Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir | Hanımların Dünyası

loading...

Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Gebeliğin en zor kısımlarından birisi anne aydının diş ve ya baş ağrılarının zamansız bir şekilde gelmesidir. Gebelik döneminde kadında hızlıca artan östrojen ve progesteron dişlerde istenmeyen bakteriyel plakların oluşmasına neden olur ve diş ağrısı hızlıca yaygınlaşmaya başlar. Özellikle anne adaylarının en sık yaşadığı diş etlerinde kanamalar dişlerinin fırçalanma sırasında onları bu konuda üşendirmeye başlar. Diş fırçalanamayınca diş plaklarında oluşan bakteriler bütün diş minelerine diş etlerine yayılmaya başlar bu da kişide istenmeyen diş ağrılarına neden olmaktadır. Hamilelikte diş bakımı kesinlikle ihmal edilmemelidir. Peki, bu diş akımı nasıl sağlanmalı ve hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir merak ediyoruz doğrusu? Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?Hamileliğin ilk aylarında yoğun bir şekilde mide bulantıları ve kusmalar meydana gelir.

hamilelikte-dis-agirisine-ne-iyi-gelir

Annenin kusma esnasında sürekli tükürme ihtiyacı artar. Bu tükürük asidin azalması yüzünden annede karbonhidratlı yiyeceklerin daha fazla yeme ihtiyacını arttığını görürüz. Bu nedenle karbonhidratlı gıdalar anne dişinde bakteri oluşuma neden olmaktadır. Yenilen her karbonhidratlı gıdalardan sonra diş aralarına takılan ve saatlerce kalan o kırıntılar diş eti hastalıklarına yol açar. Hatta dişin bakımsız olması diş çürüklüğüne kadar gider. Bunun için her gıda sonrasın ağız iyice su ile çalkalanmalı ve gerekli fırçalama işlemleri düzenli bir şekilde sağlanmalıdır. Dişin öncelikle kontrol altına alınması ve mutlaka diş hekimine gidilmesi gerekir. Acil durumlarda hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir sizlere evde doğal yöntemler ile uygulayacağınız diş bakımlarından bahsedelim.

• İngiliz karbonatı ve limon: Fırçanızın üzerine İngiliz karbonatı ekleyin ve üzerine bir kaç damla limon sıkın daha sonra fırçalamayı yukarıdan aşağı doğru oval bir şekilde uygulayın. Bu fırçalama yöntemi diş etlerinizin kanamasını engelleyecek, diş ağrılarınızı azaltacaktır.

• Elma sirkesi ile diş fırçalama: Elma sirkesi diş eti hastalıklarına ve dişlerin beyazlamasına katkıda bulunan bir gıdadır. Dişiniz ağrıdığı zaman dişiniz elma sirkesi ile fırçalayabilir, bu ağrıyı en aza indirebilirsiniz.

• Tuz gargarası: Tuzlu suyu dişiniz üzerinde en az 2 dakika kadar bekletin. Tuz diş ağrılarını azaltmaya faydalı bir gıdadır. Ayrıca tuz ile diş fırçalamak dizlerinizi beyazlatır.

• Karanfil: Aktarlardan ve ya eczanelerden alacağını karanfil yapraklarını dişinizin üzerinde basılı tutun. Karanfil dişin ağrısını alan en iyi bitki türüdür. İsterseniz karanfil çayı içerek de diş ve baş ağrılarınızın azalmasına katkıda bulunabilirsiniz.

• Diş Ağrıları İçin Gargara Alın: Eczaneden alacağınız gargara ile dişinizin ve diş etlerinizin dinlenmesine ve ağrısına oldukça iyi gelen gargarayı günde 2 kere uygulayabilirsiniz. Bunu doktor kontrolü altında reçete ile satılan ilaçlar ile gerçekleştirmenizden yanayız. Dişinizde aşırı ağrıma ve çürüme varsa ihmal etmeden diş hastanesine gidin ve gereken bakımı yapınca hamile olduğunuzu da mutlaka doktorunuza bildirin.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb