Hamilelikte Ağrı Kesici ilaç Kullanılır mı?

Author

Categories

Share

Hamilelikte oluşan baş ve diş ağrısı gibi çekilmez ağrılar için ağrı kesici kullanımı yalnızca bazı ilaçlar ile önerilmektedir. Günlük yaşantımızda kullandığımız ağrı kesiciler hamilelikte önerilmiyor. Önerilmeyen ilaçların başında majezik, apranax vb. ilaçlar yer almaktadır.

Gebelikte en zararsız ağrı kesiciler parasetamol veya asetominofen türevi ilaçlardır (parol, tamol, minoset, vermidon) ancak bunlarında doktor denetimi dışında kullanılmaması gerekir. Aspirin düşük dozlarda zaten gebelikte bazı durumlarda (tekrarlayan düşükler gibi) günde 80 mg kullanılan bir ilaçtır ancak yüksek dozlarda zararlı olabilir. Aspirin de asla doktor denetimi dışında kullanılmamalıdır. Ayrıca aspirin trombosit agregasyonunu bozarak kanamaya meyil yarattığı için doğuma yakın haftalarda kulanılması doğumda aşırı kanamaya neden olabilir.

Ağrı kesici etkisi olduğu söylenen bitkiler:
Hamilelerin ağrı kesici veya başka etkileri olduğu söylenen bitkisel çayları, yiyecekleri kullanması önerilmez. Çünkü bu tür bitkilerin içerdiği maddelerin gebelik üzerinde kötü etkileri olabilir.

Author

Share