Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır

Author

Categories

Share

HAMİLELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILIR?

hamilelik-testi-ne-zaman-yapilir

Evde hamilelik testi yapan ve yapmak isteyen anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri de olan gebelik test sonuçlarıdır. Peki, nedir gebelik testi:

GEBELİK TESTİ NEDİR, HAMİLELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILIR?

Gebelik testi idrar ile yapılan bir testtir. Evde yapılan gebelik testi için her eczane den uygun fiyatlara gebelik test çubukları alınabilir. Birkaç çeşit gebelik testi vardır. Bazı testlerde yazı bazılarında ise semboller ile hamilelik durumu görülebilir. İşaretlerin ne kadar koyu olduğunun bir önemi yoktur. Eğer çubukta çift çizgi veya artı işareti var ise hamilesiniz demektir.

Bu tür evde yapılan gebelik testleri eğer adet gecikmişse ardındaki hafta yapılırsa daha kesin sonuçlar verecektir. hCG veya hamilelik hormonu diye adlandırılan hormonun seviyesi idrarda bazı zamanlar yükselir. Bu sebepten kanamasız geçen bir adet sonrasında bu hormonun tespit edilmesi zordur. Bu yüzden hamileliğin ilk günlerinde evde kullanılan gebelik testleri pek doğru tespit yapamaz. Bu sebepten dolayı bir hafta sonra yapılması daha uygun olacaktır. Ve sabah vakitlerinde testin yapılması doğruluğunu arttıracaktır.

hamilelik-testi-ne-zaman-yapilir

TEST SONRASI NE YAPMALI

Sonucun pozitif veya negatif çıkması durumunda yine de doktor muayenesinden geçmek ve kan tahlili yapılması tabi ki daha sağlıklı olacaktır. Ama evde yapılan testlerde pratiklik açısından oldukça mantıklıdır.

hamilelik-testi-ne-zaman-yapilir-2

TEST YAPARKEN NEYE DİKKAT ETMELİ

Test yaparken bazı dikkat edilmesi gereken hususlar var. Bunlardan biri test aracının nasıl kullanıldığı. Bazı testler direk idrar teması ile bazıları idrarın bir kaba konulması ile yapılır. Bu yönden kullanım talimatlarına göz atmak gerekir. Test aracının son kullanım tarihi vardır, bunun da geçmemesi gerekir ki sağlıklı sonuç versin. Test sadece bir kez yapılmamalıdır bir kaç kez tekrarlanarak sonuç pekiştirilmelidir. Test yapıldıktan hemen sonra etkisini göstermez yani bir sonuç vermez. Bu sebepten sabretmeli ve 10-15 dakika beklenmelidir. Test, idrarda tespit edilmesi olası olan bir hormon taraması işlemi gördüğü için test aracı bunu tespit edememe olasılığı da vardır.

hamilelik-testi-ne-zaman-yapilir-1

Yani genellikle doğruluk payı %90 dır lakin %10’luk olasılık için bir doktor muayenesi de daha doğru olacaktır. Doktor da hamilelik hormonunu kan testi ile tespit etmeye çalışacak ve bu şekilde kesin sonuç elde etmek mümkün olacaktır. Veya ultrason ile taramasını yapar. Hamilelik testi ne zaman yapılır,ev testlerinde ise hamilelik şüphesinden en az 4 gün sonra test yapılmalıdır. Ve test aracının markası da önem arz etmekte. Bazı testler diğerlerine kıyas ile daha hassastır bu sayede erken tespit ve kesin sonuç elde edilebilir. Kaliteli bir test markasını kullanmak daha iyi olacaktır. Aynı zamanda testin tekrarlanması da sonucun doğruluk payına arttıracaktır. İlişkiye girildikten genellikle 15 gün sonra test yapılmalıdır ve ondan sonra bir kaç test tekrarı daha iyi olacaktır.

Author

Share

Önceki İçerikTaşıma Su İle Değirmen Dönmez
Sonraki İçerikDAMAT BOHÇASI