Gliserin Ne İşe Yarar

Author

Categories

Share

Gliserin Ne İşe Yarar

Gıdadan sağlığa birçok yerde kullanılan, gliserin maddesi hakkında hazırladığımız bu yazımızda, Gliserin nedir? Gliserin ne işe yarar? Gliserin nasıl kullanılır? Ve Gliserinle Kişisel Bakım Nasıl Yapılır? Sorularına yanıt bulabilir ve sizde gliserin kullanarak sayacağımız tüm bu faydalardan istifade edebilirsiniz. Gliserin nedir? Gliserin, kimyasal anlamda polar organik bir trihidroksi alkoldür. Bu madde sıvı formdadır, hafif tatlımsı ve zehirli olmayan bir içeriğe sahiptir. Doğal olarak ve petrokimya endüstrisinde üretilebilen kaynama noktası çok yüksek olan şeker alkolüdür ve alkol ile birlikte suyla karıştırılıp asetonun içinde çözümlenebilir. Gliserin ‘in tıp literatüründe ki adı ise Gliserol’dür. Yüksek nemlendirme özelliğine sahip olan Gliserin’in birçok sektörde kullanılmaktadır.

Gliserin ilk kez 1889 yılında kullanılmaya başlanmış ve o dönemlerde sadece mum yapımında kullanılan madde, gelişen teknoloji ve yapılan araştırmalar neticesinde yaklaşık 1500 farklı alanda kullanılmaya başlanmıştır. Gliserin Ne İşe Yarar? Gliserin’in birçok alanda kullanıldığını az önce belirtmiştik. Şimdi Gliserin ne işe yarar sorumuzun cevabını maddeler halinde vermeye çalışalım:

-Gıda sektöründe tatlandırıcı, nem tutucu ve çözücü olarak yaygın kullanılmaktadır.

-Mum, sabun, diş macunu, öksürük şurupları, traş kremleri, saç bakım ürünleri, ağız gargaraları ve kişisel bakım ürünlerinde yüksek nemlendirme özelliğinden ötürü gliserin kullanılmaktadır.

-Gliserinin yüzde 60 oranında sukrozon içerdiği için tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. -İyi bir kıvam sağlayıcı olduğu için dondurma yapımında da yaygın olarak kullanılmaktadır.

-Kabızlık şikâyetlerinin giderilmesinde kullanılan fitil tarzı ilaçların yapımında kullanılır.

-Şeker hastalarının kullandığı merhemlerin içeriğinde de gliserin bulunmaktadır.

-Nem tutucu özelliğinden ötürü ise nargile tütünlerinin içine konulmaktadır.

-Dış kulak ve orta kulak enfeksiyonlarının giderilmesinde kulağa birkaç damla gliserin damlatılarak tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Tabi ki bunu doktor tavsiyesiyle kullanmanız önerilir.

-Gliserin, dinamit yapımında Trinigliserin ve Nitrik asitle birleştirilmesi sonucu kullanılmaktadır.

-Küf veya mürekkep gibi zor çıkan lekelerin çıkarılması amacıyla lekenin üzerine gliserin sürülerek kuruması beklenir ve böylece lekenin kumaş dokusuna işlemesi engellenir.

-Sığır hayvanlarında görülen ketoziste hastalığının tedavisi içinde gliserin kullanılmaktadır. Gliserinle Kişisel Bakım Nasıl Yapılır? Gliserinin kullanıldığı alanlar ve faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Gliserin ne işe yarar sorumuza tekrar geri dönersek ve gliserinin kişisel bakımımız için nasıl kullanacağımıza dair bilgileri de şöyle vermek mümkündür:

Gliserin Cilde Faydaları: Gliserinin çok iyi bir nemlendirici olmasından dolayı, özellikle topuk çatlaklarına ve topuk gibi çabuk kuruyan diğer bölgelere sürüldüğü takdirde yumuşatma özelliğine sahiptir. Yapılan araştırmalar sonucu gliserinin sadece cildi nemlendirip yumuşatmadığı bununla birlikte yaraların iyileşmesine de katkıda bulunduğu ispatlanmıştır.

-Gliserin kullanarak nemlendirci bir yüz maskesi hazırlamanız mümkündür. Bunun için 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı gliserin ve 1-2 çay kaşığı yulafı karıştırıp, temizlenmiş olan cildinize sürüp yaklaşık 30 dakika bekletmelisiniz. Kalın bir tabaka halinde sürdüğünüz karışımı daha sonra soğuk suyla yıkayıp temizleyebilirsiniz. Böylece yüzündeki kan dolaşımı hızlanır.

-Bir diğer maske tarifimimiz ise şöyle; 1 çorba kaşığı gliserin ve ezdiğiniz yarım muzu karıştırıp yüzünüze uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayıp temizleyebilirsiniz.

-Ayrıca gliserin kullanarak yüzünüze peeling yapmanızda mümkün. Bunun için, 2 tatlı kaşığı gliserini 2 yemek kaşığı yulaf ile birlikte blenderden geçirmeniz gerekir. Az pürüzlü olacak şekilde hazırladığınız karışımı cildinizi ovalayarak kullanın ve ardında bu karışıma 1 tatlı kaşığı balı da ekleyip nemlendirici krem haline getirin ve yüzünüze sürüp 20 dakika sonra ılık suyla iyice temizleyin. Bu şekilde iyi nemlenmiş ve canlanmış bir cilde kavuşmuş olursunuz.

Author

Share

Önceki İçerikMaydanoz Suyunun Faydaları
Sonraki İçerikHamilelikte Grip