanabilir ve tedavi en kısa sürede olumlu bir şekilde yanıt verir. Üstelik ağız kokularına ve diş çürüklüğüne de iyi geldiği bilinmektedir. Lavanta yağını da yemeklerde kullanırsanız mikrop kırıcı özelliği elde eder hastalıklara karşı dirençli olursunuz.

• Nar kışın en çok sevilen meyvelerinde birisidir. Özellikle nar suyu içenler gribi kısa sürede atlatırlar. Narın faydaları oldukça fazladır. Sağlıklı yaşam için dikkat etmeniz gereken besinler bunlardır.

Eğer gebelikte risk taşımak istemiyorsanız sizlere yukarıda belirttiğimiz gribe iyi gelen yiyecekleri dikkatli bir şekilde tüketin. Kısa sürede tedavi olacak ilaç kullanmaya bu şekilde maruz kalmayacaksınız. Hamilelikte bir kere gribe yakalandığınız zaman bunu uzun bir zaman yaşar kolay kolay atlatamazsınız. Bu yüzden tedbirli olmalı bu tür rahatsızlıklara izin vermemelisiniz. Düzenli olarak gebelik muayenelerine gitmeli gerekli kontrollerinizi yaptırmalısınız. Bu sizin ve bebeğinizin sağlığını koruma altına alacak daha sağlıklı bir doğuma sizi hazırlayacaktır. Bu nedenle daha sağlıklı olmalı ve planlı davranmalısınız. Gribin oluşması genelde bulaşıcı bir şekilde ve ya havanın bakteri üretmesinden meydana gelir.

Kışın dışarıya çıktığınız zaman kalın bir atkı ile burnunuza kadar sarmalı o kötü havayı içinize çekmemelisiniz. Eve gider gitmez el yıkama alışkanlığınız olsun. Tuvalete gittiğiniz zaman tuvalet kâğıdı kullanmayı ihmal etmeyin. Her tuvalet çıkışında elinizin avucunuza masaj yaparak sabunlayın ve kapı kolunu virüslere karşı koruyun. Üzerinde temiz bir ıslak bez ile silin. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece ve de beslenme şeklinize uygun beslendiğiniz sürece bu sorunlardan da uzaklaşacaksınız. Sağlıklı yaşamanın kuralı düzendir. Önce düzeni oluşturun. Daha sonra içinizde bir canın sizde emanet olduğunu unutmayın. Sizin hasta olmanız onuna bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olacaktır. Bu yüzden grip, nezle ve diğer enfeksiyonel rahatsızlıklardan uzak durmak için kendinizi benimseyin ve kendinize daha fazla özen gösterin. Hamilelikte risk bir takım durumların yaşanmasına katkıda bulunur. Hamilelikte grip ve olası nedenleri hakkında sizlere bilgileri sunduk. Umarız neler yapmanız gerektiği hakkında detaylı ilgilerden yararlanırsınız. Sağlıcakla kalın.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb