Hamile Kalmadan Önce Yapılması Tavsiye Edilenler | Hanımların Dünyası

loading...

Hamile Kalmadan Önce Yapılması Tavsiye Edilenler

Hamile Kalmadan Önce Yapılması Tavsiye Edilenler

Hamile Kalmadan Önce Yapılması Tavsiye Edilenler

Bir bebek sahibi olmak hem kadınları hem de erkekleri heyecanlandırmaktadır. Hele birde bu ilk bebek olacaksa tatlı bir telaş ve huzur hali hâsıl olur. Ancak sağlıklı bir hamilelik geçirmek için dikkate almanız gereken birçok konu vardır. Öncelikle bebek sahibi olmaya karar verme aşamasında çiftlerin hem fikir olmaları çok önemlidir. Sadece bir kişinin bebek istemesi eşler arasında ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle bebek sahibi olmak için doğru bir zaman beklenmeli ve karı-koca olarak ortak bir karara varılmalıdır. Eşler arasında anlaşma sağlanıp bebek sahibi olmaya karar verildiğinde ise her iki tarafında bilinçli bir şekilde araştırma yaparak sağlıklı bir bebeğin dünyaya getirilmesi için gerekli tüm hazırlıkları yapması gerekir. Hem gebelik sürecinin hem de doğum sonrasının sağlıklı bir şekilde devam etmesi için hamile kalmadan önce yapılması tavsiye edilenler çok önem arz eder. Hamile kalmadan önce yapılması gerekenleri şöyle sıralamak mümkündür:

1-Doktor ziyaret tarihlerini belirlemek: Bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde ilk önce bir kadın doğum uzmanına gidip gerekli kontrollerin yapılması sağlıklı bir hamilelik dönemi için önemlidir. Doktorunuz sağlık durumunuzu inceleyerek geçmişte yakalandığınız hastalıklar ve kullandığınız ilaçlar hakkında bilgiler alacaktır. Çünkü hamilelik öncesi kullanılan bazı ilaçlar gebelik döneminde de etki gösterebilmektedir. Doktorunuz tarafından ayrıca beslenme alışkanlıklarınız, kilonuz, sigara ve alkol kullanımınız gibi bazı bilgiler değerlendirilecek ve size ona göre en doğru yöntemi uygulayacaktır. Böylece yaptığınız tüm bu sağlık taraması sonucunda hamileliğiniz daha kolay ve sağlıklı bir dönem olacaktır.

2-Sağlıklı gıdalar tüketmek: Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek istiyorsanız, beslenmenizi erkenden düzenlemeniz gerekmektedir. Özellikle meyve ve sebze tüketiminizi arttırmanız ve günde hiç olmazsa iki porsiyon bu besinlerden tüketmeniz önerilmektedir. Ayrıca kalsiyum içeren gıdaları da beslenme programınıza dâhil edip hububatları bol miktarda tüketmeye özen göstermelisiniz. Et, süt, yumurta, ceviz, fasulye gibi zengin protein içeren besinleri de yeterince tüketmek, hamile kalmadan önce yapılması gerekenler arasında yer alır.

3-Balık tüketimine önem vermek: Hamile kalmaya karar verdikten sonra balık tüketimin arttırılması da hem anne için hem de bebek için çok faydalıdır. Balıkta bol miktarda bulunan omega 3 yağ asidi vücudumuz için önemli bir besin kaynağıdır. Omega 3 bebeğin beyin ve göz sağlığı için en gerekli besinlerdendir. Özellikle somon, ringa, sardalye ve alabalık omega 3 yağ asidi bakımından en zengin balık çeşitlerindedir. Bu nedenle hamile kalmadan önce bol bol bu balıkların tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

4-Folik asit kullanmak: Hamile kalmadan yaklaşık olarak 1 ay önce folik asit desteği almakta hamile kalmadan önce yapılması gerekenler arasındadır. Günkü olarak alınacak 400 miligram folik asit desteği, doğacak bebeğinizin sinir sitemi gelişimin destekleyerek daha sonra gelişecek hastalıkları önleyecektir. Ayrıca folik asitin doğum kusurlarının oluşumunu da engellediği bilinmektedir. Folik sit alımına hamile kaldıktan sonra ilk 3 ay devam edilirse etkisinin daha da arttığı tespit edilmiştir.

5-Alkol, sigara ve uyuşturucu kullanmamak: Bu tür zararlı maddeler eğer kullanılıyorsa, hamile kalmadan önce mutlaka bırakılmalıdır. Sigara, alkol ve uyuşturucular hamilelik döneminde çeşitli Zaralara neden olmaktadır. Erken doğum riski ve düşük kilolu bebek doğumu gibi risklerin oluştuğu uzmanlar tarafından sık sık dile getirilmektedir. Eğer hamile kalmak isteyen kadının eşi sigara kullanıyorsa en azından bu maddeyi bir süreliğine dahi olsa bırakmalıdır. Bırakamadığı takdirde ise, eşini yanında sigara içmemeye gayret göstermesi hem eşinin hem de doğacak bebeğinin sağlığı için çok önemlidir. Ayrıca erkeğin sigara içmesi sperm sayısını azaltacağı için kadının doğurganlık oranını da düşürmektedir. Bu zararlı maddeleri biranda bırakmak zor olabilir. Ancak bebek sahibi olmak isteyen kişilerin bu maddeleri bırakmak için gerekirse bir uzmandan yardım almaları çok iyi olur.

6-Kafeinli içecekleri azaltmak: Kafeinli içecekler fazla miktarda tüketildiği takdirde doğurganlığı olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Ayrıca gebelik döneminde düşük yapma riskini de arttırdığı bilinmektedir. Bu nedenle kafeinli içecekleri hamile kalmadan önce mümkün olduğunca azaltmakta fayda vardır.

7-Egzersiz programları uygulamak: Hamile kalmadan önce düzenli egzersizler yapmak gebelik dönemini daha sağlıklı geçirmenizi sağlar. Bu nedenle yapacağınız egzersizlere, hamile kalmadan önce başlayıp düzenli bir spor programı hazırlamanız hem sizin hem de doğacak bebeğinizin sağlıklı gelişimine büyük katkılar sağlar. Her gün 30 dakika yürüyüş yapmak, ağırlık kaldırma ve bisiklet kullanma gibi sporlar bu egzersizlerden bazılarıdır. Ayrıca vücut esnekliğinizin artması için yogo yada esneme hareketleri yapabilirsiniz.

8-Kilo kontrolü yapmak: Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler arasında yer alan en önemli konulardan biri de kilonuzu kontrol altında tutmaktır. Normal bir kiloya sahip olmak hamile kalmak isteyen bir kadın için büyük bir avantajdır. Fazla kilolu veya çok düşük kilolu kadınlar maalesef bu avantajdan yararlanamamaktadır. Bu nedenle hamile kalmadan önce mutlaka bir diyet programına başlanmalı ve fazla kilolardan kurtulmanın yolları aranmalıdır. Eğer çok düşük bir kiloya sahipseniz yine aynı şekilde güzel bir beslenme programıyla ideal kilonuza ulaşmanız gerekmektedir.

9-Hamile kalmadan önce diş bakım yaptırmak: Hamilelik boyunca kadınların değişen hormonların etkisiyle diş ve diş eti rahatsızlıkları görülebilmektedir. Fakat hamilelik öncesi alınacak tedbirler sayesinde diş hastalıkları azaltılabilir. Bunun için hamile kalmadan önce bir diş doktoruna gidip gerekli bakım tedavilerin yapılması birçok sorunu önlemek açısından önemlidir.

10-Ruh sağlığına dikkat etmek: Özelikle depreyon veya ruhsal sorunu olan kadınların hamilelik dönemleri de çok zorlu geçmektedir. Depresyon belirtileri gösteren veya depresyon tanısı konmuş kadınlar mutlaka bir psikiyatrist gözetiminde olmaları gerekir. Çünkü tüm ruhsal sorunlar hamilelik sürecini olumsuz etkilediği bir gerçektir.

Ayrıca yoğun stres altında olan kadınlar, hamile kalmak istediklerinde kendilerini rahatlatacak aktivitelere katılarak, yogo, egzersiz, kişiler arası iletişim, stres yönetim programlarına katılma sve çeşitli hobiler edinerek üzerlerindeki bu ağır baskıyı kaldırmak için gayret etmeleri gerekir. Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler sadece yukarıda bahsettiklerimizlerden ibaret değildir. Tüm bunlarla birlikte enfeksiyonlardan uzak durmak ve kişisel temizliğimize önem göstermekte gereklidir. Bunun için pastorize edilmemiş süt ürünlerinden ve çiğ et tüketiminden uzak durmanız gerekir. Bu tür besinlerde çeşitli bakteriler barındırdığı için düşük yapma ve bebek ölümü riskini arttırdığı tespit edilmiştir.

Eğer bir işyerinde çalışıyorsanız diğer kadınlara göre bazı riskli koşullardasınız demektir. Çalıştığınız ortamdan mikrop kapabilir veya zararlı bazı kimyasal maddelere maruz kalma gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Bu tür olaylara maruz kalmak hamilelik döneminizi olumsuz etkileyeceği için ya işten ayılmalısınız ya da farklı bir iş koluna geçiş yapmalısınız. Alacağınız bu tedbirler hem sizin hem de doğacak bebeğinizi birçok hastalıktan korumak için çok önemlidir. Ayrıca hamile kalmadan önce hamilelik kararının kesin olarak verilmesi de hamile kalmadan önce yapılması gerekenler arasında ilk sırayı almaktadır. Eşler kendi aralarında bu konuyu konuşup durumu netleştirdiklerinde, her ikisi de zihinsel olarak kendilerini hamileliğe ve bebek sahibi olmaya hazırlamaları gerekir. Eğer başka çocuk ya da çocukları varsa onlarla da bu durumun paylaşılması gerekecektir. Çünkü gerek hamilelik döneminde gerekse doğumdan sonra diğer çocuklar asla ihmal edilmemelidir. .

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb