Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer | Hanımların Dünyası

loading...

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer

 

Çocuk bekleyen anne adayları, hamilelik döneminde karşılaştığı sağlık sorunlarını gidermek için uzman bir doktorun eşliğinde yapmaları hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlığı için çok önemlidir. Hamile olan kişiler normal insanların uyguladığı yöntemleri uygulamaktan şiddetle kaçınmalıdırlar. Hamilelik döneminde hormonsal dengenin değişmesi ve vücuttaki kalsiyumun azalmasından dolayı en sık karşılaşılan sağlık sorunlardan biride diş ve diş eti hastalıklarıdır. Hele de bu sorun ağrılı bir şekilde başladıysa anne adayı çok zor durumda kalabilir. Bu nedenle hamilelikte diş ağrısı nasıl geçer? Sorusu en çok merak edilen sorulardan birisidir. Hamileliğine çok dikkat eden anne adaylarının bilmesi gereken ilk şey, diş ağrısını geçirmek için reçetesiz ilaç kullanmamalarıdır. Hatta doktorlarının izni olmadan herhangi bir ilacı dahi almamaları gerekir. Bu sebeple diş ağrısı için başvurdukları doktora mutlaka hamile olduklarını söylemelidirler. Çünkü normal bir kişiye uygulanacak tedavi yöntemiyle hamilelere uygulanacak tedavi yöntemleri arasında büyük farklar vardır. Yanlış ve bilinçsizce alınan ilaçlar ve uygulanan yöntemler hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyerek telafisi zor bir sürecin yaşanmasına neden olabilir.

Diş ağrısı herkeste olduğu gibi bebek bekleyen anne adayları içinde zor bir durumdur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bebeğin gelişimi için vücutta çokça harcanan kalsiyum eksikliğinden ötürü dişlerde zayıflama, çürükler, apseler ve tartar gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Çıkan bu sorunlarla birlikte diş ağrıları da baş gösterir. Bu nedenle anne adayları hamilelik dönemlerinde dişlerine gerekli özeni göstermeleri bu gibi sorunlarla karşılaşma olasılığını ortadan kaldırmakta veya azaltmaktadır. Hamilelikte diş ağrılarına karşı alınabilecek bazı önlemler de vardır. Birazdan bahsedeceğimiz bu önlemlerle hamilelikte diş ağrısı nasıl geçer? Sorusuna da en iyi cevabı vermiş oluruz. Bol bol su tüketilmelidir: Su içmenin azlığından dolayı ağızda kurumalara bağlı olarak bakteriler üreyebilir ve bu bakteriler diş çürüklerine dolayısıyla da diş ağrılarına sebep olabilir. Bu nedenle anne adaylarının tüm öğünlerde ve öğün aralarında yeterli miktarda suyu mutlaka tüketmeleri önerilmektedir.

Beslenme: Hamilelik dönemi boyunca kişiler daha fazla şeker ve şekerli besinleri tüketmeye başlarlar. Bu besinlerin kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Bebeğin ve annenin diş sağlığı açısından fosfor ve kalsiyum içeren gıdaların daha fazla tüketilmesine özen göstermeleri önerilmektedir.

Ağız ve diş bakımına özen gösterilmeli: Hamilelik başlangıcıyla meydana gelen kusmalarda ağızda bakteri oluşumunu hızlandırmaktadır. Bu da zamanla dişlerde tartar ve plak oluşumuna neden olur. Bu sebeple anne adaylarının yemeklerden sonra mutlaka ağız ve diş bakımın yapmaları gerekmektedir. Özellikle diş ipi kullanılarak diş aralarındaki yemek artıklarının temizlenmesi ağızda bakteri oluşumunu engelleyecektir.

Düzenli Diş muayyenisin yaptırılması: Hamilelik döneminde anne adaylarının mutlaka düzenli olarak diş hekimlerine gidip gerekli kontrolleri yaptırmaları gerekir. Diş hekiminize hamile olduğunuzu belirtmenizde ayrıca çok önem arz etmektedir. Ayrıca diş hekiminiz tarafından verilen ilaç ve tedavi yöntemlerini kadın doğum uzmanınızla da paylaşarak kullanmalısınız. Tüm bu önlemlerin ardından hamilelikte diş ağrısı çekiyorsanız evde uygulayabileceğiniz bazı tedavilerde vardır.

Hamilelikte diş ağrısı nasıl geçer İşte bunlardan bazıları:

Karanfil: Karanfil, içeriğindeki sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi sayesinde ağrıya neden olan dişinizin kök hücrelerini uyuşturup kısa sürede ağrının geçmesine ve rahatlamanızı sağlar. Bu nedenle bir miktar karanfil yağını bir pamuk yardımıyla ağrıyan dişinize sürebilirsiniz. Ayrıca 4-5 adet karanfili bir su bardağı suda kaynattıktan sonra soğumasını bekleyip ağzınızda gargara yapmakta ağrınızı azaltmanız mümkün.

Tuzlu su: Hazırlayacağınız ılık tuzlu suyla da gargara yaptığınız takdirde hem ağzınızdaki zararlı bakterilerin ölmesini hem de ağrınızın geçmesini sağlayabilirsiniz.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb