Gebelikte Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur

Author

Categories

Share

Gebelikte Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur?

 

Gebelikte Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur? Gebelikte bebeğin cinsiyetin belirlenebilmesi için Ultrason ile muayene edilir. Bunun için gebeliğin 4. Ayı yani 16. Ve 17. Haftası beklenmelidir. Bazı durumlarda bebeğin cinsiyeti belli olamayabilir. Gebelik döneminin 20.haftası ile birlikte bebeğin cinsiyeti netlik kazanır. Çok istisnai durumlarda bebeğin cinsiyetinde yanılma olabilir. Mesela bebek erkekse penisi görülmediği durumlarda bebeğin kız olabileceği şeklinde yorumlanabilir. Bebeğin cinsiyet indeki bu yanılma 21. Haftada yapılan ultrason muayenesiyle kesin netlik kazanmış olur. Tabi bu dediğimiz gibi, istisnai bir durumdur. Genel olarak ele alındığında gebeliğin 20. Haftasından itibaren bebeklerin cinsiyeti netleşir ve yanılma payı çok azdır.

Ultrason Muayenesi Dışında Gebelikte Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur?  Tüm bunların yanı sıra bebeğin cinsiyetini öğrenmek için, çeşitli bilimsel tekniklerde yok değil. Bebeğin cinsiyeti normal Ultrason muayenesi dışında karından ve vajina muayenesi de yapılır. Yine gebeliğin 20. Haftasından itibaren yapılan amniyon sıvı yöntemiyle bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi de mümkündür. Amniyon sıvı yöntemiyle bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi çok detaylı olduğundan çok sık tercih edilen bir yöntem değildir. Yine kromozom incelemesi ile de bebeğin cinsiyeti belirlenebilir. Kromozom incelemesinin maliyeti yüksek olduğundan çok gerekli olmadıkça tercih edilmez.

Ultrason Muayenesiyle Gebelikte Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur? Gebelikte bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi gebeliğin 12. Haftasında yapılan muayene ve testlerle pek mümkün olmayabilir. Bunun için gebeliğin 13. Haftası ve sonrasını takip eden haftalarda bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi daha yerinde bir karar olacaktır. Gebelikte Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur? Bu nedenle gebeliğin 13. Haftası ve sonrasında yapılacak olan ultrason muayenesi ile bebeğin cinsiyeti daha sağlıklı bir şekilde belirlenebilir. Ultrason Muayenesiyle Gebelikte Cinsiyet Belirlemede Yanılma Olabilir mi? Ultrason muayenesiyle gebelikte cinsiyet belirlemede yanılma olabilir mi? Bu konuda bir parantez açmak istiyoruz. Bebeğin cinsiyeti 13. Hafta içinde yapılan muayeneler ile belirlenen bebeğin cinsiyeti sonraki haftalarda değişim gösterebilir. Örneğin bebeğin penşsi tam olarak incelenemediğinden bebeğin cinsiyeti kız olarak yorumlanabilir. Gebeliğin 16. Haftasında bebeğin cinsiyeti netlik kazanacağından yanılma payı çok daha aza inecektir. Gebeliğin 20.haftası ve sonrasında yapılan ultrason muayenesi ile bebeğin cinsiyeti netlik kazanacaktır.

Testler Dışında Gebelikte Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur? Testler dışında gebelikte cinsiyet ne zaman belli olur? Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi konusunda bilimsel testlerin dışında uygulanan bir takım yöntemler de var. Bunlar genelde halk arasında bilinen yöntemler olup, tahminler ile bebeğin cinsiyetinin belirlenmesidir. Yanılma payı olsa da halk arasında bu yöntemler uygulanarak bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi mümkündür. Erkek Bebeği Olacağına Dair Tahminler Genellikte erkek bebekleri için testlerin dışında halk arasında uygulanan yöntemlerin başında anne adayının karnının sivri olması gelmektedir. Yine anne adayının hamilelik süresince güzelleşmesi erkek bebeğinin olacağına işarettir. Ayrıca meme uçlarının normal renginden daha koyu bir hal alması, burunda genişleme olması da halk arasında erkek bebeğin olacağına dair belirti olarak bilinmektedir.

Son olarak anne adayının gebeliği süresince tatlı gıdalara aş ermesi, yani sürekli tatlı gıdalar yemesi de bebeğin erkek olacağına dair bir tahmin yürütülmesinin önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Kız Bebeği Olacağına Dair Tahminler Anne adayının gebelik süresinde basen bölgesinde kilo alması, karnının top şeklinde olması halk arasında genellikle kız bebeğinin olacağı şeklinde yorumlanır. Yine anne adaylarının ekşi gıdalara aş ermesi gebelik süresince çirkinleşmesi kız bebeğinin olacağına dair tahminler arasında yer almaktadır. Biz buradan tüm anne adaylarının bebeklerini sağlıkla kucaklarına almasını temenni eder mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

Author

Share