Geniz Akıntısı Bitkisel Tedavi İle Nasıl Geçer

Author

Categories

Share

Geniz Akıntısı Bitkisel Tedavi İle Nasıl Geçer

 

Geniz akıntısı, yaşam kalitesin bozan sıkıntılı hastalıklardan biridir. Pek çok kişi bu rahatsızlıktan muzdarip olmuş ve tıbbi ilaçların yanında bitkisel tedavi yöntemlerini de kullanarak bu hastalıktan kısa sürede kurtulmayı başarmışlardır. Geniz akıntısı, genellikle soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca reflü, sinüzit, alerjik reaksiyonlar, kafeinli içecekler, baharatlı yiyecekler, kuru hava, sigara ve alkol kullanımı gibi durumlarda da kendini gösterir. Bronşit, faranjit ve astım gibi hastalıklarda da sürekli karşılaşılan bir durum olduğu için, geniz akıntısının oluşma nedenine göre tedavi uygulanmaktadır. Geniz akıntısı bitkisel tedavi ile nasıl geçer?  geçer mi derseniz cevabımız evet olacaktır. Modern tıp ile birlikte uygulanan bitkisel tedavilerde diğer hastalıklarda olduğu gibi geniz akıntısı rahatsızlığında da son derece etkili yöntemlerden biridir.

Geniz akıntısı, burun ve sinüslerde solunan havanın temizlenmesi ve nemlendirilmesi için salgılanan akıntının çeşitli sebeplerden ötürü iltihaplanma, koyu yapışkan ve bazı durumlarda da kötü kokulu bir hal alması sonucu ortaya çıkmaktadır. Kişileri oldukça rahatsızlık veren ve çoğu zaman sosyal hayatlarını dahi etkileyen geniz akıntısı için bitkisel tedavi yöntemleri de çok etkilidir. Bu yöntemleri şöyle sıralayabiliriz. Geniz Akıntısı Bitkisel Tedavi İle Nasıl Geçer Yöntemleri:

Burun içini tuzlu su ile yıkamak: Bu uygulamayı düzenli yaptığınızda genizleriniz açılacak ve akıntıyı önlemiş olacaksınız. Buda sizin bir nebzede olsa rahatlamanızı sağlayacaktır. 1 litre kaynamış suyun içine 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 miktar karbonat ekleyip karıştırın. Hazırladığınız karışım ılındıktan sonra burnunuza çekerek temizleyin. Ne kadar etkili olduğu anlayacaksınız. Buhar banyosu yapmak: İçeriğinde mentol, buğuseptil, vicks ve mentol gibi maddeleri içeren ürünleri kaynar suyun içine karıştırarak yaklaşık 10-15 dakika ağzınıza ve burnunuza solunum yoluyla buharın girmesini sağlayın. Bu uygulamanın sonunda üst solunum yollarınız temizlenip açılır ve rahat nefes almaya başlarsınız. Aynı uygulamayı papatya buharı ile de yapabilirsiniz. Papatya da solunum yollarınızın temizlenmesinde etkili bitkilerden biridir.

Bol Sıvı Tüketimi: Su içeren sebze ve meyveleri daha fazla tüketmek, günlük içtiğiniz su miktarını arttırmakta genizden gelen akıntının incelmesini sağlayacağı için önemlidir.

Buhar Makinası Kullanmak: Odanızın nemini arttırmak için bu tür cihazlardan yararlanabilirsiniz. Nemin artması sizi rahatlatacaktır. Ayrıca, geniz akıntısını yaşadığınız dönemde baharatlı yiyecekler tüketmekten kaçınmalısınız. Sigara, alkol vb. zararlı maddelerden de uzak durmalısınız. Tüm bunların yanında alerjik reaksiyon verebilecek hayvan tüyü, toz, polen vb. olan ortamlardan bulunmaktan kaçınmalısınız. Bu tedbirlerle akıntının azalmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca ünlü uzman Doktor İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği adaçayı gargarası ile de geniz akıntısından kurtulmanız mümkün. Hatta aşağıda vereceğimiz bu kürle geniz akıntısına bağlı öksürükten de kurtulabilirsiniz.

Geniz Akıntısı İçin Adaçayı Kürü için Gerekli Malzemeler ve Yapılışı: 1 yemek kaşığı adaçayını 1 su bardağı su ile kısık ateşte 5 dakika kaynatınız. Daha sonra ocaktan alıp ılınmasın bekleyin. Ilık bir kıvama gelen adaçayınızı süzüp 15 gün boyunca yatmadan önce iki kez ve sabah kahvaltıdan sonra da iki kez olmak şartıyla gargara yapın. Bu şifalı kür sayesinde hem sizi rahatsız eden geniz alıntısından hem de geniz akıntısına bağlı gelişen öksürükten kolayca kurtulmuş olacaksınız. Yukarıda saydığımız tüm bu yöntemlere rağmen hala geniz akıntınız geçmediyse ve her geçen gün sizi daha da rahatsız ediyorsa hiç vakit kaybetmeden uzman bir Kulak-Burun-Boğaz mütehassısına gitmeniz ve rahatsızlığınızın gerçek nedenini öğrenerek tedaviye başlamanız gerekmektedir. Burada size en iyi yolu doktorunuz belirleyecektir.

Author

Share