Hamilelikte Adet Görülür mü

Author

Categories

Share

Hamilelikte Adet Görülür mü

Hamilelikte adet görme çok sık rastlanan bir durum olmamakla birlikte erken dönemde düşük riski taşıyan hamileliklerin başına geldiği söylenebilir. Fakat bu durum her zamana düşük riski demek değildir. Bazı kadınlar hamile olduklarını ancak adet dönemleri geciktiğinde anlarken, bazıları adet görmeye devam ettikleri için hamile olduklarını anlamazlar bile. Bunun nedeni çatlamış ve döllenmiş olan yumurtanın rahme yerleşmesinin adet dönemine denk gelmiş olmasıdır. Bu durumda her zamanki gibi kanama olması beklenemez ama küçük lekelenmeler söz konusu olabilir. Buna binaen hamileliğin ilk üç ayında meydana gelen kanamalar düşük riski oluşturur. Fakat farklı döllenmelerde de kanamalar olabilir. Örneğin dış gebelik. Salkım şeklinde meydana gelen dış gebeliklerde adet kanamaları dışında meydana gelen kanamalar on beş günden fazla sürebilir. Kanamalar gittikçe çoğalır. Bu nedenle aşırı kanama söz konusu olduğunda vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir. İmplantasyon Kanaması Hamilelikte adet görülür mü? Demeyin. Hamileliğin ilk haftalarında küçük lekelenmelerin görülmesi doğaldır. Fakat artıyorsa endişelenin. Döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi esnasında oluşan kanamanın bir zarar teşkil etmediği literatürde açıklanmıştır. Fakat vücudun susuz kalmasından dolayı meydana gelen vajinal yanma ile birlikte kanama oluşuyorsa düşük riski var demektir. Bu nedenle hamileliğin başından itibaren günlük su tüketimini iki katına çıkarmak gerekir.

Her şeyin normal ilerlediği bir gebelikte ise adet kanamasına benzeyen düzenli bir kanama gerçekleşmez. Kanamalar Hamilelikte Ne Zaman Olur? Hamilelikte adet görülür mü? Buna tam olarak adet demek yanlış olur. Kanamaların hepsinin farklı sebepleri olabilir. Daha önce de belirttiğimiz üzere implantasyon, dış gebelik, yerleşke gibi nedenlerden kaynaklanan kanamalar gerçekleşebilir. Fakat normal bir gebelik döngüsünde en fazla iki defa görülen lekelenme denecek kadar az kanamalar olabilir. Eğer bu kanamalar fazla ve sık oluyorsa hemen doktorunuz ile görüşmeniz gerekir. Bu durum genetik sebeplerden de kaynaklanıyor olabilir. Fakat bir de halk arasında üstüne adet görme olarak adlandırılan bir durum vardır. Bu durumun gerçeklik payı var mı? Nasıl meydana gelir? Üstüne Adet Görme Hamilelikte adet görülür mü? Normal adet döngüsü dışına çıkan kadınlar genellikle hamile oldukları konusunda endişeye kapılırlar. Yani hamile olduğu halde üstüne adet gördüğü düşüncesine kapılırlar. Fakat bu henüz hamileliğin ilk bir iki haftasında gerçekleşen bir durumdur. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde böyle bir durum söz konusu bile olamaz. Varsa tehlike arz ediyor demektir. Üstüne görme durumunda meydana gelen kanamalar daha koyu kıvamlı ve rengi siyaha yakındır. Miktar olarak bir önceki adet kanamasından daha azdır. Bu tür durumlar bazen sipiral ile korunan kadınlarda da meydana gelir. Bazı kadınların vücutları sipirali kabullenemez ve kanamaların zamanı uzar.

Bu altı ay kadar böyle sıkıntılı bir süreç olarak geçer. Sipiral varken hamile kalan kadınların kanama ile karşılaşmaları da mümkün. Çünkü döllenmiş yumurtanın rahme ulaşıp yerleşmesi daha uzun bir zaman alır. Farklı doğum kontrol yöntemlerinde de adet kanamaları uzayabiliyor. Özellikle hap ile korunmalarda adet kanamaları azami on beş günü bulabiliyor. Eğer durum böyle ise hapı hemen bırakmanız sizin için en doğrusu. Bu durumda hamile olduğunuzdan şüphe etmenize gerek yok. Hamile Kadının Adet Kanaması Görmesi Mümkün mü? Hamile kadın adet görür mü? Normal bir hamilelik sürecinde adet kanaması mümkün değil. Çünkü göbek kordonu ile anneye bağlı olan bebek kan ile beslenerek hayatta kalabilir. Bu nedenle annenin daha fazla kana ihtiyacı vardır ve Yüce Allah kadını böyle bir düzenekte yaratmıştır. Farklı nedenlerden dolayı meydana gelen kanamalar yüzünden birçok kadın hamileliğinin farkına ancak göbekleri biraz şişip aş vermeye başladığında varabiliyor. Fakat bilinçli ve bu konuyu araştıran bir kadın normal adetten bu kanamaları kolaylıkla ayırt edebilir. Bu durumda yapılacak idrar testleri doğru sonuçları vermez. Çünkü idrara karışan kan yapılan laboratuvar testlerini yanıltır. En doğru öğrenme yöntemi kan testidir. Kan testi ile kaç haftalık hamile olduğunuz veya hamile olup olmadığınız kolaylıkla ortaya çıkar.

Hamile Kadında Meydana Gelen Kanamalar Yukarıda bahsedildiği üzere hamile kadının görmüş olduğu kanamaların adet ile bir alakası yoktur. Hamile kaldığından itibaren bir kadın asla adet kanaması ile karşılaşmaz. Hamilelik boyunca göreceği en fazla iki kanama vardır bunlarda implantasyon ve düşüğe sebep olan tehlikeli kanama çeşitleridir. Bunun dışında meydana gelen kanama çeşitleri altında enfeksiyon gibi tehlikeli durumlar yatıyor olabilir. Dokuz ay boyunca anne karnında beslenmeyi sağlayan kan dışarı atılmak yerine göbek kordonu ile bebeğe vitamin, mineral gibi besin değeri yüksek maddeler taşır. Bu sayede bebek gelişimini tamamlar ve kırk haftaya ulaşmadan, bazen de kırk haftayı tamamladıktan sonra dünyaya gelir. Bebeğin dünyaya gelişi sırasında anne azami iki litre kan kaybeder. Bu sezaryen doğumlarında gerçekleşen bir durumdur. Normal doğumlarda ise anne sadece yarım litre kan kaybeder. Kaybedilen kanın yerini bulması için kan hapı kullanmak gerekebilir.

Hamilelik Sonrası Kanamalar Normal mi? Hamilelik sonrasında meydana gelen kanamalar lohusalıktan kaynaklanır. Bazı kadınlarda bu kan kırk gün boyunca sürekli olarak gelir. Aşırı gerçekleşen kanamalara karşı hasta bezi kullanılması gerekirken, bazı kadınlarda bu kanamalar azar azar gerçekleşmektedir. Doktorların anne adaylarına yazdıkları kan hapları doğum esnasında ve doğum sonrasında kaybedilen kan yüzünden halsizlik ve yorgunluk oluşmasına karşı bir önlemdir. Bazı lohusalıklarda meydana gelen kanamalar sadece bir hafta sürer. Meydana gelen lohusalık kanamasının bitmek üzere olduğunu kanın artık pembe ve fazla sulu gelmesinden anlayabilirsiniz. Lohusalık Kanamasından Sonra Adet Başlar mı? Lohusalık bittikten sonra genellikle altı ay bir sene kadar adet kanaması gerçekleşmez. Bu süre zarfından taze annemizin vücudu kendisini toparlar ve tekrar yumurta çatlatma döngüsüne ulaşmak için çaba harcar. Bu nedenle annemizin bol bol vitamin takviyesi alması ve taze sebzeler ile beslenmesi gerekir.

Doğru beslenen hanımlarda adet döngüsü üç ay sonra bile başlayabilmektedir. Kanamaların gecikmesi anneyi endişeye düşürmemelidir. Fakat lohusalık kanaması altı haftayı geçtiyse doktorunuza başvurmanızda fayda var. Lohusalıkta Neden Kanama Olur? Lohusa bir kadının rahmi doğumdan sonraki ilk bir haftada yirmi ikinci haftadaki haline dönmeye çalışır. Doğum esnasında normal boyutlarından tam on bir kat büyük olan rahim doğumdan sonraki kırk gün içinde eski boyutlarını alır. Bu süre zarfında meydana gelen kanamalar içeride kalan ve atılması gereken kanamalardır. Rahim duvarı küçüldükçe kanama meydana gelir. Bu normal bir süreçtir. Fakat geç kalan lohusalık dönemlerinde kanamalar azalmıyor hatta geçmiyorsa doktor ile görüşmek gerekiyor. Bu kanamaların sebebi enfeksiyon, vajinal yaralanmalar ve benzeri durumlar olabilir. Buna binaen annenin doğum esnasında nadir de olsa hayatını kaybetmesi söz konusu olabilir. Bunun en büyük sebebi amniyon sıvısının annenin kanına karışmasıdır. Bu sıvı kana karıştığında annenin damarlarında ve beyninde tıkanıklıklara yol açarak ölümlerle sonuçlanabiliyor. Bu gibi durumlarda doktorların elinden çok fazla bir şey gelmiyor. Amniyon Mayi Embolisi tedavisi çok zor bir durumdur.

Author

Share

Önceki İçerikAspirin Nedir
Sonraki İçerikDudak Kuruluğu Nasıl Geçer