Güneş Yanığı Olduğunda Yapılması Gerekenler | Hanımların Dünyası

loading...

Güneş Yanığı Olduğunda Yapılması Gerekenler

Güneş Yanığı Olduğunda Yapılması Gerekenler

Deniz, kum ve güneş sezonunun başlaması ile birlikte tatile çıkışlar başladı dolayısı ile güneş yanıkları artmaya başlayacaktır. Biz de sizler için Güneş yanığı ile nasıl savaşırsınız bunun önlemlerini anlatacağız. Doğal yöntemleri sadece güneş yanığının hafif olduğu durumlarda kullanmanızı öneririz.

Acıbadem Mobil Sağlık Operasyon Koordinatörü Dr. Behiç Berk Kuğu tatil için tehlike oluşturabilecek güneş yanıklarına karşı uyarıyor.

Doğrudan güneş ışınlarına maruz kalınmaması gerektiğini belirten Dr. Kuğu, güneşten korunmak için yapılması gerekenleri açıklıyor:

Cilt kanseri riskine dikkat!

Güneş ışınları, vücutta D vitamininin salgılanmasını sağlayan esas faktör olduğu için önem taşıyor. Ancak fazla ve şiddetli güneş ışığına maruz kalınması ciltte birinci dereceye kadar varabilen yanıklara neden olabiliyor. Bunun yanı sıra, UVA ile UVB ışınlarına sık sık ve uzun süreli olarak maruz kalınması ‘Malign Melanom’ denilen cilt kanseri hastalığı riskini, özellikle beyaz tenli kişilerde belirgin şekilde artırıyor. Ayrıca güneş ışığına maruz kalmaya bağlı olarak deride “büller” diye adlandırılan şişlikler, kızarıklıklar, su dolu cilt kabarcıkları oluşabiliyor. Bu cilt lezyonları enfeksiyon kapmaya yatkın oldukları için onları kontrol altında tutmak gerekiyor.

Yanıklara yoğurt veya diş macunu sürmeyin

Halk arasında yaygın olarak bilinenin aksine, yanık bölgeye yoğurt veya diş macunu sürmek enfeksiyon riskini artırıyor. Yanık bölgeye öncelikle soğuk kompres uygulanması tavsiye ediliyor. Kompresin ardından hekimin önereceği, yanığın acısını azaltacak anestezik kremler ile hassaslaşan bölgenin enfeksiyon kapmasını önleyecek kremler karıştırılarak sürülebilir.

Çocuklar doğrudan ve uzun süre güneşin altında kalmamalı

Şiddetli güneş ışınlarının özellikle çocuklar için tehlike yaratıyor. Çocukların, yaz aylarında ve özellikle güneşin dik açıyla vurduğu saatlerde güneş ışınlarına maruz kalmaması gerekiyor. Özellikle bir yaşın altındaki çocukların öğle saatlerinde doğrudan ve uzun süreli olarak güneş ışını almaması önem taşıyor.

Bir yaşından büyük çocuklar ise, güneşin etkin olduğu saatlerde dışarıdaysa mutlaka kenarlı şapka takması gerekiyor. Deniz kenarında SPF’si yüksek kremler kullanılmalı. Çocukların bir saatten fazla bir süre doğrudan güneşe maruz kalmamasına da dikkat edilmeli. Açık havada yapılacak aktiviteler için sabah saatlerini seçilebilir. Ciltte oluşabilecek yanıklara yapılacak soğuk kompresin ardından krem ve pomat kullanılabilir, ancak kesinlikle doktor kontrolünde uygulanması gerekir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb