Gaz Yapan Yiyecekler | Hanımların Dünyası

loading...

Gaz Yapan Yiyecekler

Gaz Yapan Yiyecekler

Gaz Yapan Yiyecekler

gaz-yapan-yiyecekler-neler

Gaz yapan yiyecekler insanların midelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Gaz yapan yiyecekler mide şişkinliği yapar ve midenin yanmasına sebep olmaktadır. Gaz yapan yiyecekleri sizlere bazılarını anlatacağız. Kuru fasulye ve bazı kuru bakliyatlar insanların midelerinin yanmasına neden olabilir. Mide yanması hissi verirken aynı zaman da gaz da yapmaktadır. Gaz sorunu meydana geldiği zaman bağırsaklarda sindirilmesi çok zor olmaktadır. Günde mutlaka on beş defa gaz atılması gerekir. Gaz sonucu oluşumundan önce yediğiniz gıdalar midede parçalanmaz. Bu yüzden de gaz yapar. Bunun sonucunda da gıdalar parçalandığı takdirde gaz atılması çok zor olmaktadır. Midenizde sindiremediğiniz yiyecekler bağırsaklarda çok zor çalışmaktadır.

gaz-yapan-yiyecekleri-1

Yukarıda belirttiğim gibi bakliyatlardan fasulye, bezelye, mide yanması ve gaz sorunu yapabilir. Bazı sebzeler ve bazı meyvelerde insanlarda gaz sorunu yapabilir. Sebzelerden brokoli ve lahana mide sıkışmasında mide sorunu ile insanlara zarar vermektedir. Çünkü bazı bakliyatlar da rafinoz vardır. Meyvelerden ise armut, şeftali ve elmanın içerisinde şeker bulunduğundan dolayı mide yanması ile birlikte gaz sorunu yapabilir. Bundan dolayı gaz yapan besinleri az tüketmeniz gerekmektedir. Aynı zaman da gaz yapan besinlerin yanında domates ve kereviz gaz sorununuzu daha da azaltacağından emin olabilirsiniz. Bununla birlikte gaz yapan yiyeceklerden olan yüksek nişastalı besinlerden oldukça gaz sorununa yol açmaktır.

gaz-yapan-yiyecekler-icecekler-1

Bunlardan da bahsedecek olursak, patates, biber, tam tahıllı, şeker ve mısır ekmeği aşırı gaz yapmaktadır. Tam tahıllı ekmekler yerine lifli besinlerden tüketebilirsiniz. Mesela gaz yapan patates ilk önce haşlayıp daha sonra yemeğinizi o şekilde yapın. Bunun nedeni gaz oluşumunu engellemektir. Çok tahıllı ekmekler gaza neden olduğu için lif içerikli ekmeklerden tüketiniz. Ekmek çeşitlerinden buğday ekmeğini seçtiğiniz zaman daha az gaz sorunu yaşayacaksınız. Gaz yapan içeceklerden de sizlere biraz bahsetmek isterim. Enerji içecekleri, çok şekerli içecekler ve maden suyu gaz sorununu arttırdığını söylemek isterim.

Vibrant Produce

Çok kızartmalı ve çok yağlı besinlerde gaz yapma sebebidir. Çok ağır yemekler yağlı oldukları için insanların çoğu sindirim zorluğu yaşamaktadır. Sindirim zorluğu yaşandıkça gaz daha da çok artmaktadır. Eğer her gün aşırı gaz sorunu varsa ve her ne olursa olsun bitmek bilmiyorsa o zaman mutlaka bir uzmana danışmanızda fayda vardır. Gaz yapan besinlerin hepsi bunlar, soğan, turp, havuç, lahana, fasulye, bezelye , elma, patates ve muzdur. Tüm bu saydıklarımız gaz sorununu oldukça yüksektir. Doğru beslenmediğiniz ve dengeli beslenmediğiniz takdirde gaz sorunu yaşayabilirsiniz. Gaz sorununu sakız çiğneyerek de gaz sorununu azaltabilirsiniz.

gaz-yapan-yiyecekler-neler-1

Ayrıca içecekler yüzünden gaz sorunu oluşuyorsa o zaman içeceklerinizi pipet ile içebilirsiniz. Gaz sorunu oluşan insanlar yemeklerini yavaş, yavaş yemelidirler. Gaz sorunlarından diğer bir bilgilerden biri de stresttir. Öğünlerinizi mutlaka küçük lokmalar halinde yutmanız gerekir. Daha kolay sindirilebilecek ve gaz sorunu yaşamamak için hızlı hareket etmek yerine yavaş adımlar atmaktır. Hızlı adımlar gaz sorununun artmasına yol açacağını unutmayınız.

gaz-yapan-yiyecekler-icecekler

Gaz Yapan Yiyecekler Resimleri

 

gaz-yapan-yiyeceklerigaz-yapan-yiyecekler-nelerdirgaz-yapan-yiyeceklerigaz-yapan-yiyecekler-iceceklergaz-yapan-yiyecekler-1gaz-yapan-yiyecekler-nelerdirgaz-yapan-yiyeceklergaz-yapan-yiyecekler

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb