Hamilelik Takvimi | Hanımların Dünyası

loading...

Hamilelik Takvimi

Hamilelik Takvimi

Hamilelik Takvimi:

Yeni anne adayları bebek bekleme heyecanı nı daha bir dorukta yaşarlar. Onlar için bu durum bir mucizedir ve içlerinde canlı bir varlığı taşımanın hem sevincini hem de şaşkınlığını yaşarlar. Bu nedenle hamilelik dönemini daha titiz bir şekilde geçirirler. Yaptıkları ilk işlerden biri de hemen bir hamilelik takvimi hazırlamaktır. Ancak bu takvimi nasıl hazırlayacakları hakkında en ufak bir fikirleri yoktur. Hemen bu konuda size yardımcı olalım. Uzman doktorlar tarafından hazırlanmış hamilelik takvimi şöyledir: Öncelikle hamilelik dönemi 40 haftadır. Herhangi bir sorun olmazsa bebeğinizi 40 hafta sonra kucağınıza alabilirsiniz. Fakat bu 40 haftanın nasıl hesaplanması konusunda bir fikriniz yoksa aşağıda açıkladığımız hamilelik takvimi sizi aydınlatmaya yetecektir.

Hamilelik Takvimi: Tüm doktorlar tarafından kabul ettiği hafta ve aylar şöyledir:

• 1 aylık gebelik 4-5 haftalık denilir.

• 2 aylık gebelik 8-9 hafta bitmiştir.

• 12-13. Haftalar bittiğinde 3 aylık hamilesiniz demektir.

• 16 ve 17. Haftalara geldiğinizde gebeliğinizde 4. Ay bitmiştir.

• 20-21.haftalar bittiğinde ise hamileliğinizde 5 ay bitmiş demektir.

• 24 ve 25 haftalar bittiğinde gebeliğinizin 6.ayıda bitmiştir.

• 28-29 haftalara geldiğinizde hamileliğinizin 7.ayını da bitirmiş olursunuz.

• 32 ve 33.haftaların bitmesiyle birlikte hamileliğinizin 8.ayını da bitirmiş olursunuz.

• Hamileliğinizin son ayı yani 36.haftaya geldiğinizde 9 ay bitmiştir. Bu durumda doğum sanki 9 ay değil de 10 ay gibi görünse de 40.hafta bittiğinde 9 ay 10 gün diğer bir deyişle 280 günü tamamlamış olursunuz. Bu da toplam 40 hafta etmektedir. Her ne kadar toplam hamilelik süresi 40 hafta ise de, doğumların birçoğu 38-40 hafta içinde gerçekleşmektedir. Burada kafa karışıklığına hiç gerek yoktur. Çünkü hamilelik dönemi ay ve günlere göre değil haftalık olarak hesaplanmaktadır. Bazı durumlarda doğum olayı 41.haftayı bulsa da bu nadir bir durumdur. Zaten hamilelik takibinizi yapan doktorunuz sizi her konuda bilgilendirecek ve olası doğum tarihini size söyleyecektir. Burada geçmişte adet düzensizliği yaşayan hanımların gebelik haftası nasıl hesaplanır gibi bir soru akla gelebilir.

Hemen bunun cevabını da verelim. Adet düzensizliği yaşayan veya son adet gününü net hatırlamayan bayanların hamilelik takvimi ultrason ölçümleri neticesinde hazırlanır. Yapılan ultrason muayenesinde bebeğin kafa çapı ve kemik uzunlukları hesaplanarak bebeğin kaç haftalık olduğu kolayca hesaplanabilmektedir. Özellikle gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde en doğru sonuçlar alınmaktadır. Bu nedenle son adet gününü hatırlamayan veya düzensiz adet gören hanımların telaşa kapılmasına gerek yoktur. Gelişen teknoloji sayesinde her şeyin bir çözümü bulunmuştur.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb