Hamilelikte Çay – Kahve Tüketim Miktarları

Author

Categories

Share

Hamilelikte Çay – Kahve Tüketim Miktarları

 

 

Türk toplumunda çay ve kahve tüketimi günlük beslenmede oldukça yer tutmaktadır. Bu nedenle hamilelik döneminde de bayanlar çay – kahve tüketiminden kolay kolay vazgeçememektedir. Çay –kahve tüketimi zararlı mı, hamilelikte çay – kahve tüketim miktarları ne kadar olmalı soruları genelde anne adaylarının kafasına takılmakta ve sıkça merak edilmektedir. Öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır ki, çay ve kahve sanıldığı kadar kötü çok zararlı içecekler değil, hatta bazı durumlarda yararlı olan içeceklerdendir. Ancak, yapılan araştırmalarda çay ve kahvede bulunan bol miktardaki kafeinin hamileler üzerinde belli bir miktarı aştığında zararlı olduğu saptanmıştır.

Özellikle hamilelerde kafein alınımının 200 mg değerini aşması durumunda düşük riski artmaktadır. Bu nedenle günlük çay kahve tüketiminin 200 mg kafeini aşmaması durumunda çay kahve sınırlı miktarda gebelikte tüketilebilir. Peki, bu miktarlar nasıl belirlenir, sınırları aşmamak için aşağıdaki değerlerden almanız gereken miktarı hesaplayabilirsiniz; Hamilelerde günlük çay tüketimi Günlük kafein alımının 200 mg’ı geçmemesi gerektiği için hamilelikte çay kahve tüketim miktarları belirlenirken sınırlara dikkat etmek gerekir. Eğer kafeinli içecek olarak sadece çay tüketilecekse 1 çay bardağı siyah çayda 40 mg kafein olduğu için 5 çay bardağı, 1 çay bardağı yeşil çayda 20 mg kafein olduğu içinse 10 çay bardağı tüketilmesinde sakınca yoktur.

Hem siyah hem de yeşil çay gün içinde tüketilecekse bu kez de yine bir bardağında bulunan kafein miktarları ile 200 mg’ı geçmeyecek şekilde hesaplama yapılarak günde tüketilecek bardak sayısı belirlenmelidir. Hamilelerde günlük kahve tüketimi Kahve tüketimi de hamile bayanlarda 200 mg kafein sınırına takılmaktadır. Günde tüketmeniz gereken kahve miktarını belirlemek için gerekli kahve çeşitlerine göre kafein miktarlarını aşağıda sizler için sıraladık; 1 fincan filtre kahve 200 mg, 1 fincan cappucino 100 mg, 1 fincan espresso 100 mg, 1 paket nescafe ile hazırlanan kahve 50 mg, 150 cc kafeini alınan kahvede 5 mg kafein bulunmaktadır. Gereken hesaplamalar verdiğimiz kafein miktarları hesaplanarak 200 mg sınırını geçmeyecek şekilde tüketilmelidir.

Ayrıca, doktora başvurarak çay kahve tüketimini kesmenizi gerektirecek bir rahatsızlığınız olup olmadığını öğrenmeyi de ihmal etmeyin. Görüldüğü gibi hamilelik boyunca alınan kafeinin dozu çok önemlidir. Bu nedenle bir doktora başvurarak hamilelikte çay – kahve tüketim miktarları uzman görüşü alınarak belirlenmelidir. Kişisel ve sağlık durumunun da kesinlikle miktar belirleme konusunda dikkate alınması gerekmektedir. Kafein hasiyeti olan kişilerde bebeğe ve anneye zarar verilmemesi için hamilelik boyunca 1 bardak dahi müsaade edilmeyebilmektedir.

Author

Share