Güneş Yanığına Ne İyi Gelir

Author

Categories

Share

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir

gunes-yanigi

Geçirdiğimiz güneşli günlerde herhangi bir nedenle oluşan güneş yanığı kimi zaman hayatımızı oldukça zorlaştırabilir. Giydiğimiz gömleklerin yakaları ve sırt kısmında oluşan sürtünmeler cilt yanığı oluşan bölgenin çok daha fazla tahriş olmasına ve iyileşme sürecinin gecikmesine neden olabilir. Bu noktada cildin kendisini onarması ve tekrar yumuşak ve pürüzsüz bir hâl alması için yapılması gereken bazı işlemler olabilir. Hem çocuklar için hem de yetişkinler için rahatlıkla kullanılabilecek olan bu yöntemlerin başında serin duşlar yer alır. Duş sırasında suyun çok şiddetli şekilde cildinize çarpmamasına dikkat etmeniz durumunda alacağınız serin duşlar ilgili bölgedeki yanma hissinin azalmasına ve cildin kendini toparlamasına yardımcı olur. Serin duşlar cildinizde oluşan yanık bölgesi su toplamamışsa faydalı olacaktır.

gunes-yanigi-caresi

Su toplamış ciltlerde duş sırasında oluşacak su damlaların çarpma durumu bu bölgede ağrı oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle güneş yanığına ne iyi gelir  cildi su toplayan kişiler duş yerine mümkünse küveti doldurup bu şekilde banyo yapması gerekmektedir. Sabun ve krem kullanımı Cildinizin en hassas halini aldığı güneş yanığı döneminde cildinize içeriğinden emin olmadığınız sabunları ve kremleri kesinlikle uygulamamalısınız. Hem günlük kullanıma uygun olan sabunlar, hem duş jelleri, hem de kremler iyileşmesini beklediğiniz cildinizde beklenmedik sonuçlar doğurabilir. İçeriğindeki kimyasallar ile cildinizi daha da tahriş etmesi mümkün olan bu krem ve sabunların kullanımını en kısa sürede bırakıp doktorların önerdiği krem ve sabunları kullanmak yeterli olacaktır.

gunes-yanigi-cozum

Güneş yanığı oluşan ciltlerde bu sürecin sonuna dek mümkün oldukça bol ve pamuklu giysiler giymesi gerekmektedir. Sürtünme nedeni ile oluşacak acı hissini minimuma indirecek olan bol ve pamuklu giysiler cildinizi rahatlatacaktır. Evde uygulanabilecek işlemler Güneş yanığına ne iyi gelir yanığa maruz kalan kişilerin evde yapabileceği işlemlerin başında söz konusu bölgeye zeytinyağı, yoğurt ve aloe veralı jel sürülmesi gelmektedir. Zeytinyağı cilde normal zamanlarda bile çok iyi gelmekteyken güneş yanığı gibi durumlarda iyileştirme etki göstermesi şaşırtıcı değildir. Güneş yanığı sonucunda ciltte gerilme ve kuruma görülür. Bu gerilme ve kurumanın ortaya çıkardığı sızlamaları engellemek için cildin kuruluğunu ortadan kaldırmak gerekir. Cildi nemlendirmenin en etkili yöntemlerinden biri olan zeytinyağı, güneş yanığı oluşan bölgeye pamuk ya da bez ile uygulanabilir.

gunes-yanigina-ne-iyi-gelir

Her zaman güneş yanığına ne iyi gelir sorusuna karşı akla gelen ilk yöntem olan yoğurt uygulaması doğru bir iyileştirme sürecidir. Cildin tahriş olmuş ve kurumuş kısmına sürülen soğuk yoğurt söz konusu bölgenin soğuyarak rahatlamasını sağlar. Bu noktada en önemli püf nokta yağsız ve dolapta soğutulmuş soğuk yoğurt kullanılmasıdır. Cilt üzerinde 5 10 dakika kaldıktan sonra durulama yöntemi ile temizlenebilecek olan yoğurt uygulaması günde birkaç kez tekrarlanabilir. Cildin yağlanma ile ilgili en önemli yardımcılarından bir diğeri olan aloe veralı kremler güneş yanığına da iyi gelmektedir. Cildin kuruyan bölgesinin yeniden nemlenmesini sağlayarak iyileşme sürecini büyük ölçüde hızlandıran aloe veralı kremleri eczanelerden temin edebilirsiniz. Her türlü güneş yanığında vakit kaybetmeden uzman bir cilt doktoruna görünmek iyileşme sürecinizin çok kısa sürede tamamlanmasını ve kısa sürede normal hayatınıza geri dönebilmenizi sağlayacağı için ilk önerimiz uzman doktor tarafından muayene edilmenizdir.

gunes-yanigindan-korunma

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir Resimleri

 

gunes-yanigine-cozumgunes-yaniklari-zararlimigunes-yaniklarina-ne-iyi-gelirgunes-yaniklarina-ne-iyi-gelirgunes-yaniklari-cozumugunes-yaniklarigunes-yaniki-cozumugunes-yanikigunes-yanigi-su-toplamisgunes-yanik-cozumu

Author

Share