Hamilelikte Adet Görme | Hanımların Dünyası

loading...

Hamilelikte Adet Görme

Hamilelikte Adet Görme

Hamilelikte Adet Görme

Hamilelikte adet görme olarak tıp dilinde adı geçen fakat halk dilinde üstüne görme olarak bilinen bir husus olmaktadır. Üstüne adet görme açıklanacak olursa kısaca yeni hamile kaldığını öğrenen anne adaylarında görülen fakat hamilelik ile ilişkisi olan kanamaya denir. Bayanların son adet gördükleri tarihten sonra hamile kaldığının farkına varmadan, muhtemel olarak bir sonraki adet görme sürecine rast gelen, adet kanamasının benzeri olan ve bayanların bu gelen kanın adet görme olarak değerlendirdiği bir kanama türüdür. Konunun asıl nedenine bakıldığında bu kanamanın adet görme ile alakalı olmadığı anlaşılmaktadır. Çünkü hamile kalan anne adayının hamileliğine bağlı olarak ortaya çıkan bir kanama türü olmaktadır. Hamilelikte adet görme, üstüne adet görme adı ile kabul edilen bu kanama türü, bayanların hamile kalması ile birlikte hamilelik dönemi başlangıcında rahim yatağına yerleşmiş olan bebeğin kendine rahim duvarında yer yapması sonucunda ortaya çıkan kanama belirtisi olmaktadır.

hamilelikte-adet-gorme

Bunun yanında bu bölgede işlevlerini yerine getiren ve yaşamsal nedenlere bağlı olarak bulunan damarlarda oluşan tahribat sonucunda ortaya çıkan kanamadan kaynaklanmaktadır. Hamilelikte adet görme konusunda daha detaylı açıklama yapılacak olursa; Üstüne görme sonucu ortaya çıkan kanama ile adet kanaması arasındaki fark nasıl anlaşılır? Genellikle, kanamanın görünen yoğunluğu ve renk yapısı normal adet görme esnasında ortaya çıkan kanmadan farklıdır. Hamilelikte adet görme kanaması normal adet görme kanamasından çok daha hafif şekilde ve daha düzensiz olacak şekilde gerçekleşir. Bu kanama tür, genel olarak döllenme olayının gerçekleşmesinden ortalama 10 gün gibi kısa bir süre sonunda görülür. Bu tür bir kanama, her zaman anne adayı tarafından fark edilmeden geçebilir. Hamilelik şüpheniz oluşmuş ise, korunmasız gerçekleşmiş olan bir ilişkinin ardından, normal bir adet düzeninden farklı yapıda ve şekilde görülmüş olan kanamaların görüldüğü durumunda, en kısa süre içinde bir kadın doğum doktoruna başvurulması gereklidir.

Anne adayının Hamilelikte adet görme diye bilinen üstüne görme gibi bir şüphesi bulunması halinde ve sıkıntı oluştuğu anda uzman doktora gitme imkanı da bulunmuyor ise, yapılacak en uygun tanı yöntemi için idrar ya da kandan yapılan hamilelik testi yaptırması uygun bir davranış olacaktır. Hamilelik Dönemi İçerisinde Hamilelikte Adet Görme Belirtileri Nelerdir? Normal olan adet döngüsü içinde, 28 gün geçmesinin ardından eğer az miktarda bir kanamanız görülmesi durumunda dikkat etmelisiniz. Çünkü üstüne Hamilelikte adet görme şansınız yaklaşık olarak 200’de 1’dir. Kanama miktarı normal adet görme dönemindeki kanamaya göre çok daha azdır. Hamilelikte Adet Görme Sebepleri: Hamilelikte ortaya çıkabilen bir takım nedenler, anne adayının rahim bölgesinde kanamaya neden olabilir. Bu tür belirti nedenleri; İmplantasyon –yerleşmesi ile beliren kanama Düşük tehlikesi ile beliren kanama Servikal enfeksiyon sonucu kanama Yara veya lezyona bağlı olarak beliren kanama türü Plasenta yerleşimden dolayı bu durumuna bağlı olarak beliren kanamalar olmaktadır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb