Gümrük ‘Mezat’ Unutulan ve Gümrükte Kalan Mallar Satışta

Author

Categories

Share

GÜMRÜK MARKET
Yetkili :
G.Md./Y.Krl.Bşk. : DEVRİM ÇETİN
Adres : SEYRANTEPE MAH.İSPAR İŞ MERKEZİ N0 105/2247 SEYRANTEPE 4.LEVENT
Ülke :
Turkey
Şehir :
Posta Kodu :
Telefon : 0212 268 71 91-0532 362 49 66


KAPIKULE SINIRKAPISINDA UNUTULAN GÜMRÜK EŞYALARI SATIŞA SUNULUYOR….

Devletin açtığı ihalelerden aldığı eşyaları satan Gümrük Market’in sahibi Devrim Çetin, vatandaşın krizden sonra ucuz eşyaya daha da ilgi gösterdiğini, okul dönemlerinde de satışlarının yarı yarıya arttığını söyledi.
Yurda kaçak sokulmak istenen mallar, ithalat izni alınamayan ürünler, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan bakım-onarım garantisi alamayan araçlar, TSE uygunluk belgesi olmayan malzemeler ve daha birçok eşya Gümrük Müsteşarlığı’nın depolarında çürümeye terk ediliyordu. Devlete gelir sağlamayı amaçlayan Müsteşarlık Döner Sermaye Müdürlüğü, bu eşyaları piyasa değerinin yarı fiyatına ihale ile satışa çıkardı. Firmalar, ihalelere yoğun ilgi gösterdi. Müdürlükten alınan bilgiye göre, 2006 yılından bu güne kadar söz konusu satıştan devletin kasasına 167 milyon TL girdi. Ama bu işte kazanan sadece devlet olmadı. Dar gelirli vatandaş da bu durumdan kârlı çıktı.
İhalelerden aldığı eşyaları satan Gümrük Market’in sahibi Devrim Çetin, toptan ve perakende satış yapıyor. Çetin’in dükkanında bilgisayardan otomobile, mobilya ve dekorasyondan tıbbi cihaz ve cep telefonuna, kıyafetten takı, oyuncak ve kırtasiyeye yüzlerce eşya yer alıyor. Vatandaşların son yıllarda satışlara yoğun ilgi gösterdiğini belirten Çetin, ‘Çoğu zaman oturacak zaman bile bulamıyoruz. Bu satıştan hem devlet hem biz hem de vatandaş kârlı çıkıyor.’ diye konuştu. Özellikle okullar açıldıktan sonra satışlarda bir patlama olduğunu ifade eden Çetin, ‘Çocuğunu okula gönderecek dar gelirli aileler bizden giyiniyor. Bu dönemde satışlarımız yüzde 50 artıyor.’ ifadelerini kullandı.
Elbise almak için her zaman gümrük marketleri tercih ettiğini aktaran Hasan Genç adlı vatandaş ise alışveriş merkezinde 100 TL’ye satılan elbiseleri mağazada 50 TL’ye alabildiğini söyledi. Fiyatların çok uygun olduğunu dile getiren Genç, ‘Bu uygulama benim gibi kriz ortamında alım gücü düşen dar gelirli vatandaşların yüzünü güldürüyor.’ dedi

Author

Share