Gebelikte Karın Ne Zaman Büyür | Hanımların Dünyası

loading...

Gebelikte Karın Ne Zaman Büyür

Gebelikte Karın Ne Zaman Büyür

Gebelikte Karın Ne Zaman Büyür

 

Gebelik tanrının bir kadına bahşettiği en güzel hediyelerden biridir. Her kadın bu heyecanı sonuna kadar yaşamak ister. Bu nedenle çevresine ve doktoruna ilk sorduğu sorular genellikle bebeğin hareketlerinin ilk ne zaman hissedildiği, göbeğin ne zaman büyümeye başladığı ve bebeğin doğumda azami kaç kilo olabileceğidir. Göbeğin ne zaman büyümeye başladığı her gebe kadının ilk merak ettiği sorudur. O nedenle bu soruları cevaplamaya ilk buradan başlamakta fayda var. Anne Karnı Kaçıncı Ayda Belli Olur? Gebelikte karın ne zaman büyür? Gebe bir kadının karnının ne zaman büyüyeceği tamamen anatomik yapısı ile alakalıdır. Kimi kadınların iç karnı büyük olduğu için dışarıdan pek fazla karnı çıkmaz. Ama yedinci aydan sonra iç karnı geniş olan kadınların bile göbekleri dışarıdan belli olur. Kimi kadınların üçüncü aydan itibaren karınları büyümeye başlar. Bu tip kadınların vücutları genellikle elastikiyetini kaybetmiş veya aşırı zayıf kadınlardır. Aşırı zayıf kadınlarda ilk zamanlar göbek ayva göbeği şeklinde görülür. Fakat elastikiyetini kaybetmiş vücutlarda dördüncü aydan sonra şişme daha da belli olur. Normal bir gebede ise göbek yirminci haftadan sonra, yani beşinci aydan sonra belli olmaya başlar. Bu şişmenin ise bebeğin kilosu ile alakası yoktur.

Anne Karnının Büyümesinin Bebek İle Alakası Var mı? Gebelikte karın ne zaman büyür? Bebek gelişiminin göbek büyümesi ile alakası var mı? Anne karnı büyümeye başladığında vücut bebeğin gelişimi için gerekli ve yeterli olan suyu anne karnına aktarıyor demektir. He geçen gün daha da fazla gelişen bebek daha fazla su ihtiyacına girer. Bunun nedeni anne karnında ihtiyacı olan oksijeni bu şekilde sağlamaktır. Göbek kordonundan gelen kan ile beslenen bebeğin gelişim sürecinde anne karnının geniş olması önemli bir unsurdur. Fakat annenin karnı fazla büyük değilse endişeye kapılmaya gerek yoktur. Zira onun gelişimi için annenin bol bol su tüketmesi gerekiyor. Büyüyen anne karnı bebeğin kilo aldığını göstermez. Sadece onun gelişimi için daha rahat bir ortam yaratıldığını gösterir.

Anne Karnı Yeterince Büyük Değilse Ne Olur? Gebelikte karın ne zaman büyür? Yeterince büyük olmayan anne karnı bebek için sorun teşkil eder mi? Bazı gebeliklerde anne karnı sekizinci aya kadar belli olmaz. Bu gebeliklerde genellikle annenin iç karın kasları kuvvetlidir. Bu nedenle karın duvarı esnemeye karşı direnç gösterir. Bu nedenle doktorlar hamilelik öncesi çok fazla karın egzersizi önermiyorlar. Zira bu durumda bebek nefessiz kalabilir. Suyu az olur ve erken doğum sebebi ortaya çıkar. Fakat bazı gebeliklerde sadece iç karın büyür anne karnı gene belli olmaz. Böyle gebeliklerde korkacak çok fazla unsur yoktur. Karın egzersizi yapmıyorsanız karnım büyümüyor diye korkmayın. Bebeğinizin gelişimi düzgün mü? Önemli olan konu bu.

Anne Karnı Gereğinden Fazla Büyükse Ne Olur? Anne karnının gereğinden fazla büyümesi sadece annenin ilerleyen dönemlerde vücudunu toparlamasını zorlaştırır. Bu neden önceliğiniz bebeğinizin gelişimi olmak şartı ile badem yağı, deri toparlayıcı bitkisel kürler gibi tedavi yöntemleri ile vücudunuzda daha sonra oluşabilecek zararlara önlem alabilirsiniz. Bunun dışında bebeğinizin gelişiminde doktorunuz söylemedikçe bir terslik meydana gelmez. Aksine karnınızın geniş olması onun daha çok rahat etmesi demektir. Bu arada kilolu bir anne adayının karnı zaten büyük olduğundan daha fazla büyümesi beklenmemelidir. Ancak sekizinci aydan sonra biraz daha büyüme ihtimali vardır. Fakat bu tip anne adaylarının hamilelikten önce kilo vermeleri hamilelikte yaşayabilecekleri birçok sorunun da önüne geçecektir.

Anne Karnının Geç Büyümesi Bir Sorun Teşkil Eder mi? Anne karnının geç büyümesi ancak doktorun muayenesinden sonra belli olacak edenlerden dolayı sorun teşkil edebilir. Buna bebeğin gelişiminin durması, hayati fonksiyonlarını yitirmesi gibi nedenler de dahil. Fakat sıra dışı bir gelişme olmuyorsa, örneğin anne adayının kanama geçirmesi, başının dönmesi veya bayılması, karnının geç büyümesi hiç bir sorun oluşturmaz. Zaten bebeğin gelişimi hafta hafta kontrol altında tutuluyor olacaktır. Gelişim ile alakalı her türlü sorundan anne haberdar edilir. Aksi bir durum söz konusu olursa prematüre doğum gerçekleşir. Anne karnının geç büyümesi bebeğin gelişiminin geciktiği anlamına gelmez.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb