Gelinlik Kumaşları Nelerdir?

Author

Categories

Share

Gelinlik kumaşlarına başlamadan önce gelinlik modellerini iyi bilmemiz gerekmektedir. Gelinlik kumaşı seçerken gelinlik tiplerini bilmek daha doğru bir karar vermemizi sağlayabilir.

  1. A kesim gelinlik modelleri
  2. Balık/Trompet  gelinlik modelleri
  3. Balo/Prenses modeli gelinlik modelleri
  4. Kılıf/düz gelinlik modelleri
  5. Kısa/mini etekli gelinlik modelleri
  6. Kraliyet gelinlik modelleri
  7. Midi etekli gelinlik modelleri
  8. Vintage gelinlik modelleri

Bütün gelinlik modelleri için uygun olan gelinlik kumaşı da değişik olabilmektedir. Genelikle düz görünen gelinlikler ile dökümlü gelinlikler farklı kumaşlarla yapılmaktadır. Şimdi gelinlik türlerine baktığımıza göre gelinlik kumaşlarına da bir bakalım:

Fay: Yol ve dokulara sahip bir kumaştır. Gelinliklerin ön yüzünde tercih edilen bu kumaş daha ziyade düz kesimli gelinliklerde tercih edilir.

İpek: Narin ve çok değerli bir kumaştır ve dökümlü eteklerde, havalarda uçuşan bir görünüm sağlamak için kullanılır.

ipek gelinlik
ipek gelinlik

Organza: Tüle benzer, şeffaf, ince yapılı bir kumaştır. Bu nedenle yaz gelinlerinin tercihleri için idealdir. Hafif ve parlak çeşitleri de bulunmaktadır.

organza gelinlik
organza gelinlik

Saten: Gelinliklerde en çok tercih edilen kumaşlardandır. Birçok farklı kalınlıkta türü bulunur. Düz duran ve pilili etekleri olan gelinliklerde daha çok tercih edilir. Ayrıca drapelerde çok kullanışlı olabilir.

saten gelinlik
saten gelinlik

 

Şantuk: İpek benzeri dokuya sahip, parlak ve seyrek yapılı gelinlik kumaşıdır. İpeksi yapıda olması sebebiyle hemen her tür gelinlik modeline uygun bir kumaştır.

şantuk gelinlik
şantuk gelinlik

Şifon: Yaz gelinliklerinin bir diğer favori kumaşıdır. Romantik atmosfer yaratmak için uçuşan gelinliklerde çok tercih edilmektedir.

şifon gelinlik
şifon gelinlik

Tafta: Nişan elbiseleri ve gelinliklerde çok tercih edilen kumaşlardandır. Hem pastel hem de parlak renklere sahip çeşitleri bulunabilir. Kabarık gelinliklerde daha çok tercih edilmektedir.

tafta gelinlik
tafta gelinlik

Ziberlin: İpek türü bir kumaş olup üzerinde dokuları mevcuttur. Fay kumaştan daha ince, ipeğe çok yakındır.

 

Author

Share