Gripten Nasıl Korunurum? | Hanımların Dünyası

loading...

Gripten Nasıl Korunurum?

Gripten Nasıl Korunurum?

Grip hastalığına yakalanmamak istiyorsanız, en etkili çözüm yolu grip aşısı olmaktan geçer. Sonbahar ve kış ayları geldiğinde her sene özellikle çocukların yaklaşık %30’u, yetişkin bireylerin de %10’u grip hastalığına yakalanmaktadır.

Halsizlik ve yorgunlukla kendini gösteren grip, 39 derecenin üzerinde ateşe sebep olması nedeniyle de sizi 3 ila 7 gün arası yatağa mahkum edebilir. Eskilerin dediği gibi grip ilaçla 7 günde, ilaçsız 1 haftada geçermiş. Bu derece insanı etkileyen ve sosyal yaşamından alıkoyan bir hastalıktır grip.

2015 Yılı Grip Virüsü

Grip olduğunuzda aile hekiminize başvurursanız size grip ve soğuk algınlığına iyi gelen ilaçlardan verecektir. Yetişkinlerde bu ilaçlar kapsül hap şeklinde olurken, çocuklarda ve bebeklerde şurup formunda olur. Eğer grip vücuda iyice yayılmışsa, gerekli durumlarda doktorunuz iğne tedavisi de önerebilir.

Gribe yakalandıktan sonra ilaçları düzenli olarak alıp, dinlenmekten başka yapacak bir şey yok. Ancak daha hastalığa yakalanmadan çözüm bulmak isterseniz en etkili çözüm grip aşısı olmak. Herhangi bir risk gurubunda değilseniz rahatlıkla grip aşısı olabilir ve önleminizi alabilirsiniz. Ayrıca soğuk mevsimlerde kılık kıyafet ve beslenme konularına ekstra özen göstermeniz de yerinde olacaktır. Her gün C vitamini içeren meyve ve sebzeleri tüketmek de faydalıdır.

Sağlıklı günler.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb