Göz Seğirmesi Neden Olur | Hanımların Dünyası

loading...

Göz Seğirmesi Neden Olur

Göz Seğirmesi Neden Olur

Göz Seğirmesi Neden Olur

Göz seğirmesi, kasların istem dışı çalışması ile başlayan bir göz krampıdır. Bu kramp gün içerisinde farklı saatlerde nükseder. Bu nedenle kişi bu durumu yaşarken acaba birileri beni mi çekiştiriyor gibi soruları kendilerinde bulurlar. Bu tamamen kaslardan meydana gelen bir harekettir. Kas sürekli akıma uğrarmış gibi bir yerde sabit bir şekilde sürekli seğirmeye başlar. İstem dışı olan bu olgu kişiyi gün boyu rahatsız etmeye yeter. İki gözde aynı anda seğirme oluşmaz. Genelde en çok sol göz kapakçığında bu durumla karşılaşabiliriz. Tıp dilinde ise göz seğirmesine verilen ad miyokimi’dir. Bu sinir verici kasılmalar çoğu zaman panik ettiğimiz bir durumdur oysaki bunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Peki, göz seğirmesi neden olur birde sizleri bu konu hakkında bilgilendirelim. Bakalım bu kadar merak edilen göz seğirmesinin çeşitli nedenleri var mıdır? Hep birlikte öğrenelim. Havaların değişmesi ve mevsim değişikliği nedeni ile birçok bakterinin vücuda nasıl teneffüs ettiğini bilemiyoruz. Bu polenlere karşı olan alerjiler dışında havanın kirli olması, suların temiz olmaması hatta yediklerimiz ve içtiklerimizin organik olmaması hastalığın birer habercisi olabilmektedir. Buna ne kadar engel olamazsak bile bilinçli olmak hayatımızı her daim daha fazla kolaylaştırmaya yetecektir. Alerjik durumlarda göz en hassas bir duyudur.

Göz havadaki nemden bile en çabuk etkilen bir organdır. Bu nedenle gözün bu tür durumlara karşı koruyuculuğunu üstlenmemiz gerekir. Gözün bu denli hassas olması kasların düzgün bir şekilde işlevselliğinin olmadığını ifade eder. Kas tutulması ve göz damarlarında kilitlenmeler istenmeyen seğirmeleri meydana getirebilmektedir. Göz damarları ve kılcal damarlar bundan fazlası ile etkilendiğinden havadaki bakteriyi kendine doğru çekerek bu durumların yaşanmasına neden olacaktır. İşe bu nedenle gözün mikrop kapma olasılığı da bunun nedenlerinden birisi olarak sayılmaktadır. Göz tabakasını şöyle bir incelediğimiz zaman göz seğirmesi neden olur tanısını da öğrenmiş oluyoruz. Bazı durumlarda kaslar tıkanıklığını aylarca sürdürür ve doğru düzgün çalışma potansiyelini göstermez. Bu durumda göz kendini ifade edebilmek için bu rahatsızlığını göz sulanması ya da göz seğirmesi ile ifade etme yolunu seçecektir. Göz aylarca seğirmeye göz kapaklar ile devam edecektir. Ta ki bir doktora gidip bunun nedenini öğrendiğiniz vakit almış olduğunuz göz damlası ve göz tedavisi ile bu duruma nokta koyacaksınız. Başka türlü bu seğirmeler zamansız ve hızlı bir şekilde sürecek ve sizi sosyal yaşantınızda rahatsız etmeye yetecektir. Çok eski zamanların kelimeleri ile acaba gözüm neden seğriliyor birileri benim hakkımda mı konuşuyor ya da misafir mi gelecek gibi olmayacak şeylerle kendinizi kesinlikle avutmayın. Her küçük hücrenin çalışma potansiyeli vardır. Birinden biri ölürse arada istenmeyen olumsuzluklar meydana gelecektir. Göz hücreleri göz kasları bu konuda en hassas organ olarak kendini belli edecek sürekli göz seğirmeye devam edecektir.

