Gaz Giderici Yiyecekler Nelerdir | Hanımların Dünyası

loading...

Gaz Giderici Yiyecekler Nelerdir

Gaz Giderici Yiyecekler Nelerdir

Gaz Giderici Yiyecekler Nelerdir

Şişkinliğe sebep olan ve rahatsızlık verici gazlar istenmeyen zamanlarda ortaya çıkan ve bazen utandırıcı olabilen bir durumdur. Gastrit, reflü, bağırsak hastalıkları gibi durumlarda ortaya çıkan gaz rahatsızlığı bazen yiyecekler ile gelebildiği gibi yiyecekler yardımı ile de yok olabiliyor. Gaz oluşumun tek sebebi rahatsızlıklar değildir. Farkında olmadan gün boyu hava yutarız. Esnerken, iç çekerken, hapşırmadan önce derin nefes alırken, yemek yerken, su içerken v. s. Tüm gün boyunca yuttuğumuz bu hava bağırsaklarımızda ve midemizde gaz olarak birikir. Peki, bundan kurtulmanın bir yolu yok mu? Elbette var. Yiyecekler. Gaz giderici yiyecekler hangileri? Allah doğanın her yerine bir deva saklamış ki devasız sert kalmasın. Bazı besinler de gaz giderici özelliği ile hem rahatlık hem de enfes bir uykuyu garantiliyor. Örneğin salatalık. Salatalığın mucize bir besin olduğu tıbben de kanıtlanmıştır. Cildi güzelleştirip canlandıran salatalığın gaz giderici olduğunu da biliyor muydunuz?

Gaz Sancılarını Nasıl Gideririm? Gaz Giderici Yiyecekler Nelerdir?  Özellikle bebekler için sıkça kullanılan anason, papatya çayı gaz sancısı için birebirdir. Artı olarak tarçını önermekte fayda var. Laktoz içeren sütün, sütlaç, muhallebi gibi tatlılara dönüştürülmesi ile iştah kabartması kaçınılmaz. Ya sonrası? Sonrasında pirinçli olarak tüketilen sütlü tatlılar gaz sancısı yapıyor. Bu nedenle beyaz tatlılar üzerinde tarçın hem leziz bir görüntü hem de sağlık dağıtıyor. Midenizi yatıştırıyor ve oluşan gazların sizi rahatsız etmesini engelliyor. Bunların yanı sıra kahve de sindirim sisteminde büyük mucizeler yaratır. Şişkinliğin azalmasını sağlarken gaz oluşumunu da engeller. Özellikle sabah aç karnına içilen bir fincan türk kahvesi bağırsaklarınızın temizlenmesini ve rahat çalışmasını sağlar. Gaz Gidermek İçin Pazara Gidin Gaz giderici yiyecekler nelerdir ? Köşedeki manavda, pazarda ve marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz c vitamini deposu limon gaz gidermek için harika bir besindir. Ayrıca yeşil çayı da bu listeye eklemek harika bir fikir. Anti aging etkisi ile Japonya’ dan dünyaya yayılan bu mucize çay daha nelere kadir.

Ayrıca ve özel olarak belirtmek gerekirse son yıllarda çok popüler olan probiyotikler özellikle kadınların zayıflamasına, kabızlık sorununun çözümüne ve gaz sancılarına çözüm oluyor. Ayrıca çocuklar için tıpkı balık yağı gibi satılmaya başlanan bu ürün çocuklarda bağışıklık sistemine destek olurken mide ve bağırsak sorunlarına çözüm oluyor. Fakat bu yararlı bakterilerin bir de prebiyotik olanları var. Lütfen ikisini birbirine karıştırmayın. Örneğin probiyotikler yoğurt, ananas gibi gıdalarda bolca bulunuyor. Prebiyotikler ise bağırsaklarda doğal olarak bulunur. Ayrıca probiyotiklerin etkisini artırmaya yarar. Tabi aynı zamanda dışarıdan da takviyesi mümkündür. Gaz Yapan Yiyecekleri Tüketmeliyim? Tabi ki gaz yapan yiyecekleri de tüketmelisiniz. Çünkü onlar olmazsa vücudunuzun günlük lif ihtiyacını karşılayamazsınız. Üretkenliğiniz artıramaz ve beyin gücünüzü hızlandıramazsınız. İçeriğinde bolca lif bulunduran bakliyat türleri, kabak, asma yaprağı gibi besinler sağlığımız için son derece önemli. Bunlara baharatları da eklersek midede oluşacak gazlar kaçınılmaz bir gerçektir. Fakat bu gıdaları tüketmeye başlamadan önce bir fincan yeşil çay veya kahve tüketebilirsiniz.

Gaz sadece hububat ve sebzelerde bulunmuyor. Aynı zamanda meyvelerde de bolca var. Özellikle bahar aylarında bir yaşına gelmiş bebeklere sıkça verilen mevsim meyvelerinde çokça var. Şeftali, muz gibi meyveler buna örnek gösterilebilir. Gaz var diye çocuğunuzu bu meyvelerin vitaminlerinden uzak tutmayın. Öğün olarak verdiğiniz bu gıdaların hemen arkasından papatya veya rezene çayı içirin, bebeğin karın bölgesine biberiye yağı ile masaj yapın. Böylelikle hem rahat uyur hem de gazı olmadığı için mutlu bir bebek olur. Su En Güzel Gaz Giderici Gaz giderici yiyecekler hangileridir? Derken içecekleri de dikkate almakta yarar var. Vücudumuza aldığımız onca besin sayesinde midedeki asit çoğalırken su azalır. Bunu takviye etmek için günde en az iki litre su içmek boynumuzun borcudur. Su cilt güzelliği, bağırsak sisteminin düzene girmesi, canlılık ve ferahlık verirken gaz sorunlarını da ortadan kaldırıyor. Ayrıca az yiyerek daha zayıf kalmanızı sağlıyor. Cildinizdeki toksinleri ter yolu ile daha çabuk atmanıza yardımcı oluyor. Suyun etkisi bu kadarla da kalmıyor. Adeta ömrü uzatan su midenizde muhteşem bir rahatlık sağlıyor. Fakat dikkat edilmesi gereken tek husus faydalı diye gereğinden fazla tüketmemek ve mümkünse oturarak tüketmek. Böylece faydasını görebilirsiniz.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb