Halı Nasıl Silinir | Hanımların Dünyası

loading...

Halı Nasıl Silinir

Halı Nasıl Silinir

Halı Nasıl Silinir

Halıda çok kir ve tozların biriktiğini herkes bilmekte ve bundan aşırı rahatsız olmaktadırlar. Halılarda olan kir, tozlar ve kahve lekeleri insanların oldukça canını sıkmaktadır. Bu yüzden de sizlere halı  nasıl silinir gerektiği konusunda bilgileri ve püf noktalarını söyleyeceğiz. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Halılar mutlaka kökünden temizlenmesini tavsiye edilir. Halılar haftada bir defa elektrik süpürgesiyle süpürülmesi gerekmektedir. Bunu yaptığınız zaman hem halıların ömrü daha çok uzayacak ve halılarınızın daha az kirlenmesini de sağlamış olacaksınız. Bunu sakın unutmayınız. Kirli ve toz içindeki halılar için halı şampuanı ile sert kılları olan fırçalar ile temizleyip silebilirsiniz. Halılarınız ise eğer kötü koku içindeyse o zaman karbonat kullanmanızı öneririm. Karbonat ve suyu karıştırıp halılarınızı silebilirsiniz. Bu sayede de halılarınız kötü kokulardan arınmış olacaktır. Bundan hiç şüpheniz olmasın.

Eğer halılarınız açık renkte ise o zaman halılarınızı her gün bakıma ihtiyacı olduğunu biliniz. Çünkü açık renklerdeki halılara dökülen kahve lekesi ve kirler kendini çok belli etmektedir. Karbonat tozu halılarınızın üzerine serptiğiniz karbonatı otuz dakika boyunca bekletiniz. Bunun nedeni de halılarda bulunan kirleri yumuşatmakta ve aynı zaman da halılarda oluşan kokularda arındırmaktadır. Karbonat sayesin de halılarınızın üzerindeki kirler yumuşamış olacaktır. Sonra da elektrikli süpürge ile halılarınızı süpürün. Ayrıca karbonatlar başka halı şampuanınızın da halılarını silmek için kullanabilirsiniz. Halı şampuanlarının bir çok çeşitleri bulunmaktadır. Ama eğer halı şampuanı kullanacaksanız mutlaka talimatlarına da uymanız gerekmektedir. Halı şampuanını mutlaka su ile karıştırmanız gerekir. Halınızı halı şampuanı ile fazla ıslatmamaya çalışmalısınız. Böylece halı daha çabuk kuruyacaktır. Halınızda çıkması zor olan lekeleri ise sert kılları temizleyen fırça ile fırçalamalısınız. Tüm bunları yaptıktan sonra halınızı lütfen kuruması için bırakmalısınız. Halınızın kuruduğunu farkettiyseniz elektrik süpürgesi ile süpürerek halı temizleme işlemini işte bu şekilde bitirmiş olursunuz.

Halılarınızı silmek için en etkili halı şampuanını da sizlere söylemek isterim. Halılar tozlandığı zaman sabun ve su asla işe yaramamaktadır. Hem de halılarda çıkması zor olan lekeler varsa sabun ve su ile temizlemesi çok zor olmaktadır. Halı nasıl silinir konusunda   halı şampuanı ya da halı tozu ile silinmesi tercih edilmektedir. Halılarda çok zor inatçı lekeler varsa o zaman en kaliteli olan halı şampuanı almanız çok doğru olacaktır. Toz olan halı ürünleri halılar için daha etkili olduğunu unutmayınız. Ayrıca halılarınızın kirleri için doğal olan halı ürünlerini kullanmak da çok önemlidir. Mesela evinizdeki dolabınızda bulunan malzemelerden de yararlanabilirsiniz. Maden suyu da halıda bulunan inatçı lekeleri çıkarmakta etkili olmaktadır. Bu bir gerçektir. Karbonat ve ya maden suyu halınıza serptikten sonra bekletin ki halılarda ki lekeler için en iyi yöntem karbonat ve maden suyudur. Halınızda ki yapışkanlı lekeler varsa sirke ve suyu karıştırınız. Sonra da başka leke olan yerleri siliniz. Halı temizlenmesi ve halıyı silmek işte bu kadar kolaydır.

Her evde en çok kirlenen eşya halı olmaktadır. Hem de bu halı beyaz renkte ise çok da zordur. Kış aylarında da halı silmek bayanların içine dert olmaktadır. Eskiden bayanlar halı silmek için sabunlu su kullandılar. Ama sabunlu suyu sık aralıklarla temizlediler. Yalnız sabunlu su halı silmek için yeterli değildir. Sabunlu su sadece gün boyu olan kirleri çıkarmada etkilidir. Ama biz sizlere bu yazımızda halılarınızın aylar boyunca biriktirdiği kirleri ve lekeleri de çıkartmak için halı nasıl silinir tavsiyeler de bulunduk. Halılarınızı ve koltukları karbonat serperek ve birer beklettikten sonra elektrikli süpürgeyle süpürmeniz yeterlidir. Eskiden yapılmış olan halı dövme ve sabun ile silme işlemi bitmektedir. Halılar için kimyasal deterjandan almak yerine sadece karbonat kullanmanız yeterli olacaktır. Acil durumlarda eğer misafiriniz gelecekse ve halınızda leke varsa karbonat ile yarım saat içinde halılarınız tertemiz olacak ve kötü de kokmayacaktır. Misafirler gelmeden hemen kirli olan halınıza serpin ve sadece yirmi dakika bekletiniz. Ardından elektrikli süpürge makinesi ile karbonat serptiğiniz halınızın üzerine yirmi dakika boyunca basmamalısınız. Halılarınızı kendi haline bırakmalısınız. Özellikle kış aylarında toz karbonat bayanların kurtarıcısıdır.

Halı Nasıl Silinir Resimleri

 

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb