Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar | Hanımların Dünyası

loading...

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

pretty brunette woman in bed, cant sleep; Shutterstock ID 146998997; PO: Parentdish

Bayanlar için hayatlarının en önemli ve ne zorlu dönemlerinden biri olan hamilelik döneminde olup olmadığını anlamak kimi zaman zorlaşabilir. Bayanların adet döneminin birçok etkenden etkilenmeye yatkın olması ve ruhsal değişimlerin fiziksel yansımalarının olması bayanların hamile olup olmadıkları hakkında şüphe duymalarına neden olabilir. Hava değişikliği, yolculuklar ya da stres, uykusuzluk gibi nedenler adet döneminin erkene çekilmesine ya da gecikmesine neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda bayanların geciken adeti doğrudan hamilelik belirtisi olarak sayması doğru değildir. Hamilelik yaklaşık olarak 9 ay süren bir süreçtir ve bu sürecin bayanlarda hem fiziksel hem de ruhsal anlamda oluşturacağı etkiler zaman içerisinde ortaya çıkacaktır.

hamilelik-belirtisi-nedir

Erken dönem belirtileri Bayanlarda hamilelik belirtileri ne zaman başlar adına belirtiler büyük farklılıklar gösterse de genel olarak hamileliğin başladığına dair bazı belirtiler mevcuttur. Bu belirtilerin ilki yorgunluk ve halsizlik hissidir. Normalde yürüdüğünüzde yorulmadığınız yolları ya da çıktığınız merdivenleri artık nefes nefese kalarak aşıyorsanız ve hamile olma ihtimaliniz varsa bu sizin için bir belirti olabilir fakat sadece yorgunluk durumu hamileliğin göstergesi değildir. Birçok belirtinin aynı anda bulunması hamileliğin daha net bir şekilde anlaşılmasını sağlar. Hamileliğin başlangıcı sürecinde kendinizi yorgun ve halsiz hissetmenizin en önemli nedeni değişen hormonlarınızdır. Bu hormonların bayanlarda oluşturacağı bir diğer fiziksel etki de göğüslerde büyüme durumudur.

hamilelik-belirtisi-nasil-olur

Hormonal değişikliklerin bir sonucu olan göğüs büyümesinin yanı sıra bayanlarda göğüslerde hassaslaşma ve ince sızılar da belirti olarak kaydedilebilir. Mide bulantısı ne zaman başlar? Bayanlar için metabolizma şartlarının ve fiziksel özelliklerin değişimi bulantı ve iştah durumunun değişimine neden olmaktadır. Bu nedenle kimi zaman değişiklik gösterse de genel hamilelik belirtileri ne zaman başlar arasında sabahları mide bulantısı yaşama ve gün içerisinde eskiye nazaran daha fazla acıkma sayılabilir. Bayanların nedensiz şekilde oluştuğunu düşündükleri mide bulantıları ya da iştah artmaları hamileliğin erken döneminin başladığına işaret olabilir. İştah artmasının yanı sıra hormon değişiklikleri nedeni ile bayanlarda kokulara ve yiyeceklere karşı hassasiyet başlayabilir. Erken hamilelik döneminde bayanlarda eskiden çok sevdiği ve sıklıkla tükettiği yiyeceklere karşı tiksinme oluşabilir. Yorgunluk ve halsizliğe kıyasla çok daha kesin bir belirti olan yiyeceklerden tiksinme durumu koku hassasiyeti ile de desteklenebilir. Bu tarz durumlarda bayanlar hamilelik belirtileri ne zaman başlar  olduğuna dair şüphe sahibi olabilirler.

hamilelik-belirtisi-kusmakmi

Bayanların fiziksel anlamda fark edebilecekleri bir diğer değişim de kısa süreli ve az miktarda kanama oluşmasıdır. Yumurtanın rahme tutunması sırasında oluşan durumların sonucu olan bu kısa süreli ve az miktardaki kanamalar yaklaşık 2 hafta sürebilmektedir. Bu kanamalar başka sağlık sorunlarına da neden olabileceği için bu tarz sorunlarda en kısa sürede uzman bir doktora danışılmalıdır. Ruhsal değişimler Bayanlarda hormonların değişimi sadece fiziksel değişikliklere neden olmamaktadır. Söz konusu hormon değişiklikleri aynı zamanda ruhsal anlamda da bayanlarda bazı değişiklikler oluşturur. Genellikle aşırı stres, gerginlik, sinirlilik gibi durumlar ile kendini gösteren bu ruhsal değişimler bayanların fiziksel olumsuzlukları ile birbirini destekler durumda olmaktadır. Bayanların bu tarz fiziksel ve ruhsal değişimlerde etrafındakilerin sözlerini dinlemek ya da kendi kendini dolduruşa getirmek yerine en yakın zamanda bir doğum uzmanına danışması kesin bir cevap alması için yeterli olacaktır.

hamilelik-belirtisi-bulanti

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar Resimleri

 

hamilelik-belirtisi-1hamilelik-belirtisihamilelik-belirtileri-ne-zaman-baslarhamilelik-belirtileri-nelerdir1hamilelik-belirtileri-nelerdirhamilelik-belirtileri-kesinmidirhamilelik-belirtileri-nelerhamilelik-belirtilerihamilelik-belirtileri-bas-donmesihamilelik-belirtileri-ilk-nedir

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb