Hamilelikte Dondurma Yemek Zararlı mı?

Author

Categories

Share

Hamile bayanlar, hamilelik döneminde bir çok şeyin zararlı olup olmadığını araştırır… Bunlardan biri de yazın sıcaklarında tüketmekten keyif aldığımız dondurmalar. Peki hamileyken dondurma yemek zararlı mıdır? Zararlı ise neden zararlı? Değilse faydası varmıdır? Bizde bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık ve içeriğimiz’de sizlerle paylaşmak istedik.

Hamilelerin dondurma tüketiminde dikkat etmesi gerekenler:
– Haftada 1-2 kereden fazla dondurma tüketilmemelidir, aşırı kalori alımından dolayı anne ve bebeğin normalin üzerinde kilo almasına neden olabilir.
– Bir seferde 1-2 kaşıktan fazla miktarda tüketilmemelidir.
– Hamileler kalsiyum ihtiyacını süt ve yoğurt gibi süt ürünlerinden karşılamalıdır, dondurmadan değil.
– Besin zehirlenmesi gibi durumlarla karşılaşmamak için son kullanma tarihi geçmemiş ve hijyen kurallarına uyan güvenilir yerlerden alınarak tüketilmelidir.
– Pastörize edilmemiş sütlerle yapılan dondurmalardan listeria enfeksiyonu meydana gelebilmektedir! Buna dikkat edilmelidir.
– Yediğiniz dondurmanın artan kısmını buzdolabında veya derin dondurucuda saklayarak daha sonra tekrar tüketmeyin. Bu şekilde bakteri üremesi ve enfeksiyonlar meydana gelebilir. Satın aldığınız dondurmayı bir seferde tüketin.

Author

Share