Gözün seğirmesi sadece kaslar ile alakalı değildir. Diyelim ki bir işe gidiyorsunuz ve uykunuzu yeterli bir şekilde almadınız. Bu göz kapaklarında yorulmalara hatta ağırlaşmalara neden olacaktır. Bu durumda göz kapağı açılırken zorlanacak ve gözde istenmeyen seğirmeler olacaktır. Bunun için düzenli olmak ve zamanında yatmak çok önemlidir. Uykunuz gelmiyorsa ile gözünüzü kapalı tutun ve uzun süre dinlendirin böylece dinlenen göz güne daha dinç uyanacak ve bu tür sorunları yaşamanıza neden olmayacaktır. Göz seğirmesi neden olur derseniz gözün en yorgun hali bile bunu ortaya çıkartabilmektedir. Grip ve nezlenin baş gösterdiği zamanlar yani kış aylarındasınız. Burada soğuk şiddetli bir şekilde sürüyor ve siz bu konuda kendinizi korumuyorsunuz. Gözlerden aldığınız soğuk haricinde bir de grip olmak bütün enerjinizi emmeye yetecektir. Halsiz, bitkin bir ruh haliniz olduğu sürece gözün net görmesi de gerçekleşmez ve göz her yöne baktığında gözde sulanmalar,yorulmalar,yanmalar hatta göz seğirmeleri meydana gelecektir. Eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa önce bunu araştırmalı ve grip üzerinde üretilen bakterilerin gözünüze ne kadar zara verdiğini, bilmelisiniz. Bunun için bu durumlarda yapmanız gereken bitki çaylarından ıhlamur ve papatyayı tercih etmeniz olacaktır. Kışın göz alerjileri grip ve benzeri soğuklardan ilkbaharda ise çiçek polenleri gözün alerjilere maruz kalmasına neden olur. Göz enfeksiyonu bunu dışa atabilmek için gözün seğirme durumları gerçekleşecek hatta bu durum gittikçe artacaktır. Bu nedenle alerjilere maruz kaldığınızı bildiğiniz halde bu tür rahatsızlıkları yaşıyorsanız en kısa zamanda bir göz doktoruna gidip tedavi olmanız gerekir.

Sağlık her şeyin başında gelir. Göz seğirmesi neden olur derseniz bunun en büyük belirtisi gözde sulanma ve yanmadır. Bu enfeksiyonun başlangıcı kasların zamansız bir şekilde çalışmasına neden olabilmektedir. Göz seğirmesi strese bağlı durumlarda çok fazla ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni beyin mekanizmasının verdiği öfke kontrolden çıkmasıdır. Bu durumlarda sinirler yatışmadıkça göz bunu kaldıramayacak hazneye gelir. Burada göz kasları ve göz damarları beyinden aldığı enerjiyi bu şekilde ortaya serer. Bu nedenle strese bağlı durumlar göz seğirmesinin nedeni olabilmektedir. Bu durumlarda neler yapmanız gerektiği hakkında sizlere vereceğimiz tüyoları dikkate almanızı tavsiye ediyoruz. Öncelikle sinirli iseniz öfkenizi içinize bastırmayı bilin. Çünkü kontrolsüz yapılan öfkelerde kişinin daha fazla zarar görme olasılığı vardır. Bunun için sabırlı davranmalı içinize bastırdığınız öfkeyi hiç kimse yokken kusmanız gerekir. Zaten öfke kontrolü sağlanamayınca sinir boşalması olur. Evet, kişi belki sinirini karşı tarafa kusar ama göz seğirmeleri kaslara zarar verir ve bu durum kişinin daha fazla rahatsız olmasına neden olur. Sinir ve stres göz seğirmesinin ana düşmanıdır. Bende neden bu var demeyin bunun tamamen nedeni göz hücrelerinin sinir anında zarar görmesi ile alakalıdır. Bunun için sakin olun ve size iyi gelecek besinleri çayları tüketin. Siyah çay, kahve ve nikotin içeren zararlı maddelerden mümkün oldukça uzak durmanız gerekir. Özellikle sebze ağırlıklı beslenin. Ve bu sebzelerin lif bakımından zengin olmasına dikkat ediniz. Örneğin brokoli, enginar, ıspanak, maydanoz, marul, yeşil fasulye, nohut ve diğer baklagiller lif bakımından zengin gıdalardır. Meyve yeme alışkanlığınızı mümkün oldukça arttırın. Bir de su içme alışkanlığı oldukça önem taşımaktadır. Çünkü su beynin oksijen almasını sağlayan en saf maddedir. Bu tür besinler, düzgün aldığınız sürece sinirli insan olmayacak ve sağlıklı yaşayarak kontrolü sağlamış olacaksınız.

Gözün fazla yorulmaması için çaba gösterin. Bir işte masa başında birinin sürekli bilgisayar karşısında olması doğal olarak göz tabakasını yoracaktır. Göz seğirmesi neden olur derseniz bunun birçok ana nedeni bulunmaktadır. Başta göz alerjileri daha sonra gribal enfeksiyonlar, strese bağlı durumlar, çok fazla televizyon izlemek, aşırı kitap okumak, soğuk hava basıncı, sıcak hava basıncı kısacası her türlü neden bir göz seğirmesini meydana getirebilmektedir. Sinir durumlarında melisa ve papatya çayı tüketin bu sizin aha sakin naif bir insan olmanıza yardımcı olacaktır. Sakin ve siniri olmayan kişiler göz seğirmesini fazla yaşamazlar. Gözünüzün seğirdiği zaman evde bunun önüne geçecek salatalık maskesini sizlere tavsiye ediyoruz. Bir adet salatayı halkalar şeklinde doğrayın. Salatalığın soğuk olması gerekir. Dolaptan çıktığı gibi bu uygulamayı yapınız göz seğirmesi esnasında bu durumu azaltabileceksiniz. Kestiğiniz salata halkalarını 3 dakika ara ile bir sağ bir de sol gözünüzün üzerinde gözü kapalı şekilde bekletiniz 3 dakika sonra 2 dakika kadar dinlenin ve bu uygulamayı bir 3 dakika kadar daha yapın. Göz de var olan yorgunluğun azaldığını fark edecek hatta kısa bir süre sonra göz seğirmesinden tamamen kurtulduğunuz göreceksiniz. Sabah uyandığınızda çay içmek yerine bir bardak ılık ballı süt bu durumların yaşanmasını gözün daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekler. Akşam yatarken ise bir bardak kadar papatya çayı için ve sakin bir şekilde uyumaya çekilin. Sabah uyandığınızda göz yorgunluğunuz kalmayacak ve bu gibi durumlarla karşılaşmayacaksınız. Ayrıca dileyen soğuk yoğurdu göz kapağının üzerine sürerek en az 5 dakika kadar bekletebilir. Yoğur t göz sağlığı için idealdir. Olası seğirmelerin önüne geçer. Göz seğirmesi neden olur sizlere bunları kısaca özetleyelim:

• Göz damarlarının tıkanık olması durumlarında gerçekleşir.

• Göz kaslarının zamansız çalıştığında ortaya çıkar.

• Soğuk ve sıcak hava basınçlarında meydana gelir.

• Gribal enfeksiyonlarda nükseder.

• Mevsim ve çevresel nedenlere bağlı durumlarda ortaya çıkar.

• Strese bağlı durumlarda ortaya çıkar.

• Polen alerjilerinde meydana gelir.

• Uykusuzlukta ve aşırı yorgunlukta meydana gelir.

• Her türlü göz alerjisi, göz yanması ve bulanık görmede meydana gelebilmektedir.

• Şiddetli baş ağrılarında meydana gelebilir. Gebelik belirtilerinde ortaya çıkabilir.

• Sağlıksız beslenme durmalarında ve bakımsızlıkta meydana gelebilir. Soğuk havalara maruz kalındığında bu durum oluşabilir.

• Göz çok fazla yorulduğunda bu durum meydana gelebilir.

• Göz seğirmesi her türlü neden bağlı çıkabilmektedir. Bunun için göz rahatsızlığınızı olup olmadığı araştırmalı ve bu konuda ne yapılması gerektiği hakkında kesin bilgiler toplanmalıdır. Göz sağlığı katiyen ihmale gelmez ve göz seğirmeleri basite alınacak durum değildir. Bazen istenmeyen rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb