Hamile Kadınlar için Harika Tavsiyeler | Hanımların Dünyası

loading...

Hamile Kadınlar için Harika Tavsiyeler

Hamile Kadınlar için Harika Tavsiyeler

Hamile Kadınlar için Harika Tavsiyeler!

 

Rahat bir hamilelik geçirebilmek için gündelik hayatta küçük değişiklikler yapılabilir. Mesela güneşten D vitamini ihtiyacınızı karşılayın, yemeklerinizi iyotlu tuzla pişirin, açık havada yürüyüş yapın, güne ılık suyla başlayın, banyo ve ya tuvaletin kapısını kilitlemeyiniz. Yazımızın devamında Hamile Kadınlar için Harika Tavsiyeler bulunmaktadır. Bu doğrultuda mükemmel olabilirsiniz.

Gebeler nasıl giyinmeliler? Üçüncü aydan itibaren kilo artışı olur ve karın büyümeye başlayacak, ayaklarda, bacaklar ile kollarda şişmeler görülür. Bu sebeple anne adaylarını sıkmayacak şekilde, geniş, rahat, terletmeyen pamuklu ya da penye giysiler tercih edilmeliler. Dar, sentetik çamaşırlar, mantar enfeksiyonu riskini artırdığı ve özellikle dolaşımı zorlaştırdığı için giyilmemeliler. Yüksek topuklu ayakkabılar yerine ortopedik tabanlı ayakkabılar kullanılması oldukça önemlidir. Gebeliğin ilerleyen aylarında akciğer, soluk alma sırasında rahat genişleyemez yani nefes alma zorlaşmaya başlayacaktır. Bu sebepten gebeler, havasız, kalabalık ve sigara içilen ortamlardan uzak durmalılar. Yorucu hareketlerden kaçınmalı ve günlük işleri dinlenerek yapmalısınız.

Hamile kadınlar için harika tavsiyelerden bir diğeri ise; Hormonların etkisiyle vücutta su tutulması, gebelikte görülen ödemin nedenidir. Şişmeleri ve ödemi önlemek adına; uzun süre ayakta durulmamalı, sıkı lastikli çorap ve iç çamaşırı giyilmemeli, bacaklar yükseğe kaldırılarak dinlendirilmesi gerekir. Bilhassa gebeliğin ilk dört aylık döneminde anne adayları kendilerini aşırı yorgun ve uykusuz hissedebilirsiniz. Bu konuda yapılabilecek ve yapılması gereken bir şey yoktur. Vücudun ihtiyaçlarına kulak verin ve bol bol dinleniniz. Düzenli uyku, beslenme ve ne kadar yoğun çalışırsanız çalışın, her fırsatta istirahat etmek, kaliteli bir gebelik dönemi geçirmek için çok önemlidir.

Gebeliğin erken dönemlerinde baş ağrılarına sık rastlanmaktadır. İstirahat etmek ve açık havada yürüyüş yapmak yardımcı olacaktır. Bu baş ağrıları genellikle gebeliğin ortalarına doğru kendiliğinden kaybolacaktır. Hamile kadınlar için harika tavsiyelerimizden bir diğeri ise; ani hareketlerin yapılmamalıdır. Anne adayları günlük ev işlerini yaparken toz alırken ve ya yerleri silerken dizlerinin üzerinde durmaya özen göstermeliler. Sırt üstü yatarken, kalkıp oturmak için önce yan dönüp sonra kollardan destek alarak kalkmalılar. Sandalyeden de ağırlığını bacaklarına verip kalkmalısınız. Ani hareketlerden ve ağır yük kaldırmaktan kaçının.

* Her gebe günde; 1.5 gr. kalsiyum, 80 gr. protein, 30-60 gr. demir, B1, A, B2 İLe C vitamini alın,

* İçerisinde katkı maddeleri bulunan salam, sosis ile sucuk gibi besinlerden uzak durmalısınız,

* D vitamini besinlerde bulunmadığı için güneşle cildin teması sağlayın,

* İyotlu tuz kullanın,

* Taze sıkılmış meyve suları tercih edilmeli, kola ile hazır meyve suları içilmeyin,

* Kansızlığı önlemek için yemeklerle beraber çay tüketilmemelisiniz,

* Doktora danışılmadan ilaç kullanılmayın. Gebelikte oluşan kabızlık ile hemoroide karşı bol çiğ sebze ve meyve yemelisiniz. Gerektiğinde beklemeden tuvalete gidin. Sabahları aç karnına bir bardak ılık şekerli su için. Kuru kayısı, erik ile incir kompostolarının içilmesi sorunu önleyecektir. Haftada üç gün yarım saat yürüyünüz.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb