Hamilelikte Baş Ağrıları Nasıl Geçer

Author

Categories

Share

Hamilelikte Baş Ağrıları Nasıl Geçer

 

Hamilelik döneminde yaşanan baş ağrıları normal zamanlardan daha fazla görülebilir. Özelikle hamileliğin ilk dört ayında bu ağrılar artar ve zamanla daha az hissedilir. Hamilelik döneminde karşılaştığınız bu baş ağrılarının en büyük etkenlerden biri yaşanılan gerginlik durumudur. Hamilelikle birlikte hormon değişimleri, yetersiz uyku, stres, yanlış beslenme, aşırı yorgunluk, alerjiler ve depresyon gibi nedenler de bu baş ağrılarını tetikleyen diğer etkenlerdir. Peki, hamilelikte baş ağrıları nasıl geçer derseniz işte cevabımız; Hamilelikte yaşadığınız baş ağrılarını hafifletmek ve önlemek için yapılacak bazı basit uygulamalar vardır. Bunları uyguladığınızda yaşadığınız bu baş ağrılarından kolayca kurtulabilirsiniz. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz: Baş ağrılarınızı tetikleyecek etkenlerden uzak durmalısınız. Yediğiniz yiyecekler ve yaşam tarzınız baş ağrılarınızı tetikleyebilir. Bu nedenle bunları gözlemleyin ve nelerden kaçınmanız gerektiğini tespit edin. Gün içerisinde egzersiz hareketleri yapmayı ihmal etmeyin.

Her gün yürüyüş yapın veya aerobik egzersizleri yapmaya çalışın. Eğer stresli bir döneme girmişseniz bu durumda baş ağrılarını arttırabilmektedir. Stres yönetimini iyi yapmanız gerekir. Gün içinde birden fazla iş yapmayın ve her şeyi aynı anda yürütmeyi bırakarak zaman planlaması yapın. Ruh halinizi düzeltecek şeyler yapmaya gayret edin ve zorlandığınız durumlarda çevrenizdeki kişilerden yardım almayı deneyin. Rahatlama tekniklerini öğrenin ve bunları uygulayın. Rahatlama teknikleri baş ağrılarınızı hafifletir ve önler. Bunun için derin nefes alma egzersizler ve yoga yapabilirsiniz. Günlük beslenme düzeninizi kontrol edin ve sık ama azar azar yemek yemeye dikkat edin. Bu şekildeki beslenme kan şekerinizi düzenlemenize yardımcı olacak ve böylece baş ağrılarınızın geçmesini kolaylaştıracaktır. Gün içinde bol miktarda sıvı tüketmeye özen gösterin. Vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşıladığınız zaman kendinizi daha dinç ve sağlıklı hissedeceksiniz.

Hamilelikte baş ağrıları nasıl geçer  ve  kurtulmanın bir diğer yöntemi de uyku düzeninizi ayarlamanızdır. Düzenli bir uyku gün içindeki bitkinliğinizi giderdiği gibi baş ağrılarının da geçmesine yardım cı olur. Bu nedenle her zaman aynı saate yatmaya ve aynı saatte kalkmaya gayret edin. Tüm bunları yaptığınız halde şiddetli bir baş ağrınız varsa bunları yapabilirsiniz. Şiddetli baş ağrınız için, bir süre dinlenmeniz gerekir. Sessiz ve karanlık bir odada yatağınıza sırt üstü uzanın ve gözlerinizi kapatarak uyumaya çalışın. Şakaklarınıza, gözlerinize ve yüzünüze sıcak bir havluyla kompres yapın veya boynunuzun arka kısmına soğuk kompres uygulamayı deneyin. Boyun bölgenize ve omuzlarınıza masaj yaptırarak vücudunuzdaki gerilimi azaltmaya çalışın. Ayrıca ellerinizle şakaklarınızı ovarak baş ağrısını hafifletebilirsiniz. Bu uygulamalar sonucu da hala baş ağrınız devam ediyorsa kesinlikle her hangi bir ilaç kullanmayın. Hamilelikte yanlış ilaç kullanımı bebeğinize zarar verebilir. Bu durumda hemen en yakın sağlık kuruluşuna giderek muayene olmanız gerekir. Doktorunuz gerekli tetkiklerin ardında hamilelikte kullanılmasında sakınca olmayan bazı ağrı kesiciler vererek ağrınızın geçmesini sağlayabilir veya farklı tedavi yöntemleri uygulayabilir.

Hamilelikte Baş Ağrıları Nasıl Geçer Resimleri

 

Author

Share