Hamile Kalmanın Kolay Yolları | Hanımların Dünyası

loading...

Hamile Kalmanın Kolay Yolları

Hamile Kalmanın Kolay Yolları

Hamile Kalmanın Kolay Yolları:

Kadınların normal ve sağlıklı bir şekilde hamile kalabilmeleri için regl(adet) döngülerinin düzenli olması gerekmektedir. Bu konuda akla birçok soru gelebilir. Örneğin; hamile kalmanın kolay yolları nelerdir? Ayın hangi günleri hamile kalmak için uygundur? Hamile kalmak için ne sıklıkla cinsel ilişkide bulunulmalıdır? Vb. sorular. Hamile kalmanın kolay yollarının şöyle açıklayabiliriz. Öncelikle bir kadının kolay hamile kalabilmek için yumurtlama gününü çok iyi takip etmesi gerekir. Takvim yöntemi olarak bilinen bu takip yöntemi kadınların işlerini oldukça kolaylaştırır. Takvim yöntemi şöyledir:

Âdetin birinci gününden bir sonraki adetinin birinci gününe kadar geçen süre hesaplanır. Daha sonra bu tarihten itibaren yaklaşık 14 gün kadar öne gelerek yumurtlama günü hesaplanır. Bu yöntem hamile kalmanın kolay yöntemleri arasındadır. Ancak istediğiniz halde hala hamile kalamıyorsanız bunun sebeplerini de araştırmak gerekir. Hamile kalmayı zorlaştıran faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

• Kadının 35 yaşını geçmiş olması ilk sırada yer alır. Genç yaşlarda hamile kalmak daha kolaydır.

• Cinsel ilişki yoluyla geçen hastalıklar.

• Düzensiz adet kanamalarının görülmesi.

• Aşırı zayıf veya aşırı kilolu olmak hamile kalmanızı zorlaştırabilir.

• Sürekli farklı içeriklerdeki ilaç kullanımı ve sigara vb. bağımlılık yapan maddeleri kullanmak.

• Genital bölgede yaşanan ağır iltihabik hastalık öyküsü.

• Erkek üreme organın bir kaza veya farklı bir şeklide zarar görmüş olması.

• Kronik bazı hastalıkların varlığı. Örneğin; şeker, kalp-damar hastalıkları, guatr vb. rahatsızlıklarda hamile kalmayı zorlaştıran faktörler arasında yer alır.

Hamile kalmanın kolay yollarına tekrar geri dönersek, bir kadının hamile kalabileceği en uygun dönem adet gününe en yakın günlerdir. Bu dönemde her kadının gebelik için şansı yüksek olur. Bunu şöyle de açıklayabiliriz. Bu tarih kişiden kişiye değişikli gösterse de, en ideal gün yumurtlama döngüsüne girilecek olan ilk 3-4 gündür. Bu nedenle kadınların adet günlerini çok titiz bir şekilde takip etmeleri önerilmektedir. Takvim yöntemini göz önüne aldığımızda hamile kalmak için en ideal günlerin 12. Ve 16. Günler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hamile kalmak için cinsel ilişki sıklığına gelirsek, o da uzmanlar tarafından önerilen haftada 2-3 kezdir. Bu sıklık hamile kalma olasılığınızı arttıracaktır. Ancak tüm bu yöntemleri denediğiniz halde yine de gebe kalamıyorsanız farklı sebepler söz konusu olabilir. Hemen kendinizi suçlamaya başlamayın. Çünkü problem eşinizden kaynaklı da olabilir. Hatta bazı vakalar da hiçbir sorun olmadığı halde sadece psikolojik sebepler yüzünden bile hamile kalamayan kadınlar vardır. Bu nedenle hem siz hem de eşiniz uzman bir kadın doğum uzmanıyla bu sorunu kolayca atlatabilirsiniz.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb