Gece Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir | Hanımların Dünyası

loading...

Gece Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Gece Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Gece Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

 

Gece Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? Öncelikle gündüz tuvalet eğitiminin tam anlamı ile öğretilmiş olması gerekmektedir. Bunun devamı olarak gece tuvalet alışkanlığının edindirilmesi daha kolay olacaktır. Çocuklar dünyaya geldiklerinden itibaren öğrenme yeteneklerini kullanarak her hareket ve davranışı hayatlarına en kolay bir şekilde uygulamaktadırlar. Bu nedenle çocuklara bir konuda eğitim verilirken en doğrusunun öğretilmesi bunu zamanla alışkanlık haline getirerek davranışlarına uyarlaması kolaylaşacaktır. Bu tür davranışları en kolay elde edebilmesinin en kolay yolu hemcinslerinin yaptıklarını tekrarlaması ile olacaktır. Gece Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? Bu konuda ebeveynlerin izleyecekleri yollar olarak çocuklarının eğitimleri ile bizzat ilgilenmeleri olmaktadır.

Öncelikle belirli bir yaşa gelen çocuklarının tuvalet alışkanlıklarını edinmeleri konusunda eğitim vermelidirler. Bunun için erkek çocukların babalarını taklit etmeleri ve kız çocuklarının annelerini taklit etmeleri konusu göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle özellikle tuvalet alışkanlıkları edinmeleri konusunda çocukların anlayabilecekleri ölçüde gerekli bilgiler verilmelidir. Özellikle gece tuvalet alışkanlığı elde etmeleri sağlanırken ilk zamanlara da sık sık tuvalete götürülmeli ve bunun neden gerekli olduğu çocuklara anlaşılır bir şekilde anlatılmalıdır. Gece Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? Bu konuda yapılan çalışmalarda özellikle ödül ve ceza yöntemi uygulanarak eğitim daha benimsenir hale getirilmelidir. Bunun yanında gece yatmadan önce tuvalet alışkanlığını benimsemeleri için mutlaka tuvalete götürmeleri gereklidir. Çocuk uyumuş olsa dahi anne ve babalar yatamadan önce çocuk uyandırılarak tekrar tuvalete götürülmeli ve tuvalete gittiğinin farkında olması sağlanmalıdır. Bu işlemi ilk zamanlar anne ve babalar yılmadan 3 veya 4 saatte bir tuvalete götürmelidirler.

 

Bununla birlikte çocukların yataklarının altına sıvı sızdırmayacak su geçirmeyecek örtü örterek oluşabilecek kazalara karşı tedbirli olunmalıdır. Gece Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? Konusunda yapılan çalışmalar sırasında ortaya çıkabilecek çiş kaçırma olaylarında çocukların hevesini kırmadan gerekli bilgilerin verilmesi gerekmektedir. Yapılan yanlışın anlatılması için cezalandırıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Bu gibi davranışlar sergileyen çocukların tuvalet eğitimleri sırasında yapılacak yöntemlerden biriside belirli zaman aralıkları ile saat kurmak olacaktır. Gece Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? Konusunda yapılan işlemlerden saat kurma işlemi çocuğun tuvaletini yapacağını tahmin ettiğiniz zamana saat kurarak çocuğunda bu saatte uyanarak tuvalete gitmesi sağlanmaktadır. Birkaç defa bu şekilde yapılan uygulamada çocuk bilinçaltına saat çaldığında tuvalete gitmesi gerektiğini yerleştirecektir. Bunun devamı olarak kendiliğinden tuvaleti geldiğinde tuvalete gitme isteği duyarak kendiliğinden bu alışkanlığı edinecektir.

Çocukların tuvalet alışkanlıklarını edinmeleri zaman içinde olan bir davranış biçimi olmaktadır. bu konuda anne ve babalar altlarının ıslak olmamasının ne kadar önemli olduğunu gerekli zamanlarda anlatmaları çocuğun bu konuya vereceği eğilimle eşdeğer olacaktır. Genellikle çocuklar 4 yaşına kadar altını kirletmemeyi 5 yaşında is altlarını ıslatmamayı öğrenerek tuvalet alışkanlıklarını edinmektedirler. Bu zaman zarfında anne ve babaların ortaya koyacakları ilgi ve alakaları bu zamanı daha kısa süreye yayarak ortaya çıkarmalarını sağlama olasılığını arttırmaktadır. Bu nedenle ceza yönteminin fazla olmadığı ödül yönteminin aşırıya kaçmadan uygulandığı bir zaman aralığı çocukların eğitim safhalarını daha başarılı geçmelerini sağlayacaktır. Çocuklarda Gece Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? Bu konuda anne ve babaların gece tuvalet alışkanlığı için uygulanacak yöntemler nelerdir? Çocuk gece tuvalete nasıl götürülür? Çocuklara tuvalet alışkanlığı nasıl edindirilir? Çocukların gece ve gündüz tuvalet eğitimi nasıl oluyor? Gibi konularda tecrübeli kişilerden gerekli ipuçlarını almaları gerekmektedir. Çocukların anne ve babalarından tuvalet konusunda ne öğrenmek istediklerini anne ve babalarda önceden tahmin edebilmelidir. Yanlış öğretilen bir alışkanlığın çocuklar üzerinde ileri ki dönemlerde olumsuz etkilerinin olacağı unutulmamalıdır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb