Gebelik Kolestazı Nedir | Hanımların Dünyası

loading...

Gebelik Kolestazı Nedir

Gebelik Kolestazı Nedir

Gebelik Kolestazı Nedir

Gebelik sağlıklı her bayanın eninde sonunda başına gelebilecek en güzel duygudur. Fakat bazı bayanlar bu dönemi problemli bir şekilde atlatabilmektedir. Suyu azalan, bebeğinin kalp atışları yavaşlayan, bebeğinde farklı rahatsızlık olan annelerin olduğu gibi kolestaz gibi sorunlar ile karşılaşan anneler de var. Peki, gebelik kolestazı nedir? Açık ve net bir şekilde açıklamak gerekirse bunun anlamı şiddetli kaşıntıdır. Gebeliğin ilerleyen evrelerinde anne karnında gerilmeler daha da artar ve bu artışla birlikte kaşıntılar meydana gelir. Bu kaşıntıların daha çok derinin gerilmesinden kaynaklandığı düşünülse de asıl sebebi karaciğerde meydana gelen bir rahatsızlık olabilir. Gebelik hormonlarının artış göstermesi ile safranın safra kesesine geçişi engellenir. Üçüncü trimesterde hormonlar iyice yükselir ve karaciğer içi ve dışı kolestazları yüksek olarak değerlendirilir. İşte kaşıntının asıl nedeni budur.

Gebelik Kolestazı Neden Olur? Gebelik kolestazı nedir? Neden oluşur? Kolestaz sorunu gebelerin en fazla 5’ inde görülen bir sorundur. Oluş sebepleri genellikle diyet, mevsimsel değişiklikler, tehlikeli, örneğin asitli içecekler, gıdalar tüketmek, olarak görülebilir. Tam olarak sebebi bilinmese de genel nedenlerin hormonal değişiklikler olduğu düşünülmektedir. Aşırı tuz tüketimi de kolestaz sebebi olarak görülebilir. Gebelik Sırasında Kolestaz Riskinizin Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız? Bu durum daha çok gebelik öncesinde karaciğer rahatsızlıkları olan hanımlarda meydana gelir. Fakat nadir durumlarda anne veya kız kardeşinde kolestaz olan bayanlarda da ırsi olarak görülebilmektedir. Bazı tüp bebek tedavisinde yapılan yanlış hormon iğneleri ve gereksiz vitaminlerde bu sorunlara yol açabilmektedir. Gebelik kolestazı nedir özellikle karında olmak üzere ayak ve ellerde kaşıntı, koyu renk idrar, yorgunluk, iştah kaybı ve depresyon gibi bulgular ile ortaya çıkan bir durumdur. Daha seyrek bulgular olarak sarılık, karında sağ üst kadran sancısı, bulantı ve kusma gösterilebilir. Teşhisi koymak için kan değerlerinde bir takım değişik ve yüksek bulgular değerlendirilir. Gebelerin fonksiyon testleri bozulur ve safra asidi yükselme yapar. Hatta kolestaz durumunda safra tuzunda da yükselme meydana gelir. Bu durum annenin vücudunda ödem yapar ve kilo sanılabilecek aşırı şişliklere neden olur.

Gebelik Kolestazından Bebekler Etkilenir mi? Gebelik kolestazı nedir ve bebekler etkilenir mi? Gebelik kolestazı geçiren hanımların erken doğum yapma riskleri yüksektir. Gebelik kolestazı ani bebek ölümlerine neden olabilen bir rahatsızlık türüdür. Normalde anne karnındaki bebeğin safra asitleri, bebeğin karaciğeri henüz gelişmediğinden, annenin karaciğeri tarafından atılır. Fakat kolestazı durumunda artış gösteren safra asitleri atılamadığından bebeğin karaciğerine geçerek stres oluşturabilir. Bu stres bebekte farklı ve kötü tepkilere neden olur. Bazı bebekler bu durumdan kurtulmayı başarırken bazıları başaramaz. Ultrason ile bebeğin gelişimi kontrol edilirken aynı zamanda karaciğer bozuklukları ve safra kesesi taşlarının oluşup oluşmadığı kontrol edilir.

Gebelik Kolestazı Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir? Gebelik kolestazında doktorun anneye verebileceği çok fazla bir ilaç yoktur. Bilindiği üzere hamile kadınların bebeklere zarar vermemesi açısından ağrı kesici ilaçları bile içmesi yasaktır. Alabilecekleri tek ilaç vitamin ilacıdır. Bu nedenle gebelikte yaşadıkları bir sorun ile genellikle tek başlarına mücadele ederler. Doktorun gebelik kolestazı tedavisinde anneye önerebileceği tek ilaç kaşıntıyı giderici bir ilaç çeşididir. Bunun dışında bebeğin sağlığını korumak için safra asidini düşürücü şurup tarzı bir ilaç, cilde gelen kan akışını azaltmak için soğuk duş tavsiyesi, kafa içi kanamasını önlemek için doğumdan önceye anneye ve doğumdan sonra bebeğe olmak üzere K vitamini takviyesi, günlük beslenme şeklinde değişiklik gibi tedaviler uygulanır. Bunların dışında safra ve karaciğer testleri rutin bir hal alır. Viral hepatit, Ebsstein Bar virüsü, sitemogalovirüs, hepatit ve siroz virüslerinin gelişip gelişmediğini kontrol etmek için haftalık düzenli kan testleri yapılır. Gıda takviyesi olarak süt, karahindiba kökü ve devedikeni. Bu gıdaların karaciğeri koruyucu etkisi var. Tedavi esnasında antihistaminik ilaçlar ve vücut kremlerinin kullanılması yasaktır. Sıcak su ile duş almak, ayaklara masaj yapmak tehlikeli olabilir. Çünkü cilde fazla kan akışını engellemeye çalışırken, çelişki yaratmamak lazım. Gebelik kolestazı yaşayan hanımların bu sorunu daha sonraki gebeliklerinde de yaşamaları muhtemeldir. Bu nedenle daha ilk günden yiyip içtiklerine dikkat etmeli, gerekirse bir diyetisyen eşliğinde hamileliğini sürdürmelidir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb