Hamilelikte Enfeksiyondan Nasıl Korunulur | Hanımların Dünyası

loading...

Hamilelikte Enfeksiyondan Nasıl Korunulur

Hamilelikte Enfeksiyondan Nasıl Korunulur

Hamilelikte Enfeksiyondan Nasıl Korunulur

 

hamilelikte-enfeksiyondan-nasil-korunmaliyiz

Hamilelikte enfeksiyon tehlikesi, Enfeksiyon Bulguları Nelerdir? Enfeksiyon hastalıkları çok değişik belirtiler verebilirler. Bu belirtiler vücut sıcaklığında artış yani ateş halsizlik gibi belirtiler verirken Bazı enfeksiyonlarda daha spesifik organ tutulumu yaparlar ve bu tuttukları organa bağlı olarak belirti verirler. Örneğin solunum yolları tutulduğunda nezle, öksürük; idrar yolları tutulduğunda böbrek ağrısı, idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma gibi bir takım belirtiler olurken sindirim sistemini etkileyen enfeksiyonlar bulantı, kusma gibi bir takım belirtiler verebilirler.

Bazı enfeksiyonlar hafif bir kırgınlık şeklinde seyredebilirken bazıları hiç belirti vermeyebilir. Veya bazı hastalıklar çok daha sistematik, yaygın enfeksiyon belirtileri gösterebilirler. Hamilelikte Enfeksiyondan Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelikte enfeksiyondan korunabilmek için bulaşma yollarının bilinip önlem alınması ve hijyen kurallarının dikkate alınması gerekir. Örneğin hamilelerin solunum yoluyla bulaşabilen enfeksiyon için otobüs, metrobüs, sinema gibi kalabalık ve sıkışık ortamlarda bulunmamak gerekir. Mümkün oldukça kalabalıktan uzak durulmalıdır ve gebelik kış aylarına denk geliyorsa grip aşısı olunmalıdır. Dışarıdaki etkenlerle kirlenmiş elin, efekte eşyalar ve yiyeceklerin ağıza sürülmesiyle bulaşır. Bu nedenle eller ağıza götürülmeden önce mutlaka yıkanmalıdır. İçilen su temiz olmalı, meyve ve sebzeler mutlaka iyice yıkanmalıdır. Süt ve süt ürünleri pastörize edilerek kullanılmalı, etler iyi pişirilerek tüketilmeli, çiğ et gebelikte kesinlikle yenmemelidir. Ayrıca tuvaletler temiz tutulmalı ve her tuvaletten sonra eller mutlaka iyice yıkanmalıdır.

Hamilelikte Enfeksiyon Tedavisi Nasıldır? Gebelik döneminde bir çok türde enfeksiyon geçirilebilir. Bunlarda etken genellikle, bakteriler, virüsler ve parazitler etken olabilir. Gebelikte geçirilen bazı enfeksiyonlar gebenin ve bebeğin sağlığına direkt olarak etken olabilirken bazıları gebeliği olumsuz etkilemez. Enfeksiyonlarda tedavi özellikle etken saptana bilmişse ona yönelik olan antibiyotiklerle yapılabilir. Etken belirlenememiş ise de semptomani denilen gebenin rahatsızlıklarını giderici tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb