Gözenek Sıkılaştırıcı | Hanımların Dünyası

loading...

Gözenek Sıkılaştırıcı

Gözenek Sıkılaştırıcı

Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Tarifi

A beautiful young brunette woman having a chocolate face mask applied by a beautician

Cildimizdeki gözenekler cilt sağlığının korunması gibi genel sağlık için de oldukça önemli bir role sahiptir. Bu gözeneklerden vücuttan ter atılmakta böylece vücut sıcaklığının dengelenmesi sağlanmaktadır. Bununla birlikte ter atılırken zararlı toksinlerde sistemden dışarı atılmaktadır. Yağlı bir ciltte geniş gözeneklerden şikayetçi olunmaktadır. Bu durum oldukça sık rastlanan bir durumdur. Çünkü geniş gözenekler büyük çoğunlukla yağlı ciltlerde görülmekte olan bir durumdur. Güneşte çok uzun süre kalınması, cilt yağını dengeleyecek bakım yapılmaması, siyah noktalar, sivilceler ve ilerleyen yaş etkisiyle gözenekler normalden daha çok genişlemektedir. Aynı zamanda yağlı cilde sahip erkeklerde bu gözenekler aynı cilt tipindeki kadınlara oranla daha geniştir.

gozenek-sikilastirici-maske-2

Doğru bir cilt rutini oluşturulduğunda ise gözenek sıkılaştırıcı maske uygulamaları düzenli olarak yapıldığında geniş gözenekler büyük oranda kontrol altına alınabilmekte ve cildin daha pürüzsüz bir yapı kazanması sağlanabilmektedir. Bunun için uygulanabilecek birkaç maske örneğinden bahsedelim. Kil maskesi Tıkanan gözeneklerin derinlemesine temizlenmesini sağlayan, fazla yağı olan ve düzenli kullanımla birlikte yağ (sebum) üretiminin azalmasını sağlayan kil maskesi farklı şekillerde hazırlanabilmektedir. Aşırı yağlı ciltlerde yeşil kil, daha az yağlı ciltlerde beyaz kil maskesi önerilmektedir. Hangi kilin daha uygun olduğu ise birkaç deneme sonrasında belirlenebilir.

gozenek-sikilastirici-maske

Kil seçiminden sonra su dışında başka bir malzemeye ihtiyaç duyulmamaktadır. 2 yemek kaşığı kile azar azar su eklenerek karıştırılır. Maskenin kıvamı sürülebilecek kadar sıvı olmalıdır. Gözenek sıkılaştırıcı maske hazırlamak işte bu kadar kolaydır. Maske hazırlığından sonra çok yağlanan bölgelerden (T bölgesi gibi) başlanarak kil dudak ve göz çevresi dışında kalan bölgelere parmak uçlarıyla sürülür. 5 dakika kadar kuruması beklenir ve sonra bol ılık suyla yıkanır. Son olarak ise temizlenen gözeneklerin iyice sıkılaşması için soğuk suyla yüzün yıkanması faydalı olacaktır. Kil maskesinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli ayrıntılar bulunmaktadır. İlki kil maskesinin yüzde tamamen kuruyunca kadar bekletilmemesidir.

gozenek-sikilastirici

Çok uzun süre beklendiğinde yağın tamamına alarak cildin aşırı kurumasına neden olabilir. Bunun sonucunda ise ciltte kızarma ve tahriş oluşabilir. 5 dakika beklemek oldukça idealdir. Diğer önemli nokta ise bu maskenin çok sık uygulanmamasıdır. Yağın dengelenmesi ve gözeneklerin sıkılaşması için ayda 2-3 defa yapılması yeterli olacaktır. Yumurta, şeker ve meyve maskesi Gözenekleri sıkılaştıran ve temizleyen bu maske için gerekenler; • 1 yumurta • 2 tatlı kaşığı şeker • 1 adet limon, portakal, greyfurt gibi asitli bir meyvenin suyu Bu maskeyi hazırlamak için tüm malzemeler bir kaseye alınarak iyice çırpılır. Elde edilen karışım yüze uygulanır ve 15 dakika beklenerek buz gibi suyla yıkanır.

gozenek-sikilastirici-maske-tarifi

Tıkanan gözeneklerin açılması, gözeneklerde biriken kir ve yağın temizlenmesi ve pürüzsüz bir görünüm için haftada 1 defa uygulanabilir. Bu maskeye alternatif olarak oldukça basit bir şekilde uygulanan yumurta akı maskesi de kullanılabilir. 1 yumurta akı ayrılarak parmak uçlarıyla ince bir tabaka halinde tüm yüze uygulanır. Yumurta akının kuruması beklenmeden parçalar halinde tek bir yaprak olacak şekilde peçete yapıştırılır. Yumurta akının tam olarak kurumasından sonra bu peçeteler tek tek alınır. Aşırı yağlı ciltler için yumurta akına 1 çay kaşığı taze limon suyu karıştırılarak sürülebilir. 10 dakika beklenerek soğuk suyla yıkanır.

gozenek-sikilastirici-maske-3

Gözenek Sıkılaştırıcı Resimleri

gozenek-sikilastirici-maskegozenek-sikilastirici-maske-tarifigozenek-sikilastirici-3gozenek-sikilastirici-maske-tarifi-3gozenek-sikilastirici-2gozenek-sikilastirici-maske-tarifi-1gozenek-sikilastirici-1gozenek-sikilastirici

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb