Hamilelikte Düzenli Beslenme Nasıl Olmalıdır

Author

Categories

Share

Hamilelikte Düzenli Beslenme Nasıl Olmalıdır

 

hamilelikte-duzenli-beslenme-nasil-olmalidir

Anne hamilelik sürecinde dikkatli olmalıdır. Ağır kaldırma gibi eylemleri yapmamalıdır. Bunun yanında beslenmesine de dikkat etmelidir. Hamilelikte farklı sorunlar yaşansa da bunlara hazırlı olmak gerekir. Bunun içinde beslenme ilk sıralarda gelmektedir. Mineral ve vitamin olarak beslenme hamilelik dönemi için oldukça önemlidir. Bebeğin iyi beslenmesi için annenin sağlıklı beslenmesi şarttır.

Anne aldığı besinlere dikkat etmeli, sağlıklı şekilde beslenmelidir ki bebekte bunun olumlu etkilerinden yararlanabilsin. Hamilelikte folik asit tüketimi oldukça önemlidir. Yeşillik dediğimiz yani yeşil yapraklı bitkilerde folik asit fazlaca bulunur. Öğünlerine dikkat etmesi, anne ve bebek sağlığı için önemlidir. Bebeğin gelişimi için gerekli tüm besinlerden yeterince almalıdır. Kalsiyum gibi gelişimde etkili ve gerekli vitaminlerden bolca almalıdır. Diş ve kemik gelişimi için annenin yoğurt tüketmesi gerekir. Ara öğünde bunu yapabilir. Anne kalsiyum bakımında yeterinde beslenmez ise kalsiyum tüketimi fazlaca olabilir. Bunun nedeni bebeğin annedeki kalsiyumu kullanmasıdır. Bu durum annenin dişlerinin çürümesine kadar gidebilen olumsuzluklara neden olabilir. Anne yoğurt tüketmediği takdirde, süt ve peynir tüketebilir. Kalsiyum için bunlarda tüketilebilir. Farklı olarak fındık, badem, ceviz, kuru üzüm gibi gıdaları da tüketmelidir.

Sağlık ve dengeli beslenmelidir. Günlük düzenli ve fazlaca su tüketmeye özen göstermelidir. Kuru fasulye, balık, mercimek, nohut, meyve sebze ve haşlama yumurta gibi besinlerden özenle tüketmelidir. Dengeli beslenmek şarttır ve temel prensip olmalıdır. Çünkü fazla yemek yemek aşırı kiloya neden olabilir. Sonuç olarak, anne bebeğinin sağlığı için dengeli ve sağlıklı beslenmek zorundadır. Hemen hemen her besinden az da olsa tüketmelidir ki, bebeğin sağlığı ve gelişimi düzenli olabilsin.

Author

Share