Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı

Author

Categories

Share

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı

Pregnancy test

Gebelik testi ne zaman yapılmalı? Gebelik testi döllenmiş yumurtanın HCG adı verilen bir hormonu salgılaması nedeniyle bu hormonu tespit etme görevini üstlenmektedir. Pek çok anne adayı kimi zaman telaş kimi zaman da sabırsızlıkla henüz beklenilmekte olan âdetinde gecikme olmadan gebelik testi yaptırıyor. Bu durum da gereksiz yere zaman ve para kaybına neden olur. Kimi zaman beraberinde hayal kırıklıkları ve ya kafa karışıklığı da getiriyor. Gebelik testi sonucunu soran birçok anne adayının olması gereken süreden çok daha önce gebelik testi yaptırdıkları görüyoruz. Bu tür testlerin sonuçlarına ise sağlıklı yorum yapılamamaktadır. Şurası unutulmaması gerekir.

gebelik-testi-ne-zaman-yapilmalidir-1

Gebelik testleri mutlak suretle beklenen adet tarihinin minimum 5 ile 7 günlük bir süre gecikmesi sonrasında yapılmalıdır. Bu süre sonrasında yapılan testler gebelik yönünden çok daha sağlıklı fikir verilmesini sağlayacaktır. Bir diğer önemli nokta ise, idrar ya da kanda yapılan ve pozitif çıkan gebelik testlerinin ultrason ve ya daha sonra yapılan testler ile doğrulanması gerektiğinin bilinmelidir. Gebelikten kesin olarak söz edebilmesi için yapılacak ultrason muayenesinde de kesenin görülmesi gerekir. Bununla beraber Beta HCG değerlerindeki yükselmenin gözlenmesi de önem arz eder. Beta HCG değerlerinde düzenli yükselme gebeliğin olumlu bir süreçte ilerlediğini ortaya koyuyor.

gebelik-testi-ne-zaman-yapilmalidir

Hamilelik şüphesinde olan her anne adayı gebelik testi yaptırmayı aklından geçirir peki gebelik testi ne zaman yapılmalı ve nasıl yapılması gerekir? Hamilelik sonrası 4 günü geçmiş döllenmiş yumurta HCG adı verilen bir hormon salgılamaktadır. Bu HCG hormonuna insan koryon gonadotropini adı da verilmektedir. Hamilelik sonrası salgılanmaya başlanan HCG hormonu anne adayının vücuduna yayılmaktadır. Önce kanda bulunan HCG daha sonra idrara da geçmektedir. Bu nedenle gebelik testleri kanda yapılabildiği gibi idrardan da yapılabilir. İdrar örneğinin alınması kan alınmasından daha kolay ve daha pratik olduğundan evde yapılan gebelik testleri idrardan yapılır.

gebelik-testi-ne-zaman-yapilmalidir

Burada önemli olan sabah ilk idrardan yapılan gebelik testinin güvenilirliğinin daha yüksek olduğunun bilinmelidir. İdrar verilerek yapılan gebelik testlerinin temel prensibi HCG hormunu ile HCG antikoru arasında oluşan reaksiyonun tespit edilmesi esasına dayanır. Gebelik testi esnasında ise ilk reaksiyonun gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemek için ikinci bir reaksiyona ihtiyaç duyulur. Bu da bir renk değişimi varlığının incelenmesiyle ortaya konmaktadır. Evde yapılmakta olan ve eczanelerde kolaylıkla bulunabilen idrar gebelik testleri bu şekilde sonuç verir. Evde gebelik testi yapan anne adayları sabah ilk idrarlarını temiz bir kaba yapmalı ve daha sonra gebelik testi ile idrarlarını temas ettirmeli ve renk değişimini gösteren bir çizginin varlığını tespit ederek gebe olup olmadıklarını anlaşılmaktadır.

Woman using diabetes test kit

Burada unutulmaması gereken bir nokta ise; özellikle gebeliğin ilk günlerinde bazı gebelik testleri negatif sonuç verebiliyor. Bu gibi durumlarda gebelik belirtileri ve adet görmeme olayı da devam ediyorsa bir Kadın Doğum uzmanına başvurulması gerekir. Kadın Doğum uzmanı gerekirse kan testi ve ultrason gibi yöntemlerle gebelik yönünden incelemeler yapabilmektedir. Aynı şekilde gebelik testi pozitif ise de ileri tetkik ve inceleme için de bir Kadın Doğum uzmanına başvurulmalısınız. Evde yapılan gebelik testleri âdetin gecikmesinden 1 hafta sonrasında yapılırsa anlamlı sonuçlar vermektedir.

gebelik-testi-ne-zaman-yapilmali

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı Resimleri

gebelik-testi-ne-zaman-yapilmali-2gebelik-testi-ne-zaman-yapilmali-1gebelik-testigebelik-testigebelik-testi-1gebelik-testi-2gebelik-testi-3gebelik-testi-ne-zaman-yapilmali

Author

Share