Göz Çizdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır | Hanımların Dünyası

loading...

Göz Çizdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır

Göz Çizdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır

Göz Çizdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır

Ülkemizde artan teknoloji hastalığı nedeni ile ortaya çıkan göz hastalıkları özellikle yeni nesil gençleri daha fazla etkilemekte. Bu nedenle daha farklı ve çözüm üretebilecek tedavi yöntemlerine başvurarak göz hastalıklarını kaldırmak hedeflenmiştir. İnsanların gözlüğe bağımlı olarak yaşamasının gerek olmadığı bu dönemde hasta aynı gün taburcu olup normal hayatına devam edebilmektedir. Peki, göz çizdirme ameliyatı nasıl yapılır? Lasik ve lasek olmak üzere iki çeşit tedavi yöntemi vardır. 1980’ li yıllarda ilk olarak Rusya’ nın bulduğu tedavi yöntemi halk arasında lazer ile göz çizdirme olarak bilinmektedir. Fakat olayın içinde ne lazer var ne de göz çizdirmek. Ameliyat tamamen farklı bir boyut. Göz Çizdirme Ameliyatı Uygulama Şekli Nasıldır? Lasek ve lasik yöntemleri kullanılarak gözün kornea kısmında meydana gelen ve görme bozukluklarına neden olan derecenin düzeltilmesidir. Korneanın ön kısmı düzeltilerek hipermetrop, miyop ve astigmat gibi sorunlar ortadan kaldırılıyor. Bu işlemler sadece bir göz doktoru tarafından uygulanabilir.

Lasik ve laser yöntemlerinin kendi aralarında bir tane farkı var. Lasik yönteminde kornea üzerindeki ince tabaka kaldırılarak işlem yapılırken lasek yönteminde buna gerek görülmeden işlem yapılıyor. İki işlem de aynı sonuca ulaşmak için uygulanıyor ve iki işlemde de bıçak kullanılmıyor. Lasik Yöntem İle Kartal Gözü Tedavi Yöntemi Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz rahatsızlıklarında bazen aberasyon meydana gelir. Bu gözün optik düzensizliği demektir. Aberasyon gece görüşünde düşüş, görmede bulanıklık gibi belirtiler ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu durumda uygulanan Lasik ameliyat gece görüşünde keskinlik ve görmede bulanıklığı ortadan kaldırır. Kartal gözü rahatsızlığının farklı tedavi yöntemleri de mevcuttur. Özel kliniklerde daha çok uygulanan bu yöntemler Wafefront, F-cat ve T-cat ameliyatlarıdır. Sizin için hangi yöntem uygunsa bunu doktorunuz belirleyecektir.

Lazerle Göz Çizdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır Kimlere Yapılmaz? Lazerle göz çizdirme ameliyatı korneanın bombeleşmesi ve incelmesi ile her iki gözü birden karakterize olarak etkileyen bir hastalık olan Keratokonus durumunda uygulanmaz. Ayrıca diyabet hastaları, emziren ve hamile anneler ile on sekiz yaş altı gençlere ve altmış beş yaş üstü yaşlılara özel durumlar dışında uygulanmamaktadır. Fakat yine de lazerle göz çizdirme konusunda son sözü yine göz doktorunuz söyleyecektir. Bu tür hastaların dışında kalan tüm hastalar Lasik, Lasek, PRK, Intralase, Kartal gözü ve Wavefront tedavilerinden uygun olanı belirlendikten sonra tedavi olabilirler. Peki, Sizin İçin Uygun Yöntem Hangisi? Lazerle göz çizdirme ameliyatı nasıl yapılır? Kimlere yapılır? Uygulama yöntemlerinin yanı sıra size uygun olan yöntemin biliyor olması çok önemlidir. Eğer emziren bir anne değilseniz, hamile değilseniz, diyabet gibi bir rahatsızlığınız yok ise doktorunuz sizin için uygun olan göz tedavisi yöntemini muayene sonrasında belirleyecektir. Burada önemli olan kornea tabakanızın ne kadar bozulduğu ve ne derece düzeltilmesi gerektiğidir. Ameliyat istememeniz durumunda size alternatif tedavi yöntemleri sunulur. Fakat yine de son çare olarak ameliyat olmanız gerekebilir.

Yine de korkulacak bir durum olmadığını, göze bıçak değmediğini ve ameliyat sonrasında normal hayatınıza hemen dönebildiğinizi bilmenizde yarar var. Zaten göz tabakanız lasik veya lasek için uygun değilse, doktorunuz size farklı bir tedavi yöntemi olan fakik ioli tavsiye edecektir. Fakik iol saydam lens ektraksiyonudur. Yani gözünüzün içerisinde gerekli ve yeterli derecede mercek kullanılarak farklı bir tedavi yöntemi uygulanır. Bu tedavi daha çok katarakt ameliyatına benziyor. Her halükarda canınız yanmıyor. Ameliyat Günü Ne Yapmalısınız? Lazer ile göz çizdirme ameliyatı nasıl yapılır azami 10-15 dakika sürmektedir. İşlem için anestol malzeme kullanılmıyor. Bu nedenle aç gitmenize gerek yok. Üzerinize rahat bir kıyafet giymeniz ve randevu saatine sadık kalmanız ameliyat için yeterli olacaktır. Ameliyat ağrısız olmakla birlikte ameliyat sonrasında hastanede üç en fazla dört saat gözlem altında kalmanız gerekebilir. Bu sadece bir önlem olmakla birlikte daha fazlasına gerek görülmemiştir. Bir defa Lasik ameliyatı olanların tekrar aynı işlemi görmesi doktor tarafından tavsiye edilmemektedir. Dikkatli göz muayenesinde bu ameliyatı olduğunuz doktor tarafından anlaşılır fakat Lasek ameliyatında kesinlikle anlaşılmıyor. Bu nedenle eğer ince bir zar tabakanız varsa daha çok Lasek ameliyatına yönelmeniz uygun olur.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb