Gül Hastalığı Nasıl Geçer | Hanımların Dünyası

loading...

Gül Hastalığı Nasıl Geçer

Gül Hastalığı Nasıl Geçer

Gül Hastalığı Nasıl Geçer

 

Gül hastalığı tıp dilinde “pityriasis rosea” olarak geçmekte ve daha çok “gülleme” veya “roza hastalığı” olarak bilinmektedir. Cilt yapısı hassas ve beyaz tenli kişilerde daha sıklıkla görülen bir cilt hastalığıdır. Daha çok orta yaş kadınlarda ve 30-40’lı yaş aralıklarında görülme oranı yüksektir. Gül hastalığı nasıl geçer? Sorusuna cevap vermeden önce hastalığın oluşum sürecinden ve belirtilerinden bahsetmekte yarar vardır. Gül Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir? Gül hastalığı veya diğer adıyla roza hastalığı, genellikle yüzde kızarıklar şeklinde görülmektedir. Bu kızarıklar zamanla şişkince kabarıklara dönüşür ve damarların bulunduğu bölgelerde daha fazla görünür bir hal alır. Gül hastalığı yüz dışında vücudun farklı bölgelerinde görülebilir ve bulaşıcı bir hastalık değildir. Hastalığın ilk başlangıcında hastalar durumdan pek rahatsız olmasalar da kızarıkların yüze yayılmasıyla birlikte şikâyetlerde artma başlar.

Gül hastalığı nasıl geçer , yanaklardan başlayarak göz etrafına daha sonrada alın ve burun bölgesine yayılarak başlar. Bu kızarıklar belli bir süre sonra kaybolmaktadır. Gül hastalığının neden dolayı oluştuğu şimdiye kadar yapılan çalışmalar neticesinde henüz bulunamamıştır. Ama bazı genetik faktörlerin etkili olduğu tahmin edilmektedir. Mantar bakterilerinin veya alerjik reaksiyonların etkili olduğu pek söylenemez. Tedavisi mümkün olan hastalığın tedavi süreci uzun bir zaman almaktadır. Eğer önlem alınmaz ise yüzde ve vücutta oluşan bu kızarıklar kalıcı bir hal alabilir. Gül hastalığının oluşumunu kolaylaştıran ve hastalığın vücutta yayılmasını hızlandıran bazı faktörlerin olduğu tespit edilmiştir. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

– Güneş ışınlarına ve sıcağa maruz kalmak.

– Cilt tipine uyumlu olmayan kozmetik ve makyaj ürünlerinin kullanılması.

– Aşırı derecede strese maruz kalmak ve çeşitli parazitlerin oluşumu gül hastalığının oluşumunu kolaylaştırdığı tespit edilmiştir. Peki, gül hastalığı nasıl geçer? Şimdi bu sorumuzun cevabını verelim. Öncelikle belirtelim ki, bu hastalığa yakalanan kişilerin hastalığın tedavisi sürecince sabırlı olmaları gerekmektedir. Uzun bir tedavi süreci olan hastalık, 3-7 ay arası çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmak suretiyle sonuç alınmaya çalışılmaktadır.

Gül hastalığı nasıl geçer, tedavisi çeşitli antibiyotik ilaç takviyeleri ile başlamaktadır. Bununla birlikte yine antibiyotik içerikli merhemlerde hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu antibiyotik ilaçlar kullanılırken hastalardan bazı gıdalardan uzak durmaları ve özellikle de güneş ışınlarına maruz kalmamaları istenmektedir. Gül hastalığı ile mücadele eden hastalar güneş ışınlarından çok iyi korunmaları, acılı ve baharatlı yiyecekleri tüketmemeleri tedaviye büyük destek vermesi açısından önemlidir. Çay, kahve ve buna benzer içecekler damarlarda genişleme etkisi yapabileceği için hastalığın daha hızlı yayılmasına neden olacağı için hastalık döneminde uzak durulmalıdır. Ayrıca tüm yiyecek ve içeceklerini ılık bir şekilde tüketmeleri önerilmektedir. Gül hastalığı tedavisi için kullanılan ilaçlarla birlikte güneş ışınlarına karşı koruma sağlayan güneş kremlerinden de yararlanılmaktadır. Eğer hastalığın tedavisinde kullanılan antibiyotik ilaçlarla sonuç alınamazsa izotretinoin içeren A vitamini takviyeleri kullanılmaktadır.

Hastalığın tedavisinin son aşaması ise cerrahi operasyonlardır. Bu cerrahi operasyon cilt dokusunda bazı değişmelerin görünmesiyle deride traşlama şeklinde olmaktadır. Gül hastalığının tedavi yöntemlerinden biri de lazer operasyonlardır. Lazer operasyonlar antibiyotik tedavisinin yetersiz olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Bu lazer tedavileri 30-45 günlük aralarla uygulanmakta ve deri üzerindeki kızarıkların oluşumunu sağlayan damarların yok edilme yöntemidir. Lazer operasyonu 2 veya 3 kez tekrarlanabilmektedir. Tüm bu tedavi yöntemleri uygulanırken hastanın psikoloji durumu da çok önemlidir. Gerektiği durumlarda hastanın psikolojik destek görmesi hastalığı daha kolay atlatmalarını sağlamaktadır. Ayrıca hastaların her türlü sıkıntılarını doktorlarının desteğiyle atlatabileceklerini bilmeleri gerekmektedir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb