Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Author

Categories

Share

Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Gebeliğin başlaması ile rahatsızlıkların artması son derce normal bir durumdur. Buna fizyolojik nedenler bağlı olmaktadır. İçinizde gelişen bir embriyo her aşamada büyüyor ve sizin birtakım zorluklar çekmenize neden oluyor. Vücut bu değişimden hızlı bir şekilde etkileniyor ve ağrılar istenmeyen yerlerde boy gösteriyor. Hamilelikte en sık rastlanan rahatsızlıklardan birisi yersiz bir şekilde seyreden diş ağrılarıdır. Diş ağrıları gerçekten çekilmezdir. Özellikle gebeliğin içinde iseniz ve ilaçların kullanılması sizi düşündürüyor ise bu durumda doğal yöntemlerin neler olduğunu araştırmanız gerekir. Peki hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir merak ediyor musunuz? Bu konuda sizler için önceden derlediğimiz diş sağlığına iyi gelen bilgileri sizler ile paylaşacağız. Gebelik denince akla ilk gelen zor ve sıkıcı günlerin başlamasıdır. Sürekli değişen fizyolojik nedenler ve bu nedenlere maruz kalmış rahatsızlıklar başlıca nedenlerden birisidir.

Sizlerde gebelik sürecinde istenmeyen sıkıntılarda kendinizi bulabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken en önemli etken bol bol istirahat etmenizdir. Bu sizin sağlıklı bir gebeliğe doğru gitmenize ön ayak olacaktır. Her insan bir değildir. Bazıları gebeliği geçirirken hiçbir sıkıntı yaşamadan doğurur. Kimileri ise sürekli kıvrım kıvrım bükülür. Sancıları hiç olmadık dönemlerde nükseder. Bu durum onu epey yorar. Özellikle diş ağrısı en acı tabloların arasında yer alır. Çünkü diş ağrısı baş ağrısına kadar ilerler. Aşırı ağrılı durumlarda kusma ihtiyacınız her zamankinden daha fazla oluşur. Hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir merak ediyorsunuz o halde ihtiyacınız olan genel bilgileri paylaşarak sizleri aydınlatalım. Hamilelikte her bilgiye inanmayın. Yanlış bilgiler yanlış bir durumun içine girmenize neden olur. Örneğin dişiniz mi ağrıyor hemen oradan buradan işittiğiniz babaanne tavsiyelerine uymayın. Unutmayın doktor diye bir şey var.

Özellikle gebe iseniz hiç beklemeden bir uzman doktordan destek almanız gerekir. Bu sizin daha sağlıklı sonuçlar almanıza neden olur ve bebeğinizin zarar görmesinin önüne geçer. Dişinizde ciddi sorunlar olabilir. Özellikle gebelik sürecinde dayanılmaz sancılara maruz kalabilirsiniz. Diş doktoruna gitmeden öncede evde doğal yöntemler ile dişin ağrısını en aza indirebilirsiniz. Örneğin karanfil diş ağrılarını direk alıyor. Bir hap kullanmanıza gerek yok karanfil tomurcuklarını ağrıyan dişinize sıkıştırın ve 10 dakika yutmadan bekleyin. Ağrıyan dişin rahatladığını fark edeceksiniz. Karbonatlı limon ile dişlerinizi fırçalayın. Hem dişin beyazlamasına hem de ağrıyan yerin iyileşmesine katkıda bulunur. Aşırı soğuk su ve aşırı sıcak sudan uzak durun. Ilık olan her şey ağrıyan dişinizi rahatsız etmeyecektir. Özellikle dişiniz ağrıyor ise şekerli içeceklerden ve yiyeceklerden mümkün oldukça uzak durunuz. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece gebelikte sıkıntılarınızın azaldığını görecek hatta diğer yiyeceklerden yerken sıkıntılar yaşamayacaksınız.

Birde tuzlu ılık su ile gargara yapmak diş rahatsızlığı yaşayanlar için kurtarıcı kalkan olabilir. Yaşam kalitenizi kendinize iyi bir bakım uygulayarak arttırın. Çünkü sağlıklı yaşamak önce bakımdan gelir. Örneğin dişin sağlıklı ve düzenli bir şekilde fırçalamak diş sorunları yaşamanıza neden olmaz. Eğer diş fırçalama üşenci iseniz vay halinize artık diş bakımsızlıktan zara görmüş yavaş yavaş çürümeye ve sararmaya başlamıştır. Bunu yaşamak istemiyorsanız diş sağlığınızı önemsemeniz gerekir. Hamilelikte diş ağrısına neler iyi gelir hakkında temel bilgilerden söz ettik. En acil durumlarda önce diş gargarası daha sonra hemen bir diş hekimine gitmenizde yarar göreceksiniz. Özellikle hamile iseniz bu durumu katiyen aksatmamalısınız. Gebelikte diş ağrısı her 5 bayanda 2’sinde genel olarak görülmektedir. Bunun nedeni hormonların hızlı bir şekilde değişime uğramasıdır. Bir diğer nedeni ise ihmaldir.

Author

Share