Gebelikte Diş Tedavisi | Hanımların Dünyası

loading...

Gebelikte Diş Tedavisi

Gebelikte Diş Tedavisi

Gebelikte Diş Tedavisi

Gebelik sürecinde çekilen diş ağrıları hamile bayanları için gebelik dışında ekstra stres yükleyerek oldukça sinir bozucu bir durum yaratır. Gebelikte yüksek hormon seviyeleri diş ve dişetlerini bakteriyel enfesiyonlara açık hale getiriyor. Gebelikte diş eti iltihabı ile diş eti çekilmesi sıkça karşılaşılan bir sorunlardandır. Bu sorunlar zamanında tedavi edilmezse diş etlerinde kistlerin oluşması ve diş etlerinin kanama olasılığı fazladır. Tüm bunlarda anne adayının sağlığı dolayısıyla bebeğin sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor. Gebelikte diş tedavisi normal zamanlardan çok daha özenli olarak yapılmalı ve yanlış ilaç kullanımı kesinlikle engellemelisiniz. Eğer ki, hamilelik sırasında diş ağrısı yaşıyorsanız bilinçsizce ilaç kullanmamalı ve mutlaka bir diş hekimine görünmenizde fayda vardır. Diş ağrısı yaşıyorsanız mutlaka diş doktorundan randevu alnın ve doktora gittiğinizde hamile olduğunuzu belirtiniz.

Diş uzmanının sizlere önereceği hamilelik sürecine uygun olan ağrı kesiciler ile antibiyotikler ağrınızı hafifletilmesi ile enfeksiyonun iyileşmesine yardımcı olur. Gebelikte diş tedavisi eğer kronik bir durum bulunmuyorsa doğum sonrasına ertelemelisiniz. Diş tedavisi gerçekleşmeyip bir sonraki zamanlara atlatılmasının nedeni ise diş tedavisi esnasında gerek duyulmakta olan rontgenlerin çekimi sırasında ortaya çıkan x-ray ışınlarına anne adayının maruz kalmamasını sağlayabilmektir. Gebelikte diş tedavisi gerçekleştirmenin bir diğer sakıncası da dişlerde yaşanan sorunun büyüklüğüne göre anne adayına uygulanacak aneztezinin olmasıdır. Tüm bu noktalara kendiniz karar vermeden önce bir uzman diş doktoruyla görüşüp alternatif yollar aramalısınız. Gebelikte diş tedavisi yukarıda belirttiğimiz nedenlerden ötürü çoğunlukla doğum sonrasına kaldığı için şiddetli diş ağrısı yaşıyorsanız evde uygulayabileceğiniz bazı ağrı hafifleten yöntemleri tercih etmelisiniz.

Bir iki karanfili ağrıyan dişinizin çevresine yerleştirerek bir saat beklerseniz ağrınızın hafiflediğini görebilirsiniz. Aynı uygulamayı karanfil yağına batırdığınız bir pamuğu ağrıyan bölge üzerine yerleştirerek de yapmanız mümkündür. Bir çay kaşığı bir su bardağı ılık suyla karıştırarak ağzınızı bu karışımla 30 saniye kadar çalkalayınıp tükürünüz. Suda bulunan tuz antiseptik görevi görerek ağzınızda bulunan ve enfesiyona yol açan bakterilerin azalmasını sağlanması için bu işlemin yapılması gerekiyor. Bunların dışında ise ağrıyan dişinize sıcak ve soğuk tamponlar uygulayarak rahatlık hissedebilirsiniz. Soğuk tamponu çürük dişlerde bölgeyi uyuşturmak, sıcak tamponu ise apse sorunlarında apseyi hafifletmek için kullanmanız mümkündür. Tüm bu öneriler ise; gebelikte diş tedavisi sıkıntısı yaşayan anne adayları için kullanılabilir yöntemlerdendir. Fakat kendi kendinizi uzun süre tedavi etmeye çalışmanız daha büyük sorunlara neden olabileceği için mutlaka bir diş hekimine görünmeniz gerekiyor.

Gebelik esnasında diş hekimine sadece bir sorun yaşadığınızda değil yaşanabilecek sorunların önüne geçmek içinde gidilmesi gerekir. Sizlerde doktora görünmeden en ufak bir şey dahi yapmayın yaptırmayın. Hamileyken bilinçsizce yapılan tedavi sizi ve bebeğinizi olumsuz etkileyecektir. Diş doktoruna gittiğiniz zamanlarda ise hamile olduğunuzu belirtmelisiniz orda kullanılacak teknik ve ürünler size zarar verebilir. Kendinizi ve çocuğunuzu kötü etkilemeyi kimse istemez bu sebepten değindiğimiz konu pek çok bayanın merak ettiği konulardandır. Hamile bayanlar bu küçük gibi görünen ancak bir o kadar faydalı olan önerilerimiz sonucunda diş tedavisi olabilir, kendiniz işinin uzmanına bırakması sağlanacaktır. Uzman ellere danışın ve mutlaka hamile olduğunuzu belirtiniz.

Gebelikte Diş Tedavisi Resimleri

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb