Hamile Kalmanın Yolları | Hanımların Dünyası

loading...

Hamile Kalmanın Yolları

Hamile Kalmanın Yolları

Hamile Kalmanın Yolları

Kucağımızda görmeyi çok istediğimiz mini mini bebeğimize kavuşmak gerçekten bir mucize gibi. Sana ait, senden bir parça, içinde yavaş yavaş büyüyor, onu hissediyorsun ve hamileliğin sonlarına doğru büyük bir özlem duyuyorsun. Bu yaklaşık dokuz ay on gün sürecek olan macerayı başlatma kararı aldığınızda bu süreç hemen başlamayabiliyor. Uzun süre beklemek gerekebiliyor. Hamile kalmanın yolları için kadının vücudunu tanıması gerekiyor, periyodunun düzenli olması gerekiyor. Periyodu düzenli olmayan kadınların hamile kalması elbette zor değil o zaman doktorun önerdiği başka yöntemler devreye giriyor. Her şeyden önce kullanılan bir doğum kontrol hapı varsa bunun kullanımı en az iki ay öncesinden bırakılmalıdır. Kadının yumurtlama gününü ya da ovülasyon gününü hesaplaması gerekmektedir. O gün birliktelik yaşanırsa çok büyük bir ihtimalle hamile kalınabilecektir.

Ovülasyonu hesaplamak için periyodunuzun başladığı ilk günden sonraki periyodunuzun başlayacağı ilk günü bilmelisiniz ve geriye 14 gün gitmelisiniz. Bu gün sizin yumurtlama gününüzdür. Burada şöyle bir durum var. Bazı kadınlar 28 günde bir bazı kadınlar 30 günde bir bazılarıysa 25 günde bir regl oluyor olabilirler ve bu durumda 14 gün geriye gidildiğinde o gün tam olarak yumurtlama günü olmayabilir. Bunun için vücudunu tanıyan bir kadın ortalama kaç günde bir regl gördüğünü bilir. Genelde bu süre 28 gün kabul edilmektedir. Varsayalım ki 28 gün olan bir kadın 1 Ocak 2016 tarihinde regl oldu yumurtlama günü nedir? 29 Ocak diğer regl gününün başlangıcıdır. 29 Ocaktan 14 gün geriye gidersek 15 ocak yumurtlama günüdür. Kadın bu günü belirleyip 2-3 gün öncesinden birliktelik yaşanırsa sapma riski de dikkate alınmış olacaktır. Hamile kalmanın yollarını kolaylaştırmak için her gün ya da günde birden fazla birliktelik yaşanmasına gerek yoktur. Bu durum sperm kalitesini düşürecektir. 2 ya da 3 günde bir ya da haftada 2 kez yaşanan birliktelik hamile kalmaya yeterli olacaktır. Zaten spermlerin içeride canlı kalma süresi de 5 gündür.

hamile-kalmanin-yollari

Periyodu düzensiz olan kadınlarda yumurtlama takvimi belirlemek imkansız hale gelecektir. Bu durumda kullanılan ‘’vücut ısısı takibi’’ yöntemi vardır. Yumurtlama gününde vücut ısısının bir derece arttığı bilinmektedir ve kadın her gün sabah yataktan kalkmadan ateşini ölçer. Böylece tespit etmeye çalışır ki bu yöntem sakıncalıdır. Çünkü ateşin sebebi başka olabilir ya da takibi zordur. Bir diğer yöntem de eczanelerde satılan ovülasyon testleridir. Bildiğimiz gebelik testleri gibidir fakat bu testlerin içinde 7 tane test aracı vardır. idrar örneğiyle kolayca öğrenebilirsiniz ovülasyon yaklaştıkça çizgi daha koyu bir renk alacaktır. Yumurtlama gününüzü bilseniz dahi hamile kalacaksınız diye bir kural yoktur.

Kadının yeme içme alışkanlıkları, stres düzeyi, alkol, sigara kullanımı, bazı vitamin eksiklikleri, diyet yapıyor olması gibi sebepler de hamile kalmanın yolları üzerinde etkilidir. Bir de bazı birliktelik pozisyonlarının hamile kalmayı kolaylaştırdığı gibi söylemler vardır ki bunun çok da önemi yoktur. Doktorlar tarafından sadece birliktelikten sonra hemen ayağa kalkmamak gerektiği önerilir. Hamile kalmak isteyen kadınların düşüğe sebep olan bazı yiyecekleri bilmesi ve bunları tüketmeyi bırakması gerekmektedir. Ayrıca hamile kalmaya karar verdiği andan itibaren folik asit almaya başlamalıdır. Sağlık ocağına gidip demir eksikliği olup olmadığına baktırmalıdır. Demir eksikliği de hamile kalmayı zorlaştırdığı gibi hamileliğin daha başında belki siz anlamadan bile bebeği düşürmenize sebep olabilmektedir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb