Hamile Yastığı | Hanımların Dünyası

loading...

Hamile Yastığı

Hamile Yastığı

Hamile Yastığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

hamile-yastigi-3

Hamile yastığı önce Avrupa ve Amerikada kullanılmaya başlanmış daha sonra tüketiciler tarafından oldukça ilgi görerek neredeyse kullanımı tüm dünyada yaygınlaşmıştır. Hamilelik dönemi annenin özellikle hassas olduğu ve her türlü dış etkenin bebeği de etkileme ihtimali olduğundan bu dönemde kullanılan tüm ürünler özenle seçilmeli ve bir kadın doğum uzmanının görüşlerinin de alınması ihmal edilmemelidir. Hamile yastığını seçerken de anne adayı dikkatli olmalı ve dış kaplaması en düşük alerjen özelliğe sahip kumaşlardan biri olan yüzde yüz pamuk kumaştan yapılan hamilelik yastıklarını tercih etmelidir. İçerisinde derinin nefes almasına engel olabilecek herhangi bir elastan ya da farklı bir malzeme karışımı olmayan saf pamuklu kumaş derinin hava ile temasını kesmediğinden tahriş, alerji ve terleme, hatta deri enfeksiyonu gibi özellikle hamilelik dönemi için riskli olabilecek durumların ortaya çıkmasına engel olur.

hamile-yastigi-1

Polyester, likra, viskoz gibi kumaş alternatifleri ya da pamuklu kumaşla belli oranda karışımlarından oluşan kumaşlardan yapılan hamilelik yastıkları hem anne adayı hem de bebeğin sağlığı için iyi bir alternatif değildir. Bunun dışında hamilelik yastıklarının şekilleri ve kullanım amaçları da farklılık göstermektedir. Hamileliğin ilk aylarından itibaren anne adaylarında değişik seviyelerde bel ağrılarının görülmesi normaldir. Bunun birden çok ve her anne adayı için değişen sebepleri olduğu gibi en sık görülen sebepler bebeğin büyümesi ile anne adayının omurgasına, pelvis bölgesine ve kuyruk sokumuna yaptığı baskının artmasıdır. Bunun yanında hamilelik sırasında değişen hormon seviyeleri çeşitili bölge ve eklemlerde aşırı hassasiyete sebep olabilir. Bel ağrılarının en aza indirmek için anne adayları uzun yıllardır çeşitli şekillerde bel desteği sağlayacak yastıkları zaten kullanmaktaydı. Ancak bel desteği sağlamak için özel üretilen yastıklar anne adayının konforunu artırmaktadır.

hamile-yastigi

Hamilelik dönemindeki kadınların uyurken en çok zorluk çekmelerine sebep olan unsur tahmin edilebileceği gibi günden güne büyüyüp ağırlaşan karınlarıdır. Hamileliğin ilerleyen aylarında yüz üstü yatmak sağlıksız ve neredeyse imkansızdır. Sırt üstü yatıldığında ise anne adayı karın bölgesindeki baskıdan dolayı nefes almada güçlük çeker. Bu yüzden hamilelikte en ideal uyku pozisyonu yan dönerek uyumaktır. Ancak karında hissedilen ağırlık herhangi bir destek olmaksızın yan dönerek uyumayı da oldukça rahatsız hale getirebilir eğer karnınızın oluşturduğu baskı sebebiyle yan dönerek uyuma konusunda sorun yaşıyorsanız karın destekli bir hamilelik yastığı sizin için uygun olacaktır. Bir çok insan uyurken bacakları arasına bir yastık almaktan hoşlanır. Hatta kimi insanlar bacak arasında herhangi bir destek olmaksızın yan dönüp uyuyamazlar.

hamile-yastigi

Bu durum yüz üstü ya da sırt üstü uykunun rahatsızlık verdiği hamilelik dönemlerinde daha çok göze çarpmaktadır. Yan yattığınızda vücudunuzun üst tarafta kalan kısmında kalça ve el ve diz bölgenizdeki eklemler olmaları gerektiği gibi yüz seksen derece düz olmaz ve bükülürler. Bu durum eklem bölgelerinde ağrıya sebep olur. Hamilelik döneminde bu ağrılar daha da yoğun hissedilebilir. Bu durumda bacak arası desteği sağlayan hamilelik yastıkları kullanılabilir. Hamile yastıkları birden çok bölgeye destek sağlayabilir. En sık kullanılanları bel, karın, sırt ve bacak arası desteği sağlayan yastıklardır. Yastıkların hem iç hem de dış malzemeleri değişiklik gösterebilir. Bu malzemelere, destek bölgelerine ve markalarına göre hamilelik yastıkları 50 lira ile 300 lira arasında değişen fiyatlarıyla piyasada bulunabilirler.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb