Genç Kızlar Kaç Yaşından Sonra Saç Boyatmalı? | Hanımların Dünyası

loading...

Genç Kızlar Kaç Yaşından Sonra Saç Boyatmalı?

Genç Kızlar Kaç Yaşından Sonra Saç Boyatmalı?

Türkiye’de saç boyatma yaşı Dünya’da ki kadar olmasa da oldukça altlara inmiş görünüyor. Hemen hemen her genç kız 15 yaşından itibaren saçlarını boyatmak istiyor.

İlk aşamada genellikle kendi renk tonuna uygun saç boyaları tercih eden genç kızlar özellikle de küçük yaşta saç boyattıkları için ilerde saçları fazla beyazlar mı diye düşünüyor. Halk arasında hatta bir çok kuaför tarafından da dile getirilen erken yaşta saç boyatırsan saçların beyazlar cümlesi henüz kanıtlanmış sayılmıyor. Güzellik uzmanları en az 20 yaşından önce saç boyatmayı önermiyor ancak saç rengi pigmentlerine bir etkisi olup olmadığı kanıtlanmış değil.

Kanıtlanan bazı veriler arasında ise saç boyalarının kesinlikle kana karışmadığı karışsa bile yok denecek kadar az bir etkisi olduğu belirtiliyor. Uzmanlar erken yaşta saç boyatmanın saçın beyazlamasından dolayı değilde alerjik reaksiyonlara sebebiyet vermesini istememelerinden uygun görmezler. Genç ciltlerde alerji olabilme oranı daha yüksek olabileceğinden saç boyasında ki kimyasalların genç kızlarda alerjiye yol açması meydana gelebilir.

Ayrıca saç boyama saçlarda ki doğal yapıyı bozar ve yıpranmasını hızlandırır bu da ilerleyen yaşlarda saç dökülmelerinin, kırıklarının ve matlığın artması anlamına gelmektedir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb