Gözyaşı Damlası | Hanımların Dünyası

loading...

Gözyaşı Damlası

Gözyaşı Damlası

Gözyaşı Damlası

 

Normalde göz, gözyaşı ile sürekli yıkanmaktadır. Gözyaşı, gözün nemli ve rahat kalmasını sağlıyor. Bazen gözyaşı yeterli miktarda üretilememektedir. Bazen de gözyaşı kalitesi bozulmuştur gözü yeterince ıslatmaz. Bu durum “kuru göz” olarak biliniyor. Halk arasında bu rahatsızlığa göz kuruluğu denmektedir. Gözlerimizde gözyaşı üretimi için iki yöntem bulunur. İlki devamlı olarak göz ıslanmasını sağlayan yavaş ve oldukça sabit gözyaşı salınımı ikincisi ise ağlama, kirpik batması, göze yabancı cisim kaçması, soğuk hava ve rüzgarla temas, burun içini tahriş eden olaylar, nezle, grip ya da gözün iltihaplanması durumlarında refleks yolla, fazla miktarda olan salgılanır. Gözyaşı damlası kullanımı bu rahatsızlığı gidermektedir. İlginç bir durumdur ki gözdeki kuruluk refleks yolla, yaşarmaya sebep olabiliyor. Kontakt lens kullanımı gözyaşının yoğunluğunu arttırabilir. Belirtileri ise;

• Yanma ile batma hissi

• Kontakt lens kullanırken rahatsızlık hissi,

• Kızarıklık,

• Göz içinde ve çevresinde mukus iplikleri(yapışkan bir akıntı)

• Aşırı yaşarma, yorgunluk hissi.

Gözümüzü kırptığımızda, gözyaşı göz yüzeyine yayılır ve bir tabaka teşkil ediyor. Buna gözyaşı film tabakası denmektedir. Bu tabakada suyun yanısıra yağ, elektrolitler, mukus, vitaminler, şeker ve amino asidler bulunuyor. Gözyaşı film tabakası gözün ön tabakalarını besliyor, oksijen alışverişini temin eder bu şekilde göz yüzeyinin düzgün ve şeffaf olmasını sağlamaktadır. Bu tabaka olmazsa olmazsa, net ve düzgün bir görme mümkün olmaz. Bunun yanı sıra göze giren yabancı cisimleri, allerjik ve ya mikrobik maddeleri yıkayıp uzaklaştırmayı sağlıyor. Mikrobik maddelere karşı koruyucu ımmünglobülinler ve immünmodülatörler ihtiva ediyor. Normalde, yaşlandıkça zaten gözyaşı miktarımız azalmalar yaşanır. Bu sebepten gözyaşı damlası kullanımı gerekli oluyor. Menapoz sonrası ve yaşlı kadınlarda kuru göz görülme sıklığı daha artış gösterir. Bununla beraber, erkeklerde ve kadınlarda her yaşta görülmesi mümkün olur. A vitamini eksikliğine bağlı kuru göz çok nadirdir ve özellikle de gelişmemiş ülkelerde gözlenmektedir.

Kuru göz, başka problemlerle de ilişkili olarak da ortaya çıkar. Örneğin; göz kuruluğu ile birlikte ağız kuruluğu ve eklem ağrıları mevcut ise Sjögren sendromundan süphelenir. Bazı romatizmal hastalıklar gözyaşı salgısında azalmaya sebep olur. Bazı ilaçlar da gözyaşı salınımını azaltarak kuru göz neden oluyor. Bu rahatsızlıkta kullanılan ilaçlar ise;

• beta-blokörler;

• diüretikler;

• antihistaminikler; Eğer ki, bu tedavilerin kullanılması zorunlu ise hastaya suni gözyaşı damlası ilave edilebilirsiniz.

Kuru gözü olan insanlar göz damlalarının toksik yan etkilerine daha yatkın olurlar. Bazı suni gözyaşı damlalaları içinde bulunan koruyucu(prezervan) maddeler gözü irrite edebiliyor. Bu durumda koruyucu madde içermeyen damlalar kullanılmaktadır.

Kuru Göz Tanısı Nasıl Konuluyor? Kuru gözün tanısı herhangi bir göz hekimi tarafından rahatlıkla konulabilirsiniz. Kesin tanı için gözyaşı üretimini ölçen testler yapılmalıdır. Schirmer Testi ile alt gözkapağı iç yüzüne yerleştirilen bir filtre kağıdı ile gözyaşının yeterli olup olmadığı değerlendirilmektedir. Göz kuruluğunun olmaması için minimum 10 mm üzerinde olması gerekmektedir. Gözyaşı kırılma zamanında boyar madde alt göz kapağının içine damlatılır göz birkaç defa açılıp kapatıldıktan sonra hiç kapatılmaması istenir ve 10 saniyeden önce göz yüzeyinde kuru spotların oluşması tanı açısından oldukça önemli bir konudur. Kuru göz, gözyaşının yetersizliği durumunu belirtir. Kişide, gözün rahat etmesini sağlayacak ölçüde gözyaşı salgısı olmamaktadır ya da gözyaşının yeterli salgısı olmasına rağmen göz yaşında kalite bozukluğu bulunuyor. Gözyaşı tabakasında bulunan mukus tabaka, ortada sulu (aköz) tabaka ile en dışta yağlı (lipid) tabakanın herhangi birinin eksikliği ya da bozukluğu, kuru göz şikayetlerine neden olmaktadır.

Gözyaşı, gözün şeffaf ön yüzeyi olan korneanın sinirlerinin tahriş olmasını engelliyor. Gözyaşı bezlerinizden gelen sıvıların üretiminde azalma, gözyaşı zarının sağlamlığını bozar. Sonrasında hızla parçalanmasına ve korneanın üzerinde, tahrişe ve ya görüş azalmasına neden olan kuru noktaların oluşmasına yol açmaktadır. Gözyaşının eksik olduğu durumlarda gözde uzun vadede ciddi problemlere; hatta nadir de olsa körlüğe yol açar. Şikayetler ortaya çıktığında mutlaka bir göz doktoruna başvurulması gerekiyor. Gözyaşı salgısı, ilerleyen yaşla birlikte azalmalar yaşanır. Göz kuruluğu gerek erkekleri gerek de kadınları her yaşta etkileyebiliyor. Menopoz sonrası kadınlarda ise hormonal dengelerin bozulmasına bağlı olarak; vücutta sıvı salgılayan bezlerin de azalması ile beraber kuru göz şikayetlerinde artış gözlenmektedir. Gözyaşı damlası kullanılması gereklidir.

Göz Kuruluğunun Nedenleri;

• Göz kırpma refleksinde bozulma,

• Göz damlalarına ve merhemlerine karşı allerji,

• Duman, güneş, rüzgar, nem düşüklüğü, kapalı mekanlarda ısıtma yöntemleri gibi çevresel faktörler,

• Bilgisayar kullanırken, okurken ya da dikkatli bir şekilde bir yere bakarken, iki göz kırpma arasında geçen sürenin az olması,

• Entropion (Göz kapağının içe döndüğü bir rahatsızlık)

• Blefarit ( Göz kapaginda görülen iltihabi bir hastalık)

• Ektropion (Göz kapağının göz yuvarlağından sarktığı bir rahatsızlık) olarak sıralanabilir. Göz Kuruluğu Tedavisi Gözü nemli tutabilmek için suni gözyaşı damlası ve jeli kullanılmaktadır. Günde yaklaşık 4-5 kereden daha sık kullanımlık ve ya tek kullanıma uygun preparatlar da önerilmektedir. Fakat bu önlemler, ileri derecedeki kuruluklarda yeterli olmayabiliyor. Gözyaşı kaybını azaltmak için, gözyaşı boşalma kanallarına geçici tıkaç uygulaması ve ya aynı bölgenin kalıcı olarak lazer ile kapatılması uygun olabilmektedir.

Öneriler;

• Belirli aralıklarla bilinçli olarak göz kırpın.

• Rüzgarlı havalarda dışarı çıkacaksanız, gözlerin etrafını saran gözlükler takın.

• Gözlerinizi ovuşturmayın.

• Gözyaşlarının havaya maruz kalarak buharlaşmasını yavaşlatmak için; klima, pervane ile saç kurutma makinesi gibi aletlerden gözlerinize direkt hava üflemesinden kaçının.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb